ساعت: ۰۸:۳۹ منتشر شده در مورخ: ۱۳۹۳/۱۲/۱۱ شناسه خبر: 24491

اعتراض نماینده مردم مظلوم فلسطین به همسویی وهابی ها با رژیم صهیونیستی، اجلاس باصطلاح “مبارزه با تروریسم” در مکه را به حاشیه کشید.

“سیرجان خبر” نشست اختتامیه “کنفرانس بین المللی اسلام و مبارزه با تروریسم” که از چهار روز قبل از سوی اتحادیه جهان اسلام (رابطه العالم الاسلامی) در مکه آغاز شده بود به حاشیه کشیده شد.
این مراسم که به وسیله چند شبکه ماهواره ای به صورت زنده پخش می شد شامل سخنرانی «شیخ عبدالعزیز آل الشیخ» مفتی اعظم عربستان، «دکتر عبدالله بن عبدالمحسن الترکی» دبیرکل اتحادیه جهان اسلام و قرائت بیانیه پایانی این اجلاس بود.

بنا بر این گزارش قرائت این پیام که با عنوان “بلاغ مکه المکرمه” قرائت شد واکنش تعدادی از میهمانان و شخصیت های دعوت شده به اجلاس را به همراه داشت.

بالافاصله پس از قرائت بیانیه پایانی کنفرانس، وزیر اوقاف فلسطین واکنش نشان داد و با صدای بلند گفت: “چرا در این بیانیه صبحتی از اسرائیل نشده است؟ مگر اقداماتی که اسرائیل انجام می دهد، ترور نیست؟ مگر عنوان این اجلاس، مبارزه با تروریسم گذاشته نشده است؟”.

«شیخ یوسف ادعیس» با انتقاد از سکوت اکثر کشورهای عربی و اسلامی در برابر جنایات رژیم صهیونیستی افزود: “بتازگی وزارت امور خارجه فلسطین خواستار نشست ویژه سران عربی و اسلامی درباره اسرائیل شد؛ اما جز تعدادی انگشت شمار، واکنش نشان ندادند!”.

این اعتراض یوسف ادعیس با تشویق و “احسنت” تعدادی از حاضران همراه شد؛ اما «محسن الترکی» دبیر اجلاس پاسخی عجیب داد و گفت: ما در “رابطه” به موضوع فلسطین پرداخته ایم اما صحبتهای شما با موضوع این اجلاس فرق می کند!

در ادامه حدود ده نفر از میهمانان دیدگاه های خود درباره بیانیه پایانی اجلاس مکه ابراز داشتند که حدود نیمی از آنها سخنان شیخ ادعیس را تکرار کردند و واکنش جدی از سوی برگزارکنندگان و مشارکین در این کنفرانس نسبت به جنایات رژیم صهیونیستی را خواستار شدند.

«دکتر عبدالسلام داود العبادی» وزیر سابق اوقاف اردن و دبیرکل مجمع فقه اسلامی هم گفت: “من سخنان شیخ یوسف ادعیس را تأیید می کنم. لازم است که رابطه العالم الاسلامی به مسؤولیت خود در پیگیری قضیه فلسطین عمل کند”.

خاطر نشان می شود بخش زیادی از پیام پایانی اجلاس مکه به تعریف و تمجید از «ملک سلمان» پادشاه عربستان و «عبدالعزیز آل الشیخ» مفتی اعظم این کشور اختصاص یافته و در آن، ضمن قدردانی از کوشش های عربستان سعودی در مبارزه با تروریسم(!) تاکید شده است که خوب است سایر کشورها نیز در این امر از عربستان الگوگیری کنند!!

شایان ذکر است در حالی که جهان در آتش تکفیر برخاسته از تفکرات وهابی صادره از عربستان سعودی می سوزد، این کشور میزبان کنفرانس چهار روزه “اسلام و مبارزه با تروریسم (با عنوان عربی: مؤتمر الإسلام ومحاربه الإرهاب)” شد!

این اجلاس روز یکشنبه دوم اسفند ۱۳۹۳ در مکه مکرمه افتتاح شد و چهره هایی همچون «عبدالعزیز بن عبدالله آل الشیخ» مفتی اعظم عربستان، تعدادی از شاهزادگان سعودی، اندیشمندانی از نقاط مختلف جهان و نیز هیأتی رسمی از جمهوری اسلامی ایران در آن شرکت کردند و «خالد الفیصل بن عبدالعزیز» امیر مکه پیام شاه سعودی را قرائت کرد.

سخنان صریح «دکتر احمد الطیب» شیخ الازهر در نقد روایات جعلی و خرافی سلفی ها از نکات مثبت این اجلاس، و تبدیل شدن آن به محفل مدح خاندان آل سعود و آل محمد بن عبدالوهاب از نقاط سیاه آن بود.

شایان ذکر است رابطه العالم الاسلامی (با ترجمه فارسی: اتحادیه جهان اسلام) که این کنفرانس را برگزار می کند از بزرگ­ترین مراکز تبلیغات اسلامی در جهان به شمار می رود. این مرکز با بیش از ۵۰ سال فعالیت، نقش اساسی را در ترویج اندیشه های سلفی گری در جهان ایفاء کرده است و اکنون نیز وهابیت بر این سازمان ـ که دفتر مرکزی آن در مکه مکرمه مستقر است ـ سیطره دارد. ریاست شورای عالی این مرکز بر عهدۀ مفتی اعظم عربستان سعودی است که معمولا از خاندان آل شیخ و فرزندان «محمد بن عبدالوهاب» هستند.

لینک کوتاه:
نظرات
هنوز نظری برای این مطلب ارسال نشده