ساعت: ۲۳:۲۰ منتشر شده در مورخ: ۱۳۹۴/۰۶/۱۸ شناسه خبر: 28313

یک مرکز مطالعاتی عربستان از نقشه این کشور برای احداث کانال آبی در خاک یمن و متصل کردن خلیج فارس به دریای عرب به منظور عبور کشتی‌ها از این کانال به جای تنگه هرمز خبر داد.

به گزارش “سیرجان خبر” یک منبع آگاه در مرکز مطالعات عربی ریاض از آماده شدن یک طرح کامل برای مرتبط کردن خلیج فارس به دریای عرب از طریق احداث کانالی آبی خبر داد.

گویا این طرح پژوهشی پیش‌تر به کانال عرب نامگذاری شده بود، اما اخیراً نام کانال سلمان بر آن گذاشته شده تا در زمان پادشاهی ملک سلمان صورت گیرد.

یک منبع سعودی ادعا کرده: این کانال از ناحیه «خور العدید» ما بین امارات متحده عربی و قطر آغاز شده و به طول 950 کیلومتر تا دریای عرب کشیده می‌شود.

سواحل عربستان به دریای عرب مشرف نیست و سواحل حضر موت، شبوه و المهره یمن مشرف به دریای عرب هستند.

به نظر می رسد هدف آل سعود از احداث کانال آبی سلمان این است که کشورهای قطر، امارات و کویت هم بتوانند نفت خود را از طریق این کانال و نه تنگه هرمز که تحت نظر ایران است به دریای عرب و از آنجا به کشورهای جهان بفرستند.

کانال سلمان

گفته می شود این کانال قرار است طولی بالغ بر 950 کیلومتری داشته باشد که 630 کیلومتر آن در عربستان و 320 کیلومتر دیگر در خاک یمن خواهد بود و عرض کانال هم یکصد و پنجاه متر به عمق 25 متری است.

یک منبع در مرکز مطالعات عربی ریاض ادعا کرده است کانال مذکور از سواحل نظیفه و رائعه در منطقه ربع الخالی عربستان عبور می‌کند و در خاک یمن نیز یک میلیون فرصت شغلی را در طول مدت اجرای طرح احداث کانال ایجاد می‌کند و با توجه به امکان احداث شهرک‌ها و ویلاها در مسیر احداث کانال،اجرای این طرح موجب آبادانی مناطق صحرایی در دو کشور عربستان و یمن خواهد شد.

البته عربستان دو مسیر دیگر را نیز برای احداث کانال مد نظر گرفته تا در صورتی که این هدف در یمن محقق نشد یکی از  این 2 مسیر، کشور عمان باشد.

از جمله مشکلات مطرح در احداث کانال سلمان ارتفاع کانال بخصوص در بخش یمنی آن است، بالاترین ارتفاع خاک عربستان از سطح دریا 300 متر است، در حالی که در یمن یا عمان در برخی مناطق به 700 متر از سطح دریا می رسد.

برآوردهای اولیه نشان می‌دهد بودجه لازم برای اجرای طرح احداث کانال آبی سلمان بیش از هشتاد میلیارد دلار است.

برنا

لینک کوتاه:
ارسال نظر

نظرات
هنوز نظری برای این مطلب ارسال نشده