ساعت: ۱۹:۱۱ منتشر شده در مورخ: ۱۳۹۷/۰۴/۲۱ شناسه خبر: 49586

صبح امروز ماموران انتظامی با دستور قضایی با حضور در روستای حکیم باشی و بازرنگان کازرون از افرادی که اقدام به برداشت غیر مجاز آب کرده بودند خواستند تا به این اقدام پایان دهند اما عوامل متخلف ضمن تمرد از دستور قضایی با ماموران نیروی انتظامی و مردمی که خواستار جلوگیری از برداشت غیرقانونی آب شده بودند درگیر می شوند.

به گزارش “سیرجان خبر”به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ سال گذشته بود که محمد جواد حشمتی معاون قضایی دادستان کل کشور در حقوق عامه اعلام کرد که دادستان های کشور در بخشنامه ای مکلف شدند نسبت به انسداد چاه های غیر مجاز آبی که ضربه مهلکی به کاهش سفره های آب زیرزمینی می زند، اقدام کنند.

**ورود دادستانی برای مقابله با چاه های غیر مجاز

وی افزود: با وجود ضربه و خسارت جبران ناپذیری که چاه های غیر مجاز آب به پیکره کشور وارد می کند برخی ملاحظات اقتصادی و اجتماعی موجود ومنفعت های اقتصادی کوتاه مدت، سبب مقاومت در برابر انسداد چاه های غیر مجاز آب می شود.

وی برداشت بیش از حد آب از طریق چاه های غیر مجاز در نقاط مختلف کشور را موجب فرونشست زمین در برخی مناطق و بروز پدیده کم آبی مفرط دانست و با اشاره به خسارت های جبران ناپذیر کمبود آب در کشور خواستارعزم جدی و همه جانبه مردم و مسئولان در اهمیت دادن به مقوله حفظ منابع آبی کشور و مدیریت مناسب و صحیح مصرف آب در بخش های مختلف از جمله در بخش کشاورزی شد.

حشمتی تاکید کرد:طبق گزارش مسئولان مربوطه در وزارت نیرو بین 200 تا 300 هزار چاه آب غیر مجاز در کشور وجود دارد و سالانه هشت تا 10 میلیارد متر مکعب آب از سفره های آب زیر زمینی برداشت می شود که باید نسبت به مقابله با این حد غیر استاندارد از برداشت ها اقدام جدی شود.

 

**هشدار نماینده دشتستان در مورد برداشت غیر مجاز آب

از سویی دیگر محمد باقر سعادت نماینده مردم دشتستان دراظهاراتی که 14 تیر در رسانه ها بازتاب داشت، گفت: استان بوشهر خصوصا دشتستان و برازجان و شهرهای اطراف آن دچار تنش بی ‌آبی شده‌اند، در این زمینه تا به امروز دو جلسه با معاون وزیر و مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب و استاندار بوشهر و مسئولان داشته‌ ایم و مشکلات را نیز مطرح کرده‌ایم.

محمد باقر سعادت افزود: علت حل نشدن مشکل آب مردم بوشهر برداشت غیرقانونی توسط حدود 40 موتور پمپ‌هایی است که در اطراف رودخانه شاپور در شهرستان کازرون فارس نصب شده و از آب برداشت می‌کنند.

وی عنوان کرد: ما برای جلوگیری از برداشت آب به کشاورزان اطراف آن رودخانه هزینه‌هایی پرداخت کرده ایم تا آب مصرفی آنها برای مردم بوشهر و برازجان استفاده شود اما بی‌ فایده بود.

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی در ادامه با بیان اینکه گله اصلی ما از استاندار فارس و فرماندار کازرون درباره جلوگیری نکردن از کار موتور پمپ‌های غیرقانونی است، اظهار داشت: من با معاون امنیتی وزیر کشور چهارشنبه جلسه‌ای داشتم که طی آن سوال کردم اگر خودتان با مشکل بی آبی مواجه بودید، چه کار می‌کردید؟ بازهم اقدامی انجام نشد تا اینکه پنجشنبه گذشته با وزیر اطلاعات مستقیما صحبت کردم و ایشان دستور دادند اقداماتی انجام شود.

سعادت اضافه کرد: قرار بوده بنیاد تعاون ناجا موتور پمپ‌های غیرقانونی را جمع‌آوری کند و در آن مکان‌ها هم نگهبانی دهند،اگر این اتفاق رخ دهد و فرماندار کازرون هم حمایت کند، قطعا مشکلات حل خواهد شد، چراکه وزیر اطلاعات و وزیر نیرو هم به این موضوع وارد شده ‌اند، معاون امنیتی وزیر کشور هم دستوراتی ابلاغ کرده است.

**حمله عوامل متخلف به ماموران نیروی انتظامی

همزمان با کم آبی شدید در برخی نقاط کشور و در پی موارد مطرح شده در مورد برداشت غیر مجاز آب از چشمه ساسان استان فارس در فصل کم آبی و همچنین نارضایتی های ایجاد شده در این زمینه ، صبح امروز ماموران انتظامی با دستور قضایی با حضور در روستای حکیم باشی  و بازرنگان کازرون از افرادی که اقدام به برداشت غیر مجاز آب کرده بودند خواستند تا به این اقدام پایان دهند اما عوامل متخلف ضمن تمرد از دستور قضایی با ماموران نیروی انتظامی و مردمی که خواستار جلوگیری از برداشت غیرقانونی آب شده بودند درگیر می شوند.

ماموران نیروی انتظامی در ابتدا عوامل متخلف و مردم معترض را به آرامش دعوت می کنند اما با حمله متخلفین به عوامل انتظامی و مردم، چند تن از نیروهای ناجا زخمی می شوند و در نهایت ماموران به برخورد با عوامل مخل نظم که با برداشت غیز مجاز آب باعث به وجود آمدن مشکلات عدیده برای مردم شده بودند می پردازند.

لینک کوتاه:
ارسال نظر

نظرات
هنوز نظری برای این مطلب ارسال نشده