ساعت: ۱۱:۴۴ منتشر شده در مورخ: ۱۳۹۵/۱۱/۹ شناسه خبر: 41567

رییس اداره صنعت،معدن و تجارت شهرستان سیرجان گفت: دو پروژه مهم و ملی از مجموعه 33 طرح ملی در سطح کشور – طرح تولید گندله 5 میلیون تنی شرکت معدنی و صنعتی گل گهر و طرح تولیدگندله 5/2 میلیون تنی شرکت فولاد سیرجان ایرانیان در سیرجان به بهره برداری رسیده است.

به گزارش سرویس اقتصادی “سیرجان خبر” شهرستان سیرجان با 17481 کیلومترمربع مساحت درجنوب غربی استان کرمان و در تقاطع راه های آسفالته چهار استان فارس، کرمان، هرمزگان و یزد و در مسیر راه اصلی تهران- بندرعباس واقع شده که ویژگی بسیار مناسبی را بدست آورده است.

ارتفاع این شهرستان از سطح دریا 1730متر می باشد و دومین شهر استان کرمان از نظر وسعت و جمعیت شهری می باشد که این شهرستان با وجود راههای آسفالته، راه آهن و فرودگاه دارای موقعیتی خاص است که از یک طرف بندرعباس را به قسمت عظیمی از ایران منجمله تهران متصل میکند و از طرفی استان کرمان، زاهدان و خراسان رابه شاهراه مرکزی تجارت متصل می کند.

این شهرستان دارای یک منطقه ویژه اقتصادی است که در سال 1370 به منظور پشتیبانی از فعالیت های اقتصادی و برقراری ارتباط تجاری بین المللی و تحرک در اقتصاد منطقه ای در زمینی به وسعت 1380هکتار پایه گذاری و تاسیس شد و از اهداف منطقه ویژه می توان به تولید و پردازش کالا، انتقال فناوری- توسعه صادرات غیر نفتی- ایجاد و اشتغال مولد وجذب و تشویق سرمایه گذاری داخلی و خارجی اشاره کرد تولید سالانه انواع محصولات به ارزش بیش از چهار صد میلیون دلار و برخوداری از 32واحد تولیدی فعال گویای برخورداری این منطقه از مزیت نسبی در امر تولیداست.

در حال حاضر بیش از 2050نفر در منطقه ویژه اقتصادی سیرجان مشغول بکار می باشند که علاوه بر این شهرستان سیرجان دارای 2 شهرک صنعتی و پنج ناحیه صنعتی با 280واحد تولیدی و 3500نفر اشتغال جانی دیگربه بخش صنعت بخشیده است.

در 50کیلومتری جنوب غربی این شهرستان منطقه معدنی و صنعتی گل گهر با داشتن معادن غنی از سنگ آهن بعنوان یکی از مطرح ترین قطب های فعال معدن و صنعت در خاورمیانه ، دارای قابلیت های بسیاری برای تبدیل شدن به یک منطقه بزرگ و رقابتی در سطح کشور و حتی جهان است و آثار موجود درحفاری های باقی مانده در محل کانسار دلالت برآن داردکه این منطقه معدنی در قرون گذشته مورد شناسایی و بهره برداری قرار گرفته است.

سن تقریبی یک نمونه از سرباره کوره های قدیمی معدن گل گهر در حدود 900 سال تخمین زده شده است و کانسار سنگ آهنی گل گهر در6 آنومالی مجزا در مجموع با ذخیره ای بالغ بر 1200 میلیون تن در محدوده ای بطول تقریبی 10کیلومتر و عرض تقریبی4 کیلومتر قرار گرفته است.

منطقه گل گهر با دارا بودن حدود 42درصد ذخیره سنگ آهن کشور از نقش تاثیر گذاری در صنعت و معدن کشور برخوردار است و می توان این منطقه را بعنوان قلب تپنده صنعت فولاد کشور نام برد با توجه به دسترسی منطقه به راههای ارتباطی و نزدیکی به دریاهای آزاد و تامین بخش عمده ای از زیر ساخت های لازم و به مدد تدوین چشم اندازه گل گهر 1398، این منطقه با تولید 20میلیون تن کنسانتره،20میلیون تن گندله و 5 میلیون تن فولاد بعنوان منطقه ای پیشرو در تولید سنگ آهن و فولاد مطرح می شود و اولین منطقه ای خواهد بود که زنجیره کامل فولاد کشور از معدن تا فولاد ، رادر دل خود جای می دهد.

رییس اداره صنعت،معدن و تجارت شهرستان سیرجان در گفت و گو با خبرنگار “سیرجان خبر” اظهار داشت: با توجه به نامگذاری سال 1395 توسط مقام معظم رهبری تحت عنوان سال اقتصاد مقاومتی – اقدام و عمل و تاکید ویژه ایشان در راستای اقتصاد مقاومتی و تولید داخلی فعالیت های قابل توجهی انجام شده است.

خواجویی اذعان داشت:برگزاری جلسات و کارگروههای متعدد رونق تولید و تعیین تکلیف 150 واحد تولیدی مشکل دار و تکمیل طرحهای صنعتی با پیشرفت فیزیکی بالای 60درصد با هدف فعال نمودن آنها ، که از نتایج این کارگروهها، مصوب شدن بیش از 160میلیارد تومان تسهیلات برای واحد های تولیدی و پرداخت 31 میلیاردتومان تسهیلات به واحد ها نام برد.

وی اظهار داشت:تعریف دو پروژه مهم و ملی از مجموعه 33 طرح ملی در سطح کشور – طرح تولید گندله 5 میلیون تنی شرکت معدنی و صنعتی گل گهر و طرح تولیدگندله 5/2 میلیون تنی شرکت فولاد سیرجان ایرانیان و افزایش صادرات کالا و خدمات غیر نفتی به میزان 172 میلیون دلار در هفت ماهه سال 95 را می توان اشاره کرد.

خواجویی با اشاره به طرح توسعه فرش دستباف شهرستان گفت: با توجه به پیش بینی صورت گرفته 17000 نفر بافنده فرش و گلیم در سطح شهرستان شناسایی که برای 12000نفر کارت شناسایی صادر و 4200 نفر از خدمات بیمه تامین اجتماعی استفاده می نمایند و همچنین شناسایی 43 واحد متمرکز و غیر متمرکز بافندگی از دیگر اقدامات این سازمان است.

وی در پایان اظهار داشت: واحدهایی که بدهی بانکی داشته اند به جلسه ذیل شورای گفتگو در اتاق بازرگانی استان و واحدهایی که مشکلات زیر ساخت (برق-آب-گاز-زمین و…) به ستاد سرمایه گذاری استان و واحدهای مشکل دار به کارگروه رفع موانع تولید استان معرفی شده اند.

لینک کوتاه:
نظرات
هنوز نظری برای این مطلب ارسال نشده