ساعت: ۰۹:۲۴ منتشر شده در مورخ: ۱۳۹۳/۰۴/۱۰ شناسه خبر: 17613

جانشین اداره منابع انسانی ستاد کل نیروهای مسلح گفت: آیین نامه اجرایی معاینه و معافیت پزشکی مشمولان وظیفه تدوین و برای تصویب هیات وزیران تقدیم شد که هیات وزیران آن را تصویب و ابلاغ کرد.

به گزارش“سیرجان خبر” سرتیپ دوم پاسدار موسی کمالی اظهار داشت: آیین نامه فوق از سوی ستاد کل نیروهای مسلح برای اجرا به مبادی ذیربط ابلاغ و از تاریخ یکم مرداد وضعیت مشمولان وظیفه بر اساس این آیین نامه رسیدگی خواهد شد.

سردار کمالی ادامه داد: برای انتخاب مشمولان سالم و قادر به خدمت با توجه به مدرک تحصیلی، آخرین بیماری ها، شناسایی و به روز رسانی شده و کلیه مشمولان اعزامی قبل از اعزام بر اساس این آیین نامه معاینه و به 4 گروه تقسیم می‌شوند.

وی در ادامه به تشریح گروه های مذکور پرداخت و تصریح کرد: گروهی که از لحاظ جسمی و روانی سالم بوده و قادر به خدمت هستند، مشمولانی که به دلیل بیماری یا نقص عضو فقط توان انجام خدمت در امور غیر رزمی را دارند که به عنوان معاف از رزم به خدمت اعزام خواهند شد، افرادی که به دلیل بیماری جسمی و روانی موقتاً قادر به انجام خدمت نیستند که حداکثر تا 2 سال از معافیت موقت استفاده خواهند کرد و گروه چهارم عده ای که به دلیل بیماری یا نقص عضو قادر به انجام خدمت دوره ضرورت نیستند؛ چهار گروه مشمولان طبق آیین نامه جدید را تشکیل می دهند.

جانشین اداره منابع انسانی ستاد کل نیروهای مسلح گفت: همه مشمولاًن قبل از اعزام معاینه و کسانی که قادر به خدمت نیستند یا خودشان به رای پزشک اولیه اعتراض داشته باشند به شورای پزشکی شهرستان معرفی می شوند و کسانی که به رای شورای پزشکی شهرستان نیز اعتراض داشته باشند به شورای پزشکی استان معرفی خواهند شد که رای شورای مذکور لازم الاجرا خواهد بود.

وی افزود: یکی از نکات برجسته آیین نامه فعلی این است که رسیدگی به تقاضای معافیت پزشکی در حین تحصیل که قبلاً ممنوع بوده در خصوص بیماری ها و نقص عضوهایی که مقطع تحصیلی در آن اثر ندارد مجاز شمرده شده است.

سردار کمالی خاطرنشان کرد: یکی دیگر از نکات برجسته آیین نامه فوق این است که مقطع تحصیلی در معافیت پزشکی اثرگذار بوده و فارغ التحصیلانی که می توانند مشاغل مربوط به تخصص خود را با وجود بیماری یا نقص عضو بدون مشقت در جامعه انجام دهند به عنوان معاف از رزم به خدمت اعزام خواهند شد.

بر اساس قوانین جدید سن دریافت معافیت کفالت نگهداری از پدر از 65 سال به 70 سال افزایش یافت و بر این اساس در مورد مشمولانی که می خواهند از معافیت مراقبت از پدر استفاده کنند تمامی موارد همانند گذشته بوده و فقط سن پدر از 65 سال تمام به 70 سال تمام تغییر کرد.

لینک کوتاه:
ارسال نظر

نظرات
هنوز نظری برای این مطلب ارسال نشده