ساعت: ۰۹:۰۹ منتشر شده در مورخ: ۱۳۹۲/۰۷/۱۰ شناسه خبر: 10024

مجلس سنای آمریکا بررسی طرح مصوب کنگره برای تحریم‌های بیشتر علیه ایران را به بعد از مذاکرات با کشورهای ۱+۵ در ژنو موکول کرد.

sena amricaبه گزارش“سیرجان خبر” به نقل از باشگاه خبرنگاران،طبق این گزارش، قرار بوده است کمیسیون بانکی سنا در ماه سپتامبر بسته تحریمی جدیدی را بررسی کند که در ماه ژوئیه به تصویب مجلس نمایندگان آمریکا رسیده بود.

ولی اکنون که ماه سپتامبر هم سر آمده، اعلام شده که این کمیته این جلسه را دست‌کم برای چند هفته عقب انداخته است.
طرح مجلس نمایندگان که آخر ژوئیه تابستان امسال با رای قاطعی تصویب شد، در پی آن است که صادرات نفت ایران را به صفر برساند.
باب کارکر، از سناتورهای موثر جمهوری‌خواه و عضو کمیسیون روابط خارجی و همچنین کمیسیون بانکی سنا، گفته است: “این بحث مطرح شد که آیا الآن که قرار است مذاکرات برگزار شود، بررسی این طرح بهترین کار برای حفظ این مذاکرات است یا نه.”
او تاکید کرده است که کنگره آمریکا از تحریم‌های سنگین‌تر حمایت می‌کند.
چهره‌هایی که در جریان این تصمیم‌گیری‌ها در کنگره هستند، می‌گویند برخی از مقامات دولت باراک اوباما بی‌سروصدا بر کنگره فشار آورده‌اند تا درباره تحریم‌های بیشتر علیه ایران دست نگه دارد.
جین پساکی، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، می‌گوید: “ما به رایزنی با کنگره درباره همه قوانین مرتبط با ایران ادامه می‌دهیم همچنان که از خیلی پیش از این، چنین گفت‌وگوهایی داشته‌ایم.”
در روزهای گذشته و در پی موضع‌گیری‌های اخیر ایران، برخی از چهره‌های سیاسی و بین‌المللی از کنگره آمریکا خواسته بودند برای افزایش فشارها بر ایران دست نگه دارد.
از جمله کاترین اشتون، رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا، گفته بود: “قانون‌گذاران در واشنگتن و کسانی که از سوی آمریکا جریان مذاکره را رهبری می‌کنند، باید از وجود بهترین فضای ممکن [در مذاکرات ژنو] مطمئن شوند.”
قرار است ایران و گروه ۱+۵ روزهای ۱۵ و ۱۶ اکتبر، برابر با ۲۳ و ۲۴ مهر ماه در ژنو با یکدیگر مذاکره کنند.
تحریم‌های کنونی که از جمله چین، هند و ژاپن را وا داشته است واردات نفتی خود از ایران را کاهش دهند.
جفری اسکات، متخصص تحریم در موسسه اقتصاد بین‌المللی پیترسون، می‌گوید: “دشوار است که مشتریان اصلی نفت ایران در آسیا را وادار کنیم واردات خود را از این کشور از این هم کمتر کنند. به همین خاطر دنبال‌کردن تحریم‌های بیشتر، شاید غیرسازنده باشد و باعث شود همراهی فعلی در تحریم ایران، از هم فرو بشکند.”
طبق قوانین تحریمی فعلی، باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا، این اختیار را دارد که تحریم‌های جاری را لغو کند.
وزرای خارجه کشورهای ۱+۵ هفته پیش در نیویورک جلسه داشتند و محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران نیز در این جلسه شرکت کرد.
در حاشیه این جلسه، وزرای امور خارجه ایران و آمریکا برای نخستین بار در ۳۴ سال گذشته با یکدیگر صحبت کردند.
پس از این جلسه، ایران و کشورهای غربی، فضای آن را مثبت خواندند و قرار مذاکرات بعدی را در ژنو گذاشتند.

لینک کوتاه:
نظرات
هنوز نظری برای این مطلب ارسال نشده