ساعت: ۰۷:۴۸ منتشر شده در مورخ: ۱۳۹۳/۱۲/۷ شناسه خبر: 24381

یکی از مهم ترین وظایف روابط عمومی سازمان ها ارتباط با رسانه است اما این حلقه مفقوده در سیرجان به شدت احساس می شود.

به گزارش خبرنگار سرویس اجتماعی “سیرجان خبر” روابط عمومی در هر سازمان یا اداره بعنوان پل ارتباطی بین مسئولان و مردم می باشد.

نخستین روایط عمومی در ایران در سال 1332 در شرکت نفت آغاز بکار کرد و روابط عمومی در سازمانها و ادارات تا سال 1345 به نام تبلیغات و انتشارات و یا انتشارات و اطلاعات فعالیت می کرد که از این تاریخ به بعد نام این ادارات به روابط عمومی تغییرکرد.

یکی از مهم ترین وظایف روابط عمومی سازمان ها ارتباط با رسانه است اما این حلقه مفقوده در سیرجان به شدت احساس می شود، توسعه پایگاه های اینترنتی و خبرگزاری ها باعث شد تا این حلقه مفقوده راهی دیگر برای توسعه رسانه ای باز کند، اما فقر رسانه ایی روابط عمومی معضلی است که دامن گیر رسانه های سیرجان بویژه رسانه های مجازی شده است که تنها برخی روابط عمومی ها وظایف خود را در نصب بنر و پارچه میدانند.

توجه زیاد به این بخش باید سبب شود تا مسئولین افرادی با سطح آگاهی بالا در این پست ها بگمارند تا با کوشش و آگاهی بیشتری ارتباط خود را با رسانه و مردم  افزایش دهند و این در حالی است که در سیرجان حتی برخی از روابط عمومی ها نه تنها با رسانه های اینترنتی همکاری ندارند بلکه از هر طریق سعی در تضعیف این نوع رسانه ها دارند اما غافل از این نکته که امروز اینترنت توانسته جای خود را در بین مردم پیدا کند.

بارها مسئولین از برنامه های خود برای تقویت روابط عمومی ها سخن گفتند ولی به آن عمل نشد اما روز گذشته نخستین جلسه هم اندیشی روابط عمومی ها در فرمانداری سیرجان برگزار شد و می توان گفت اولین نشست روابط عمومی های سیرجان بود که به همت سید علی آتشی پور مدیر روابط عمومی فرمانداری ویژه شهرستان سیرجان برگزار شد.

فرماندار سیرجان که میزبان این جلسه بود در سخنانش جایگاه روابط عمومی را ارزشمند دانست و گفت: مدیران ادارات باید بهترین گزینه را برای این پست حساس برگزینند و موثر ترین کارمندان خود را در این مسند قرار دهند

وی ادامه داد :روابط عمومی و رسانه مهم ترین عامل توسعه در شهرستان هستند.

سید علی آتشی پور مدیر روابط عمومی فرمانداری ویژه سیرجان در گفت و گو با خبرنگار ما گفت : در روابط عمومی موثر، پاسخگویی و ارتباط با رسانه دو اصل از اصول مهم است و ارتباط با رسانه آنقدر مهم است که در رشته های دانشگاهی روابط عمومی گرایش امور رسانه می‌باشد که بنده هم در این گرایش‌اش مشغول تحصیلم.

اگر مقوله ارتباط با رسانه ها را از روابط عمومی بگیریم باید در آن واحد روابط عمومی را تخته کرد اما در شهرمان علیرغم وجود مناسب رسانه‌ها و مطبوعات، ارتباط روابط عمومی‌ها با بنده بسیار کم است.

این آفت است که بیشتر به دو دلیل بر می گردد یکی سیاست‌های غلط مدیران سازمان و اداره در رابطه میزان و نحوه پاسخگویی‌اش و دیگر به ناتوانی مسئولان روابط عمومی در تعامل با رسانه‌ها بر می گردد.

مدیران ما هنوز آن جور که باید پاسخگو نیستند به عنوان مثال اگر به ستون های پیام مردمی نشریات نگاه کنیم پر از نقد و خواسته مردم است اما کمتر اتفاق می افتد که تعداد جوابیه و پاسخ های ادارات و نهادها را در قبال این پیام ها ببینیم.

مسئولان روابط عمومی تعامل با رسانه ها را نمی دانند و وقتی یک مدیر روابط عمومی هنوز نمی تواند دو خط خبر از همان عملکرد سازمانش تنظیم کند و توان سخن گفتن هم ندارد چگونه با رسانه تعامل کند.

رسانه‌ها و مطبوعات در چند سال اخیر در سیرجان رشد فزاینده ای داشته اند اما آن‌چنان که مطبوعات و رسانه‌ها در شهر ما رشد داشته‌اند، روابط عمومی ها رشد چندانی نداشته اند.

 

لینک کوتاه:
نظرات
هنوز نظری برای این مطلب ارسال نشده