ساعت: ۱۲:۴۳ منتشر شده در مورخ: ۱۳۹۲/۰۷/۱۵ شناسه خبر: 10379

وزیر خارجه روسیه پس از دیدار با همتای آمریکایی‌اش از توافق مسکو-واشنگتن بر سر لزوم برگزاری نشست بین‌المللی ژنو ۲ تا نیمه ماه نوامبر خبر داد.

sergey lavrofبه گزارش“سیرجان خبر” به نقل از فارس،«سرگئی لاوروف» وزیر خارجه روسیه امروز دوشنبه بعد از دیدار با «جان کری» همتای آمریکایی‌اش در بالی اندونزی، گفت مسکو و واشنگتن بر لزوم برگزاری اجلاس ژنو 2 تا نیمه ماه نوامبر (اواخر آبان) توافق کرده‌اند.

دور اول اجلاس بین‌المللی صلح سوریه که به اجلاس ژنو موسوم شده سال گذشته برگزار شد. مسکو و واشنگتن در چند ماه اخیر تلاش کرده‌اند تا دور دوم این نشست را با حضور دولت و مخالفان سوری برگزار کنند. دمشق بارها آمادگی خود برای حضور بدون پیش‌شرط در این مذاکرات را اعلام کرده، اما آمریکا هنوز نتوانسته گروه‌های متعدد و متفرق مخالفان را به حضور در این اجلاس متقاعد کند.

لاوروف همچنین تاکید کرد روسیه هر کاری بتواند برای حصول اطمینان از اینکه روند نابودی تسلیحات شیمیایی سوریه مطابق با قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل پیش می‌رود، انجام می‌دهد.

به گفته وزیر خارجه روسیه، قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل دو طرف درگیر در سوریه را به یک میزان به پایبندی به تعهداتشان ملزم کرده است.

لاوروف همچنین تاکید کرده است که در حال حاضر جای هیچ نگرانی‌ای وجود ندارد، چراکه دولت سوریه تاکنون همکاری بسیار نزدیکی با کارشناسان سازمان منع تسلیحات شیمیایی داشته است.

نیروهای سوری دیروز تحت نظارت کارشناسان سازمان منع تسلیحات شیمیایی و بر اساس قطعنامه شورای امنیت اولین مرحله از روند امحای تسلیحات شیمیایی را آغاز کردند. کلاهک‌های موشکی، بمب‌های هوایی و سیستم‌های ترکیب‌کننده مواد شیمیایی از جمله مواردی است که در این مرحله نابود می‌شود.

لینک کوتاه:
ارسال نظر

نظرات
هنوز نظری برای این مطلب ارسال نشده