ساعت: ۱۳:۵۱ منتشر شده در مورخ: ۱۴۰۰/۰۴/۵ شناسه خبر: 62176
در گفت وگو با رئیس اداره منابع طبیعی سیرجان مطرح شد؛

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان سیرجان از شهروندان سیرجانی و نیز مسافران خواست تا در استفاده از مواهب طبیعی از جمله جنگل و مراتع جانب احتیاط را رعایت کرده و مراقب آتش‌سوزی در آنها باشند.

به گزارش “سیرجان خبر” هرساله شاهد وقوع آتش‌ سوزی در مراتع شهرستان سیرجان هستیم و بر اساس گزارش‌ های اعلام‌شده از سوی اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان سیرجان، دلیل اصلی این آتش‌ سوزی‌ها بی‌تفاوتی مردم و شهروندان در خصوص روشن کردن آتش و همچنین رها کردن انواع ظروف شیشه‌ای در مراتع و کوه‌هاست.

مهران میرشاهی رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان سیرجان با هشدار نسبت به افزایش دمای هوا و خطر آتش سوزی مراتع، شهروندان را به رعایت موارد ایمنی به هنگام حضور در مراتع و تفرجگاه‌ها توصیه کرد.

وی با توجه به افزایش دما و قرار گرفتن در آستانه فصل گرم و تابستان گفت: کاهش بارش‌ها و نزولات آسمانی موجب خشکی مراتع شده و از این‌رو خطر آتش‌سوزی در مراتع بسیار بالاست.

میرشاهی اظهار کرد: بیشترین عامل بروز آتش‌سوزی در منابع طبیعی، عامل انسانی و بی‌احتیاطی مردم است و با توجه به این مهم باید همگان هنگام حضور در مراتع و جنگل‌ها از بی‌احتیاطی خودداری کنند.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان سیرجان گفت: تاکنون 6 فقره آتش‌ سوزی در عرصه‌های طبیعی شهرستان روی‌ داده که طی آن 200 هکتار در آتش سوخته است.

میرشاهی در خصوص اقدامات فرهنگی برای مقابله با آتش‌سوزی مراتع شهرستان انجام شده است گفت: در جلسه ستاد مدیریت بحران که با حضور تمامی شهرداران برگزار شد در این جلسه مصوب گردید بیلبورد های در خروجی شهرها نصب شود تا گردشگران با دیدن این بنر های آموزشی حساسیت بیشتری برای حفظ منابع طبیعی و محیط‌ زیست انجام دهند.

وی گفت: با همکاری سازمان‌های مردم‌نهاد علاقه‌مند به حوزه محیط‌ زیست، دهیاران و اعضای شورای اسلامی در روستاها دوره های آموزشی برای چوپانان برگزار کرده ایم تا با برگزاری این دوره های آموزشی آگاه سازی بیشتری صورت گیرد.

میرشاهی با اشاره به اینکه عمده آتش سوزی ها در روز های تعطیل اتفاق افتاده است گفت: از شهروندان خواست به هنگام حضور در مراتع و تفرجگاه‌ها از ایجاد آتش خودداری و در صورت مشاهده آتش در اطفاء حریق کمک کنند و یا مراجع ذیر صلاح و با دستگاه‌های مرتبط هماهنگ و در جریان قرار دهند.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان سیرجان گفت: در صورت مشاهده آتش سوزی در عرصه‌های منابع طبیعی با شماره تلفن ۱۵۰۴ تماس حاصل شود و با رعایت نکات ایمنی خود در امر اطفا حریق مشارکت داشته باشند و تا رسیدن نیروهای اطفا حریق از گسترش آتش جلوگیری کنند.

لینک کوتاه:
نظرات
هنوز نظری برای این مطلب ارسال نشده