ساعت: ۰۸:۵۲ منتشر شده در مورخ: ۱۳۹۴/۰۱/۲۲ شناسه خبر: 25697

طرح آبیاری تحت فشار زیر سطحی در 24 هکتار زمین زراعی شهرستان سیرجان افتتاح شد.

به گزارش“سیرجان خبر” با حضور رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کرمان از 24 هکتار آبیاری تحت فشار زیر سطحی در بخش زید‌آباد سیرجان بهره‌برداری شد.

احمد مسعودی رئیس جهاد کشاورزی سیرجان اظهار داشت: آبیاری سیستم قطره‌ای زیر سطحی تنها در شهرستان سیرجان استان کرمان اجرا می‌شود و تاکنون بیش از یک هزار و 500 هکتار از باغات پسته سیرجان به این سیستم مجهز شده‌اند.

وی هزینه اجرای طرح را 4 میلیارد و 800 میلیون ریال عنوان کرد و گفت‌: از این مبلغ یک میلیارد و 600 میلیون ریال از اعتبارات و تسهیلات بلاعوض بخش دولتی بوده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی کرمان نیز کاهش علف‌های هرز‌، کاهش تبخیر آب‌، آبرسانی مناسب به گیاه و درخت‌، جلوگیری از هرز آب و کاهش آفات را از مزایای آبیاری نوین زیر سطحی عنوان کرد.

عباس سعیدی میزان سیستم آبیاری نوین تحت فشار در شهرستان سیرجان بیش از 6 هزار و 500 هکتار و در سطح استان بیش از 65 هزار هکتار عنوان کرد و گفت‌: سیرجان 10 درصد کل استان را به خود اختصاص داده است.

وی ابراز داشت: در سال جاری این سیستم آبیاری با سرعت بیشتری اجرایی می‌شود و تنها راه مبارزه با خشک‌سالی است که بخش دولتی هم به کمک کشاورزان مجری طرح آمده و فرصت خوبی فراهم شده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کرمان بارندگی‌های مناسب روزهای پایانی سال 93 و ابتدای امسال را یک اقبال خوب برای بخش کشاورزی استان دانست و افزود: لازم است کشاورزان برای تغذیه گیاهی و افزایش عملکرد محصول و نقش موثری که کود پس از این بارندگی‌ها در گیاهان و درختان دارد، اقدام به کوددهی کنند.

سعیدی به جذب 400 نفر نیروی جوان لیسانس و فوق لیسانس کشاورزی در سطح استان هم اشاره کرد و گفت‌: با توجه به مهم بودن ورود علم و دانش به بخش کشاورزی و تاثیرگذاری مثبت در آموزش کشاورزان، این نیروها به استخدام سازمان استان درآمدند که 46 نفر از آنان سهمیه شهرستان سیرجان شدند.

 

لینک کوتاه:
نظرات
هنوز نظری برای این مطلب ارسال نشده