ساعت: ۰۹:۱۳ منتشر شده در مورخ: ۱۴۰۰/۱۰/۴ شناسه خبر: 63093

محمد موقری گفت: هنوز موردی از ابتلای بیماران به سویه جدید «اومیکرون» در سیرجان شناسایی نشده است و ضروری است شهروندان دوز سوم واکسن کرونا را تزریق کنند.

معاون بهداشتی دانشکده علوم پزشکی سیرجان در گفت و گو با خبرنگار “سیرجان خبر” اذعان کرد: به دلیل اینکه ورود سویه «اومیکرون» به کشور و شناسایی اولین مورد ابتلاء در تهران که از مسافران خارج از کشور وارد ایران شده است، باید همه همشهریان برای مقابله با این سویه آمادگی لازم را داشته باشند.

محمد موقری در خصوص شیوع سویه «اومیکرون» در شهرستان سیرجان اظهار کرد: هنوز موردی از ابتلای بیماران به سویه جدید «اومیکرون» در سیرجان شناسایی نشده است، در حال حاضر وضعیت کرونایی شهرستان زرد است اما این اتفاق به این معنی نیست که شهروندان عادی انگاری کرده و پروتکل‌ها را رعایت نکنند.

وی با بیان اینکه بخش عمده مقابله با این سویه جدید تزریق دوز سوم واکسن کرونا است گفت: در حالی که احتمال ابتلا به اومیکرون بیشتر از دلتا است اما تحقیقات نشان داده است که اثر بخشی دو دوز واکسن بین 0تا20 درصد است و این اعداد در صورت دریافت دوز سوم به 55تا80درصد می رسد.

محمد موقری اظهار کرد: از همشهریان تقاضا داریم تزریق دوز سوم واکسن کرونا را با فاصله زمانی مشخص که سه ماه از تزریق دوز دوم واکسن است را در اولویت قرار دهند، مطابق دستوالعمل‌های جدید تزریق دوز سوم کرونا برای جمعیت ۱۸ سال به بالا صورت می‌گیرد.

وی بیان کرد: همه مراکز تجمیعی و منتخب واکسیناسیون آمادگی تزریق دوز سوم واکسن کرونا به همشهریان را دارند و ضروری است هر چه سریع‌تر شهروندان به این مرکز برای دریافت دوز سوم مراجعه کنند تا خطر ابتلاء به ویروس کرونا را از فرد، خانواده و جامعه دور کنیم.

معاون بهداشتی دانشکده علوم پزشکی سیرجان گفت: متأسفانه سرعت تکثیر اینگونه از ویروس کرونا در مسیر های هوایی ریه 70 برابر گونه دلتای ویروس کرونا است.
محمد موقری پور اذعان کرد: 1/5تا 3روز طول می کشد که تعداد مبتلایان به اومیکرون دو برابر شود در حالی که این عدد در گونه دلتا 10تا14 روز بوده است.

وی اظهار کرد: موضوع ابتلاء به سویه «اومیکرون» در کشور بسیار جدی است، شهروندان باید علاوه بر اینکه واکسن کرونا را تزریق می‌کنند، از دورهمی‌های خانوادگی و بودن در تجمع‌های شلوغ پرهیز کنند، اگر افراد در جمعی قرار می‌گیرند حتماً ماسک صورت را استفاده کنند و رعایت فاصله اجتماعی و توجه به پروتکل‌های بهداشتی و تهویه هوا را مدنظر قرار دهند.

معاون بهداشتی دانشکده علوم پزشکی سیرجان اذعان کرد: سلامت خانواده‌ها برای کادر درمان بسیار مهم است و می‌خواهیم همه افراد جامعه سالم باشند و در کنار هم بدون بیماری زندگی کنند، ضروری است شهروندان در این زمینه مساعدت لازم را داشته باشند و از عادی انگاری پرهیز کنند.

لینک کوتاه:
ارسال نظر

نظرات
هنوز نظری برای این مطلب ارسال نشده