ساعت: ۱۲:۰۵ منتشر شده در مورخ: ۱۳۹۴/۰۶/۲۲ شناسه خبر: 28523

با توجه به نحوه صعود تیم های والیبال به المپیک 2016 ریودوژانیرو، تیم ملی ایران اگر از جام جهانی به المپیک صعود نکند در تنها رقابت‌ انتخابی المپیک برای آسیایی‌ها، شانس بالایی برای رسیدن به ریو خواهد داشت.

به گزارش “سیرجان خبر”، مسابقات جام جهانی 2015 والیبال برای انتخاب دو تیم برتر صعودکننده به المپیک 2016 در حال برگزاری است و تیم ملی ایران هم در این مسابقات حاضر است.

شاید این سوال برای شما پیش آمده باشد که ایران در صورت صعود نکردن در جام جهانی چگونه می تواند یکی از 12 تیم حاضر در المپیک 2016 ریو باشد؟ برای رسیدن به پاسخ با گزارش مشرق همراه باشید:

مسابقات والیبال المپیک 2016 با حضور 12 تیم برگزار می شود و برزیل به عنوان میزبان یکی از تیم های حاضر در این مسابقات خواهد بود. فرمول و نحوه انتخاب و صعود 11 تیم باقی مانده به صورت زیر است:

* 2 تیم اول و دوم جام جهانی 2015 ژاپن

جام جهانی والیبال مردان از 17 شهریور تا یکم مهرماه سال 94 به میزبانی کشور ژاپن برگزار می شود و دو تیم اول به صورت مستقیم به المپیک صعود خواهند کرد.

* 4 تیم اول انتخابی قاره های اروپا، آمریکای جنوبی، آمریکای شمالی و آفریقا

– مسابقات انتخابی اروپا 5 تا 10 ژانویه 2016 در آلمان برگزار خواهد شد.

–  مسابقات انتخابی آمریکای جنوبی 5 تا 12 اکتبر 2015 در ونزوئلا برگزار خواهد شد.

– مسابقات انتخابی آمریکای شمالی که هنوز زمان آن مشخص نشده در آمریکا یا کانادا برگزار خواهد شد.

– مسابقات انتخابی آفریقا ژانویه تا مارس 2016 در یکی از کشورهای افریقایی که هنوز مشخص نشده برگزار خواهد شد.

* 4 تیم (سه تیم برتر و بهترین تیم آسیایی) در تورنمنت انتخابی ژاپن

تورنمنت جام بین قاره ای ژاپن با حضور هشت تیم در ماه می 2016 (اردیبهشت 95) برگزار خواهد شد. تیم های حاضر در این تورنمنت عبارتند از:

– ژاپن (میزبان)

– سه تیم برتر آسیا در رنکینگ جهانی (ایران، استرالیا و چین)

– تیم های دوم و سوم انتخابی المپیک قاره اروپا

– تیم دوم انتخابی المپیک قاره آمریکای جنوبی

– تیم دوم انتخابی المپیک قاره آمریکای شمالی

در پایان این رقابت ها سه تیم اول و بهترین تیم آسیا مجوز حضور در بازی های المپیک را به دست می آورند. اگر یک تیم آسیایی در جمع سه تیم برتر قرار بگیرد تیم چهارم هم صعود خواهد کرد و به این ترتیب به ازای قرار گرفتن هر تیم آسیایی در جمع سه تیم برتر یک تیم پائین تر از رده سوم هم صعود خواهد کرد.

با این تفاسیر و سابقه تیم ها احتمال حضور ایران در المپیک 2016 بسیار بالاست و از آنجا که دو تیم اروپایی در انتخابی بعدی نیز حاضر خواهند بود، اگر در جام جهانی ایران صعود نکند ایده‌آل‌ترین تیم‌ها برای صعود تیمهای اروپایی خواهند بود.

* یک تیم در انتخابی بین قاره ای

این تورنمنت با حضور چهار تیم ژانویه یا می سال 2016 برگزار می شود که تیم سوم انتخابی المپیک قاره آمریکای شمالی، تیم سوم آمریکایی جنوبی و تیم های دوم و سوم قاره آفریقا در آن شرکت می کنند و قهرمان به بازی های المپیک صعود می‌کند.

به گزارش مشرق، گفتنی است که فرمول صعود نماینده یا نمایندگان آسیا بر اساس پیشنهاد کنفدراسیون والیبال آسیا و موافقت فدراسیون جهانی مشخص شده است.

** فرآیند دور قبل

به گزارش مشرق، در فرآیند قبلی هیچ تورنمنت مستقلی برای آسیایی ها در نظر گرفته نشده بود و تیمهای آسیایی به همراه تیمهای منتخب FIVB از قاره های دیگر در یک تورنمنت مسابقه می دادند و تیم اول این تورنمنت به همراه بهترین تیم آسیایی راهی المپیک می شد مثل دوره قبل که صربستان و استرالیا به المپیک صعود کردند.

تیمهای منتخب دوره گذشته براساس تورنمنت انتخابی:
*میزبان المپیک
*تیم اول و دوم و سوم جام جهانی (که هر چهار سال یکبار سال قبل المپیک در ژاپن برگزار میشه و با قهرمانی جهان متفاوت)
*تیم اول تورنمنت انتخابی آفریقایی ها
*تیم اول تورنمنت انتخابی آمریکای شمالی و مرکزی و حوزه دریای کاراییب
*تیم اول تورنمنت انتخابی آمریکای جنوبی
*تیم اول تورنمنت انتخابی اروپا

مابقی تیم‌هایی که موفق به کسب سهمیه نشده بودند به همراه آسیایی ها در سه تورنمنت انتخابی جهانی حاضر می‌شدند(با دکر این نکته که آسیایی فقط در تورنمنت 1 قرار می‌گرفتند)
* تیم اول تورنمنت انتخابی جهانی1 که همیشه در ژاپن برگزار می‌شود و بهترین تیم آسیایی این تورنمنت(در مجموع دوسهمیه که یکی حتما از آسیاست)
* تیم اول تورنمنت انتخابی جهانی2 که برخلاف بالایی متمرکز نبود و با نظر FIVB میزبانی به کشوری اهدا می‌شد.
* تیم اول تورنمنت انتخابی جهانی3 که برخلاف بالایی متمرکز نبود و با نظر FIVB میزبانی به کشوری اهدا می‌شد.
در مجموع 12 تیم انتخاب میشدند حتی آفریقا که والیبالش بسیار پس رفت کرده تورنمنت انتخابی مجزی داشت ولی آسیا نداشت

به گزارش مشرق، والیبال از المپیک 1964 وارد مسابقات شد و در 13 دوره گذشته اتحاد جماهیر شوروی با 3 طلا، 2 نقره و یک برنز پر افتخارترین تیم مسابقات به شمار می رود.

جدول توزیع مدال های والیبال و پرافتخارترین تیمهای والیبال در المپیک های گذشته:

منبع: مشرق

لینک کوتاه:
ارسال نظر

نظرات
هنوز نظری برای این مطلب ارسال نشده