ساعت: ۱۰:۳۰ منتشر شده در مورخ: ۱۳۹۵/۰۹/۳۰ شناسه خبر: 40840

در ایران باستان برای دی ماه چهار جشن وجود که امروزه مردم ایران تنها روز اول دی ماه بزرگ ترین شب سال را یلدا می نامند و آن را جشن می گیرند.

به گزارش خبرنگار سرویس اجتماعی “سیرجان خبر” در ایران باستان برای دی ماه چهار جشن وجود که امروزه مردم ایران تنها روز اول دی ماه بزرگ ترین شب سال را یلدا می نامند و آن را جشن می گیرند.

مردم ایران در شهرها و روستاهای مختلف با توجه به فرهنگ، آداب و رسوم ویژه‌ی خود شب چله را جشن میگیرند، که در سیرجان به طور مختصر به آداب و رسوم این منطقه در شب یلدا خواهیم پرداخت.

سنت های یلدا در سیرجان

یکی از سنت های مردم سیرجان که با همه شهر های ایران مقایرت دارد شادمانی، جمع شدن خانواده ها در کنار یکدیگر و خوردن میوه‌هایی همچون هندوانه و انار و خشکبار است که از آیین‌های ویژه جشن یلداست.

چند سالی است که جشن یلدای برای مردمان سیرجان  سنت شده است و برخی ها به کویر نمکی سیرجان و کوه های اطراف شهر سفر می کنند و شبی خاطره انگیز را می گذارنند و یه شادمانی می پردازند.

قصه‌گویی، فال حافظ، دورهم‌نشینی و خوردن آجیل خوراکی‌های یلدا، حضور در پای کرسی و سفره نمادین یلدا، صحبت از فلسفه یلدا و اجرای برنامه‌های شاد از بخش های این مراسم پر مخاطره در بین سیرجانی ها است.

گرفتن فال نخود و چهار بیتی خوانی از دیگر آیین های شب یلدا در سیرجان است. بزرگان فامیل نیز در گردهمایی خانواده ها برای فرزندان قوم قصه های پند آموز قدیمی می گوید و نقل قول هایی از گذشته گان دارد همچنین برخی ها شاهنامه و یا قصه های دیگر را در بین خانواده بیان می کنند.

لینک کوتاه:
ارسال نظر

نظرات
هنوز نظری برای این مطلب ارسال نشده