ساعت: ۱۳:۰۰ منتشر شده در مورخ: ۱۳۹۲/۱۲/۲۵ شناسه خبر: 15098

تاج دیار کریمان در آستانه نوروز باستانی با تمام زیبایی های خود مهیا شده تا خاطره یک نوروز به یاد ماندنی را برایتان رقم بزند.

به گزارش سرویس فرهنگی “سیرجان خبر”، بادگیر چپقی سیرجان یکی از منحصربه‌فردترین بادگیرهای ایران و جهان است که برای خانهٔ مرحوم دکتر سید علی‌اصغر رضوی (اولین پزشک شهرستان سیرجان) ساخته شده‌است. این بادگیر در دوران رضا شاه پهلوی توسط معماری به‌نام سید محمد شجاعی و به تقلید از دودکش‌ها و هواکش‌های کشتی‌های قدیمی ساخته شده‌است.

بادگیر چپقی مربوط به دوره پهلوی اول است و در سیرجان، بلوار دکترصادقی، کوچه حاج رشید واقع شده و این اثر در تاریخ ۷ مهر ۱۳۸۱ با شمارهٔ ثبت ۶۴۶۷ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

لازم بذکر است در درون ساختمان این بادگیر موزه سنگ های تزئینی سیرجان جهت بازدید عموم دایر شده است.

badgir chopoghi

badgir chopogh4i

موزه تاریخ و مردم شناسی/موزه دیرینه شناسی

موزه تاریخ و مردم شناسی سیرجان در شهریور سال 1384به همت شهرداری سیرجان و میراث فرهنگی راه اندازی شد که مکان آن توسط دارالقرآن اهل بیت اهدا شد این موزهاز سه بخش اسناد وکتب خطی،اشیا تاریخی و مردم شناسی تشکیل شده که شامل اشیای سنگی و سفالی سکه های دوره ساسانی اشیا فلزی عکس های قدیمی سیرجان تشکیل شده است

موزه دیرینه شناسی با محورینت شناساندن قدمت باستان شناسی سیرجان از دوبخش سنگ ها و فسیل جانوری تشکیل شده این نمایشگاه به همت شورای شهر در محل شورای شهر سیرجان دایر است.

moze mardom shena3i moze mardom shenasi mozeh dirine mozeh dirine 2

لینک کوتاه:
ارسال نظر

نظرات
هنوز نظری برای این مطلب ارسال نشده