ساعت: ۱۷:۳۵ منتشر شده در مورخ: ۱۳۹۸/۰۲/۱۶ شناسه خبر: 52879

مراسم نکوداشت دکتر طاهره صفارزاده بانوی قرآن پژوه سیرجانی با همکاری موسسه معراج اندیشه در دارالقرآن اهل بیت برگزار شد.

به گزارش”سیرجان خبر”مراسم نکوداشت دکتر طاهره صفارزاده بانوی قرآن پژوه سیرجانی با همکاری موسسه معراج اندیشه در دارالقرآن اهل بیت برگزار شد.

این مراسم حول محور شخصیت قرآنی مرحوم صفارزاده و با حضور عباس سلیمی مجری قرانی شبکه های سیما و دکتر حاتمی از اساتید دانشگاه باهنر کرمان برگزار شد. حجت الاسلام ذوالقدر دبیر برگزاری این نکوداشت در بخشی از سخنان خود با اشاره به نقش مهم زنان در زندگی و جامعه گفت: نقش زنان در زندگی روزمره حیاتی است و علاوه بر آن مسئولیت های اجتماعی آنان گستره وسیعی را شامل می شود. یکی از حوزه‌های این فعالیت تلاش در عرصه‌های فرهنگی است.

عاطفه، ایثار و فداکاری در وجود زنان بیشتر است و این خود دلیلی است برای موفقیت آن ها در عرصه های فرهنگی.

وی اضافه کرد: مرحوم صفارزاده از جمله بانوان شاخص در ترویج عرصه های فرهنگی است که ۶۰ سال در این عرصه کوشید و آثار گرانقدری از خود بر جای گذاشت. او در طول دوره کاری خود محدودیت های فراوان و موانع بسیاری را پشت سر گذاشت و با انتشار اشعار مقاومت در توسعه شعر آیینی پیشقدم بود.

دبیر نکوداشت مرحوم صفار زاده اضافه کرد: نمونه اشعار صفارزاده نمونه ای از شعر عدالتخواهانه و متعهدانه است. برخی اشعار او بیان اعتراضی به خود گرفته و بیانگر حقایق جامعه است. او در برخی اشعار خود می کوشد تا تصویر روشنی از عصر ظهور ارائه دهد.

ذوالقدر تصریح کرد: مهمترین اثر او ترجمه قرآن به زبان فارسی و انگلیسی است که حاصل ۲۷ سال تلاش مستمر مرحوم صفارزاده در حوزه دین و تحقیق و پژوهش است. وی توانست در طول حیات خود عناوین مختلفی از جمله خادم القرآن برتر کشور و شاعر مبارز زن نخبه و دانشمند مسلمان از سوی سازمان نویسندگان آسیا و آفریقا را دریافت کند لذا بزرگداشت او، بزرگداشت همه بانوانی است که در عرصه فرهنگ خدمت می کنند. در واقع بزرگداشت روح شعر انقلابی است.

عباس صمیمی مجری قرانی شبکه های سیما که سال‌های متمادی را در محضر مرحوم صفارزاده گذرانده بود با اشاره به ویژگی‌های شهرستان سیرجان در پرورش نخبگان فراوان گفت: سیرجان از جهات مختلف قابل احترام است و به جز تاریخ کهن و مردم سختکوش و ولایت مداری که دارد بیش از ۵۴۰ شهید گلگون کفن به جامعه تقدیم کرده است، جمع کثیری از آزادگان و جانبازان را به خود اختصاص داده و بانوی نخبه قرآنی مرحوم صفارزاده را در دامان خود پرورش داده است.

وی افزود: امروز آمده ایم مقام معلم قرآن و مجاهدت های این بانوی پاکدامن را ارج بنهیم. باید بیاندیشیم که از زندگی دنیایی چه با خود می بریم؟ مرحوم صفازاده از آن جمله افرادی است که با دست پر به سوی خدا رفت. من امروز در خصوص شخصیت قرآنی این بانو صحبت می کنم. او هم در دنیا آثار خوب و پربرکتی از خود برجای گذاشت و هم برای آخرت خود توشه خوبی برد. این بانوی نخبه قرآنی توانست از دانشگاه آمریکا درجه علمی و تخصصی MFA را دریافت کند که فقط به اساتید برجسته و نخبه ای اعطا می شود که آمادگی تدریس با شیوه تحقیق و پژوهش را دارند. مرحوم صفارزاده پایه گذار آموزش نهضت ترجمه در دانشگاه های ایران بود و اولین کارگاه نقد علمی ترجمه به همت او برگزار شد.

سلیمی خاطرنشان کرد: صفارزاده سد را شکست و به عنوان اولین زن به صورت علمی وارد ترجمه انگلیسی قرآن شد و این کار را به صورت بسیار ارزشمندی انجام داد. نقطه عطف زندگی او انتخابش به عنوان خادم القرآن در سال ۸۶ بود. کما اینکه رهبر معظم انقلاب در پیام رحلت او فرمودند: “خدمات این بانوی با ایمان به ویژه ترجمه ماندگار قرآن کریم حسنات او را در پیشگاه حضرت حق سنگین خواهد کرد.” وی خاطرنشان کرد: صفارزاده یک بانوی فرزانه، پاکدامن، مقاوم، ادیب و شاعر، قرآن‌پژوه و ساده زیست بود. در بند تعلقات دنیایی نبود و علیرغم زندگی پر فراز و نشیبش هرگز لب به شکوه نگشود. ظلم ستیز و عدالت خواه بود و هم اکنون برای بانوان و دختران جوان ما یک نمونه بارز مقاومت به شمار می رود چرا که آیات قرآن را باور کرده بود و به آن عمل می‌کرد. مردم سیرجان باید به این شخصیت وارسته افتخار کنند. بی انصافی و بی عدالتی است اگر در برخورد با این شخصیت و افراد نظیر او کوتاهی کنیم.

مقام این بانوی قرآن‌پژوه آنقدر شامخ بود که از سال ۱۳۹۲ جایزه ای به نام جایزه علمی صفارزاده و به نام او طراحی شد. لذا بایستی مقام این بانوی محقق و نخبه، گرامی داشته شود و اندیشه او در جامعه تسری پیدا کند.

لینک کوتاه:
ارسال نظر

نظرات
هنوز نظری برای این مطلب ارسال نشده