ساعت: ۰۸:۱۰ منتشر شده در مورخ: ۱۳۹۳/۱۲/۱۸ شناسه خبر: 24764

رئیس سازمان تولید اسکناس و مسکوک بانک مرکزی گفت: هزینه تولید هر برگ اسکناس به طور متوسط ۸۸۰ ریال و هزینه امحای آن در سال جاری ۳۰۰ ریال بوده است.

“سیرجان خبر” مجید صنیعی در نشست خبری با اشاره به تمهیدات بانک مرکزی برای روزهای پایانی سال اظهار داشت: همانند سال گذشته بانک مرکزی اقدام به ضرب سکه‌های هزار ریالی، 2 هزار ریالی و 5 هزار ریالی کرد به طوری که میزان تولید سکه در ضرابخانه بانک مرکزی در سال 92، 80 درصد و در سال جاری 10 درصد افزایش یافت.

وی ادامه داد: امسال اسکناس 5 هزار ریالی، 20 هزار ریالی، 50 هزار ریالی و 100 هزار ریالی تولید شد که میزان تولید آن نسبت به سال قبل 10 تا 15 درصد افزایش داشت.

رئیس سازمان تولید اسکناس و مسکوک بانک مرکزی با بیان اینکه فرسودگیری و تفکیک اسکناس فرسوده از سالم در سال 93 به میزان 570 میلیون قطعه انجام شد و این اسکناس‌ها از چرخه خارج، امحاء و معادل آن جایگزین شد.

وی با اشاره به رونمایی از طرح جدید اسکناس 20 هزار ریالی در هفته دولت، گفت: در اسکناس جدید 20 هزار ریالی که پشت آن طرح بادگیرهای یزد استفاده شده است در روزهای پایانی امسال توزیع می‌شود. اسکناس 50 هزار ریالی جدید در اندازه اسکناس 5 هزار ریالی در اندازه 142 *71 میلیمتر با طرح سر در دانشگاه تهران و شعر توانا بود هر که دانا بود رونمایی شد.

به گفته وی این طرح به مناسبت یادبود هشتادمین سالگرد تاسیس دانشگاه تهران مورد استفاده قرار گرفته است و در اواخر بهار سال آینده در کنار طرح جدید ایران چک منتشر و توزیع خواهد شد.

رئیس سازمان تولید اسکناس و مسکوک بانک مرکزی در خصوص هزینه تولید اسکناس، گفت: در سال 93 هزینه تولید هر برگ اسکناس به طور متوسط 880 ریال و هزینه امحاء آن 300 ریال است.

وی ادامه داد: هزینه ریالی هر قطعه سکه هزار ریالی850 ریال و سکه دو هزار ریالی 1500 ریال و سکه 5 هزار ریالی 2300 ریال است.

لینک کوتاه:
نظرات
هنوز نظری برای این مطلب ارسال نشده