ساعت: ۰۸:۰۴ منتشر شده در مورخ: ۱۳۹۵/۰۵/۱۳ شناسه خبر: 37163

واحد دوم بخش گاز نیروگاه سیکل ترکیبی گل گهر سیرجان به ظرفیت 166 مگاوات با تکیه بر توانمندی های ساخت داخل و اقتصاد مقاومتی، به شبکه برق کشور متصل( سنکرون) شد.

به گزارش“سیرجان خبر” نیروگاه سیکل ترکیبی گل گهر با سرمایه گذاری شرکت گهر انرژی سیرجان در قالب دو واحد گازی و یک واحد بخار در استان کرمان در حال ساخت است و با راه اندازی بخش بخار آن در بهار سال آینده ظرفیت تولیدی آن به 500 مگاوات خواهد رسید.
واحد نخست بخش گاز این نیروگاه اواخر تیرماه سال جاری سنکرون شد و اکنون با بهره برداری از واحد دوم گازی، بخش گاز آن به ظرفیت 332 مگاوات به طور کامل وارد شبکه برق کشور شده است.
توربین های نصب شده در این نیروگاه از نوع V94.2 بوده و برق تولیدی نیروگاه توسط پست فشار قوی به ظرفیت 400 کیلوولت به شبکه سراسری برق کشور متصل می شود که هدف از ساخت نیروگاه سیکل ترکیبی گل گهر در شهرستان سیرجان، پاسخگویی به رشد مصرف منطقه، توسعه تولید برق کشور و استفاده از حداکثر توان مهندسی داخلی است.
عمده تجهیزات نیروگاه سیکل ترکیبی گل گهر از فناوری های ساخت داخل و توسط شرکت مپنا تامین شده است و شرکت قدس نیرو، مشاور این طرح نیروگاهی بوده و مساحت این نیروگاه 110 هکتار و ساختگاه آن در کیلومتر50 جاده سیرجان به شیراز واقع شده است.
راه اندازی این واحد نیروگاهی، میزان برق تولید شده از نیروگاه های حرارتی در کشور به 37 هزار و 342 مگاوات در قالب 250 واحد می رساند.
ماه گذشته با بهره برداری از واحد نخست بخش گاز نیروگاه سیکل ترکیبی گل گهر سیرجان مجموع ظرفیت نیروگاهی کشور به 75 هزار و 186 مگاوات افزایش یافته بود و با بهره برداری از واحد دوم بخش گاز این نیروگاه، مجموع ظرفیت نیروگاهی به 75 هزار و 352 مگاوات رسید.

اتصال واحد مزبور به شبکه موجب شد تا سهم بخش خصوصی در این عرصه به 74 واحد نیروگاهی ( 11 هزار و 293 مگاوات) برسد که منظور از سنکرون، اتصال دو شبکه کاملا مجزا به طریقی است که هیچ نوع شدت جریان ضربه ای قابل ملاحظه، ایجاد نشود و درصد پیشرفت نیروگاه اینک 67 درصد و سوخت اصلی آن گاز و سوخت دوم گازوییل (در مواقع اضطراری) است.

لینک کوتاه:
نظرات
هنوز نظری برای این مطلب ارسال نشده