ساعت: ۱۲:۴۱ منتشر شده در مورخ: ۱۳۹۷/۰۲/۳ شناسه خبر: 48702

مدیر گروه بیماریهای دانشکده علوم پزشکی سیرجان گفت:بیماری ها و مسمومیت های ناشی از مصرف سبزیجات و میوه های آلوده بسیار خطرناک هستند و باعث ابتلا به بیماری هایی جدی می شوند که برای جلوگیری از این مشکلات باید در شستشوی این خوراکی ها دقت بیشتری انجام شود.

به گزارش سرویس بهداشت و درمان “سیرجان خبر” مزارع سبزی بهترین محل برای بازی گروه سگ سانان بوده و انتقال کسیت هیداتیک که انگل آن درمدفوع سگ به وفور یافت می شود مهم ترین راه انتقال این بیماری است،بیماری ها و مسمومیت های ناشی از مصرف سبزیجات و میوه های آلوده بسیار خطرناک هستند و باعث ابتلا به بیماری هایی جدی می شوند که برای جلوگیری از این مشکلات باید در شستشوی این خوراکی ها دقت بیشتری انجام شود.

مدیر گروه بیماریهای دانشکده علوم پزشکی شهرستان سیرجان در گفت وگو با خبرنگار ما اظهار داشت:اولین مرحله  شامل پاک سازی اولیه می شود و پاک سازی اولیه یعنی اینکه تمام برگ های زرد، چوب ها و گل و لای احتمالی از سبزی جدا شوند که در این مرحله اگر لازم بود، حتی باید یک آب سطحی هم روی سبزیجات گرفته شود،در مرحله ی بعدی باید انگل زدایی انجام شود که توصیه می شود در یک ظرف آب، به ازای هر لیتر آن، بین 2 تا 4 قطره مایع ظرفشویی بریزید.

اسدی در ادامه افزود:این کار باعث می شود که تخم و کیست انگل ها لیز و لزج شود و به سطح آب بیاید که در این مرحله از شست وشو، شما باید آب روی سبزی را به آرامی تخلیه و سپس سبزی تان را از درون ظرف خارج کنید،سومین مرحله مربوط به  میکروب زدایی است که باید دوباره سبزی تان را درون یک ظرف پر از آب غوطه ور کنید و مقداری از محلول های ضدعفونی کننده حاوی پرکلرین را که در بازار وجود دارند، داخل آب سبزی بریزید و مقدار ماده ضدعفونی کننده ای هم که داخل آب می ریزید باید بر حسب دستور روی کالا باشد،مرحله چهارم یا مرحله آخر هم یک آب کشی ساده است تا اثر مواد شیمیایی که داخل آب سبزی ریخته اید، کاملا از بین برود.

وی خاطر نشان کرد:فروش دوغ ماشین وانت های دورگرد به هیچ عنوان مورد تایید گروه بیماریهاوبهداشت محیط نیست وحتی می تواند به دلیل شرایط نگهداری در فضایی باز و گرم باعث مسمومیت گردد؛پس هرگز استفاده نشود.

اسدی اذعان کرد: کیک،کلمپه،میکادو و دیگر گروه شیرینی ها که بصورت فله و بدون کد و پروانه بهداشتی در پیش خوان سوپر مارکت ها عرضه می گردد در مکان های نامعلوم وبعضا باروغن های جامد(ارزان قیمت)که زمینه بیماریهای چریی خون و فشارخون و دیابت رافراهم می سازند ازخرید آنها خودداری کرده و برای خرید به قنادی های معتبر مراجعه فرمایید.

وی در پایان افزود:هرگز آلوچه،گوجه سبز و توت را نشسته مصرف نکنید بخصوص برای کودکان که شرایط جسمی آن هامستعد اسهال واستفراغ است.

 

لینک کوتاه:
ارسال نظر

نظرات
هنوز نظری برای این مطلب ارسال نشده