ساعت: ۱۱:۴۹ منتشر شده در مورخ: ۱۳۹۴/۱۱/۱۹ شناسه خبر: 33214

ابراهیمی اصل گفت: وزیر نفت حاضر نیست ریسک پذیری آوردن پول به داخل کشور را به عهده بگیرد، زیرا سوابق خوبی در پرونده کرسنت و دوران اصلاحات ندارد.

به گزارش“سیرجان خبر” به نقل از نسیم آنلاین،اصغر ابراهیمی اصل معاون وزیر سابق نفت در خصوص عملکرد زنگنه در وزارت نفت طی 900 روز گذشته اظهار کرد: از زمانی که دولت دکتر روحانی بر سرکار آمد، آقای زنگنه اعلام کرد که من کشورهای خارجی را برای توسعه صنعت نفت و گاز کشور به ایران می آورم و اصلا وقتی برای شرکت‌های داخلی نگذاشت.

ابراهیمی اصل افزود: زنگنه تمام وقتش را به مذاکره با شرکتهای بزرگ بین‌المللی و انواع و اقسام وعده‌ها اختصاص داد، اما در این میان، هم میزان فروش نفت به شدت کم شد و هم قیمت به شدت کاهش پیدا کرد.

سوابق بد زنگنه عامل کاهش درآمدهای نفتی است

وی به نقش شخص زنگنه در کاهش درآمدهای نفتی کشور اشاره کرد و به نسیم آنلاین گفت: وزیر نفت حاضر نیست ریسک پذیری آوردن پول به داخل کشور را به عهده بگیرد، زیرا سوابق خوبی در پرونده کرسنت و عملکردش در دوران اصلاحات ندارد. بنابراین در دو سال و نیم گذشته تمرکز خود را بر اجرای برجام و حضور شرکتهای بین المللی در صنعت نفت و گاز کشور گذاشته است.

معاون وزیر سابق نفت گفت: زنگنه فکر می کند که بعد از برجام شرکتهایی نظیر شل، توتال و استات اویل سینه خیز به ایران می آیند و کارهای فروش نفت ما را انجام می دهند. دو سال و نیم از عمر دولت یازدهم گذشت ولی عملا اگر میزان صادرات نفت خام و قیمتهای آن را در نظر بگیریم، بعید است که به 50 میلیارد دلار رسیده باشد. همچنین بعید است که توانسته باشد این رقم را به داخل کشور بیاورد.

وزیر نفت فقط به دنبال خام فروشی است

ابراهیمی اصل با انتقاد از برنامه ریزی زنگنه در خصوص خام فروشی نفت به نسیم آنلاین عنوان کرد: زنگنه به جای استفاده از ظرفیتهای داخلی و تمرکز روی صنایع پایین دستی نفت و گاز و پتروشیمی، SME ها و پتروپالایشگاه‌ها به دنبال خام فروشی است. متاسفانه ایشان در تله غرب گرفتار شده است، زیرا غربی ها از مدتها قبل قصد داشتند که با انداختن ایران به رقابت با عربستان و عراق برای خام فروشی کاری کنند که کشورمان نفت خام را تولید کرده و مفت بفروشد.

وی به ظرفیتهای صنعت نفت کشور در بخشهای پایین دستی اشاره و بیان کرد: در این صنایع در بسیاری از بخشها امکان کار با ظرفیتهای تحقیقاتی دانشگاهها و شرکتهای کوچک در سراسر جهان وجود دارد. این شرکتها و دانشگاهها حاضرند تکنولوژی های خود را به راحتی به ما بفروشند. جالب اینجاست که این تکنولوژی ارزان هستند و منعی هم برای انتقال آنها به دلیل تحریمها وجود ندارد. با این حال، در دو سال و نیم گذشته به جای درجا زدن می توانستیم ارزش افزوده، اشتغال و ثروت در صنایع پایین دستی ایجاد کنیم.

اشتباهات زنگنه، کشور را در تنگنای اقتصادی قرار داد

معاون وزیر سابق نفت بیان کرد: زنگنه بر خلاف شعارهایش نتوانست نفت بیشتری را صادر کند و مقدار زیادی LPG و کاندنسیت را هم سوزاند. متاسفانه در حوزه دیپلماسی نفتی هم تیمی که بیژن زنگنه آن را هدایت کرد، در صادرات نفت خام، فرآورده های نفتی و محصولات پتروشیمی سیاست شکست خورده ای را در پیش گرفت و عملا نتوانست در اوپک کاری انجام دهد. بنابراین اشتباهات زنگنه کشور را در تنگنای اقتصادی قرار داد.

ابراهیمی اصل خاطرنشان کرد: اگر مشکلاتی که آقای زنگنه برای دیپلماسی انرژی کشور به وجود آورد  سهوی باشد، باید با آن یک نوع برخورد کرد و در صورت عمدی بودن باید تدبیر دیگری را برای آن اندیشید.

در دولت یازدهم همه نیروهای تحصل کرده را از وزارت نفت بیرون کردند

وی افزود: متاسفانه آقای زنگنه علی رغم شعارهایشان تمام نیروهای تحصیلکرده صنعت نفت را که در شرایط بحرانی کشور و در شرایط جنگ تحمیلی بازسازی پالایشگاهها و پتروشیمی را بر عهده گرفته بودند به جرم همکاری با دولتهای نهم و دهم از کار برکنار و یا به زور بازنشسته کرد تا دوستانش را به وزارت نفت بیاورد.

معاون وزیر سابق نفت تصریح کرد: آقای زنگنه هشت سال وزیر بودند و بعد از ایشان هم آقایان وزیری هامانه و نوذری به عنوان معاونین ایشان راه زنگنه را ادامه دادند. تنها در دوران وزارت آقایان میرکاظمی و رستم قاسمی وقفه ای در تفکرات زنگنه در وزارت نفت به وجود آمد و وزرای وقت قصد تغییرات داشتند که جریانی که تقریبا نزدیک 13 سال در وزارت نفت حاکم بود اجازه تغییرات را نداد و تحریمها و مشکلاتی که ایجاد شده بود هم مزید بر علت شد.

زنگنه فکر می کند غربی ها ناجی صنعت نفت ما می شوند

ابراهیمی اصل بیان کرد: دیپلماسی آقای زنگنه علی رغم مصاحبه ها و صحبتهای ایشان چه در هنگام به دست گرفتن کرسی وزارت نفت و چه در حال حاضر، از نظر تفکری و پارادایم ذهنی این بوده که اگر منافع خودمان را به منافع شرکتهای بزرگ گره بزنیم آنها مسئله تحریم را برای ما حل می کنند.

وی افزود: زنگنه فکر می کند غربی ها به ایران می آیند و به ما تکنولوژی می دهد و در صنعت نفت ما سرمایه گذاری کرده و مشکلات ما را حل می کنند، بنابراین نگاه آقای زنگنه همواره به بیرون بوده است.

معاون وزیر سابق نفت با انتقاد از رفتار و عملکرد زنگنه به نسیم آنلاین گفت: آقای زنگنه از روزی که به وزارت نفت آمدند، 80 درصد وقتشان را به خارجی ها اختصاص دادند و تنها 20 درصد به پیمانکاران و شرکتهای داخلی وقت دادند زیرا اعتقادی به ساخت داخل و توان داخلی صنعت نفت کشور ندارد.

ابراهیمی اصل خاطرنشان کرد: در حال حاضر وظایف حاکمیتی وزارت نفت با وظایف روزانه مانند تولید، پالایش، انتقال و توزیع در هم خلت شده است و آنقدر در وزارت نفت به عملیاتی اجرایی توجه شده که بخش دیپلماسی انرژی مورد غفلت واقع شده است.

ابراهیمی اصل خاطرنشان کرد: در دولتهایی که محکم بر آرمانهای انقلاب اسلامی تاکید شده و مسیر استکبار ستیزی دنبال شده یک نوع تزلزل در کشورهای غربی ایجاد شده که نوع ذخیره سازی و خرید نفت آنها در بازار قیمت نفت را افزایش داده است، اما دولتهایی مثل دولت آقای روحان که وزارت نفت به عنوان لوکوموتیو تامین بودجه کشور نتوانسته مقتدر عمل کند.

وزیر نفت می خواست با گردن کلفتی قیمت نفت را بالا ببرد

وی گفت:  آقای زنگنه نتوانست با وزرای نفت و خارجه دیگر کشورها تعامل کند و وحدت بین ذینفعات تولید کننده ایجاد کند. ایشان می خواستند با گردن کلفتی و تک روی کار خودشان را جلو ببرند که این نگاه در مجموعه هایی مانند اوپک نمی تواند چندان کارساز باشد.

معاون وزیر سابق نفت عنوان کرد: ادبیات آقای روحانی هم در این بخش براساس تعامل، تنش زدایی و گفتگو نتوانسته کارساز واقع شود زیرا همواره در عرصه بین المللی به میزانی که یک قدم عقب گذاشتیم 10 قدم ما را عقب راندند و نگذاشتند ما به منافعمان برسیم و ما را از بازار نفت حذف کردند.

ابراهیمی اصل خاطرنشان کرد: اگر همواره به حضور ناجیان غربی برای حل مشکلات اقتصادی دل خوش کنیم مطمئن باشیم با شکست رو به رو خواهیم شد.

لینک کوتاه:
نظرات
هنوز نظری برای این مطلب ارسال نشده