ساعت: ۱۷:۰۳ منتشر شده در مورخ: ۱۳۹۴/۰۳/۱۷ شناسه خبر: 27029

آغاز پروژه احداث سیلوهای ذخیره گندم سیرجان از سال 1385 آغاز شد که پس از گذشت نه سال از آغاز عملیات اجرایی این سیلوها به طور راکد رها شده اند و نگاه مسئولان نیز برای بهره برداری از آن ها به در بسته خورده است.

به گزارش سرویس اقتصادی “سیرجان خبر” معاون وزیر جهاد کشاورزی در سفر به سیرجان از افتتاح پروژه سیلوهای 50 هزار تنی گندم سیرجان در هفته دولت خبر داد.
آغاز پروژه احداث سیلوهای ذخیره گندم سیرجان از سال 1385 آغاز شد که قرار بود در یک مدت زمان 18 ماهه این سیلوها تکمیل و به بهره برداری برسد اما پس از گذشت نه سال از آغاز عملیات اجرایی، این سیلوها به طور راکد رها شده اند و نگاه مسئولان نیز برای بهره برداری از آن ها نیز به در بسته خورده است.
سیلوهای منطقه ویژه اقتصادی سیرجان با ظرفیت 50 هزار تن و با اعتبار اولیه بالغ بر 25 میلیارد ریال در دولت گذشته که کلنگ اجرای آن زده شد و با اجرایی شدن این طرح برای سی جوان جویای کار اشتغال ایجاد می شود.
از جمله مزایای این سیلوها جلوگیری از ورود مواد زائد به بدنه گندم است که در حال حاضر گندم مورد نیاز در استان با شیوه غیر بهداشتی نگهداری و تهیه می شود.
پس از گذشت نه سال از عملیات ساخت سیلوهای سیرجان در چند روز گذشته معاون وزیر جهاد کشاورزی و مدیر عامل غله استان از سیلو های سیرجان واقع در منطقه ویژه اقتصادی بازدید بعمل آوردند که حاصل این سفر تکمیل سیلوهای سیرجان در هفته دولت بود.
علی قنبری معاون وزیر جهاد کشاورزی در حاشیه این بازدید گفت: این پروژه مهم 85 درصد پیشرفت فیزیکی داشته و تا هفته دولت به بهره‌برداری می‌‌رسد که یکی از انبارهای غله منطقه جنوب شرق کشور خواهد بود.
وی بیان کرد: کرمان یکی از استان‌های گندم‌خیز کشور است که تاکنون 135 هزار تن گندم را تحویل داده است و چهارمین استان کشور از نظر تولید گندم است.
قنبری با تاکید بر اجرای اقتصاد مقاومتی در تامین گندم مورد نیاز کشور گفت: 9 میلیون تن گندم نیاز مصرف کشور است که از کشاورزان کشور 8 میلیون تن خریداری شده است و یک میلیون تن را از خارج تامین می‌کنیم‌ و در برنامه آینده قصد داریم واردات را کم کنیم.
شهباز حسن‌پور در این بازدید نیز عنوان کرد: خرید گندم به روز است و سیلوی منطقه ویژه اقتصادی تا پنجم شهریور ماه به بهره‌برداری می‌رسد که 8 میلیارد تومان هزینه شده است و 2 میلیارد دیگر تامین اعتبار می‌شود.
در سال گذشته نیز عباس قبادی رئیس شرکت مادر تخصصی بازرگانی ایران از تکمیل پروژه سیلو های سیرجان تا دهه فجرسال 93 خبر داده بود که این وعده هم مانند سایر خبر های خوش مسئولان رنگ واقعیت به خود نگرفت.
خبرهای خوش مسئولان برای تکمیل پروژه سیلو های 50 هزار تنی سیرجان گویی تمامی ندارد و دولت نیز از عهده تکمیل پروژه های عمرانی نیمه تمام بر نمی آید،سیلوهای سیرجان هر ساله با وعده های پوچ همچنان در رکود به سر می برند و امیدها برای تکمیل این پروژه حساس و حیاطی همچنان ادامه دارد.

لینک کوتاه:
نظرات
هنوز نظری برای این مطلب ارسال نشده