ساعت: ۰۸:۵۲ منتشر شده در مورخ: ۱۳۹۷/۰۳/۳۰ شناسه خبر: 49397

رئیس کل دادگستری کرمان در نشست خبری خود از کشف اختلاس دو میلیاردی در اداره کل راه و شهرسازی این استان خبر داد و گفت:چند کارمند اداره گمرک سیرجان نیز به دلیل اخذ رشوه بازداشت شده‌اند.

به گزارش “سیرجان خبر” یدالله موحد در جمع خبرنگاران حاضر شد تا هم به بیان دستاوردهای دستگاه قضایی استان به مناسبت چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی بپردازد و هم برنامه‌های هفته قوه قضاییه در دیار کریمان را اعلام کند.

وی با قدردانی از همکاری اصحاب رسانه با دادگستری کل استان کرمان برای تنویر افکار عمومی اظهار کرد: هفتم تیرماه مصادف با سالروز دردناک و تاثربرانگیز دفتر حزب جمهوری اسلامی در سال 60 توسط گروهک منافقین است.

رئیس کل دادگستری استان کرمان ادامه داد: در نتیجه این اقدام تروریستی 72 تن از یاران صدیق حضرت امام خمینی ره و نیروهای موثر و فعال در حوزه حرکت و انقلاب ملت ایران و مقامات بلندپایه کشوری به درجه شهادت نائل آمدند که شهید مظلوم آیت‌الله دکتر بهشتی در راس این شهدا بود.

موحد تصریح کرد: نام شهید بهشتی با نام قوه قضاییه پیوند خورده است، زیرا بعد از انقلاب اسلامی ایران و استقرار نظام جمهوری اسلامی با حکم امام راحل در چهارم اسفند 58 شهید بهشتی به عنوان رئیس شورای عالی قضایی کشور منصوب شد.

وی افزود: شهید بهشتی با نگاه تحولی، ساختارسازی و محتواسازی در درون قوه قضائیه این مسؤولیت را پذیرفت و در کمتر از 16 ماه پایه‌های محکمی را برای نظام قضایی جمهوری اسلامی ایران بنا نهاد که استقلال قضایی ویژگی اصلی آن است.

برگزاری دومین جشنواره قلم و عدالت 

رئیس شورای قضایی استان کرمان یادآور شد: دستگاه قضا در هفته قوه قضاییه با سه محور با جامعه و آحاد مردم به گفت‌و‌گو می‌پردازد که شامل تشریح خدمات قضایی، تجلیل از خدمات ارزشمند قضات و کارکنان دستگاه قضایی و چشم‌انداز سیاست‌ها، راهبردها و تبیین و تشریح برنامه‌های دستگاه قضایی در چارچوب برنامه‌های توسعه و رهنمودهای رهبری است.

موحد اضافه کرد: علاوه بر اجرای برنامه‌های کشوری در هفته قوه قضاییه همچنین برنامه‌های استانی تدوین و اجرا می‌شود که دیدار با امام جمعه‌های سراسر استان، مصاحبه مطبوعاتی و رادیو و تلویزیونی، افتتاحیه دومین جشنواره مطبوعات برتر با عنوان «قلم و عدالت»، عطرافشانی قبور مطهر شهدا، تهیه ویژه‌نامه قوه قضاییه و سخنرانی روسای دادگستری‌ها از جمله این برنامه‌هاست.

از اختلاس در اداره‌ها تا رشوه‌گیری در گمرکات 

این مقام قضایی ادامه داد: یک هزار و 570 هکتار از اراضی دولتی از دست متصرفان خارج شد و به دولت برگشت و 153 حکم قضایی برای تخریب صادر شد و 817 نفر تحت تعقیب کیفری قرار گرفتند.

موحد در ادامه سخنان خود به توضیح درباره مفاسد اقتصادی در استان کرمان پرداخت و اظهار داشت: بر اساس گزارش دیوان محاسبات استان کرمان پرونده اختلاس یک تا 2 میلیارد تومانی توسط کارکنان اداره کل راه و شهرسازی استان کرمان مطرح شده که 80 درصد وجوه بازگشت داده شده است و این دو متهم هم اکنون ممنوع‌الخروج هستند.

وی اضافه کرد: مطابق گزارش اداره کل اطلاعات استان کرمان مشخص شد مفاسدی در گمرکات کشور در جریان بوده و این مفساد با ارزیابی کالاهای موضوع اظهارنامه‌های وارداتی مربوط بوده است که کارشناسان و واردکنندگان با هم ارتباط برقرار کرده و کارشناسان گمرک مبلغی به عنوان رشوه دریافت می‌کرده‌اند و این موضوع در استان کرمان کشف شد و 10 کارشناس در گمرک سیرجان و بوشهر دستگیر شدند که چهار نفر کارمند گمرک و بقیه آنها کارشناس ارزیابی کالاها بوده‌اند.

رئیس شورای قضایی استان کرمان بیان داشت: پرونده اختلاس اداره کل عشایری جنوب استان کرمان هم باز شده و دستگیری کلاهبرداری که از 23 نفر از شهروندان کرمانی کلاهبرداری کرده بود و دستگیری کلاهبرداری یارانه‌ای با اعتراف به 100 مورد کلاهبرداری نیز صورت گرفته است.

لینک کوتاه:
ارسال نظر

نظرات
هنوز نظری برای این مطلب ارسال نشده