ساعت: ۰۷:۳۵ منتشر شده در مورخ: ۱۳۹۳/۱۲/۲۲ شناسه خبر: 24867

علی یونسی دستیار ویژه رییس جمهور در امور اقوام و اقلیت های مذهبی باز دسته گل به آب داد و در اظهاراتی تعجب برانگیز خط ایران هراسی غرب و اعراب منطقه را تکمیل کرد.

به گزارش“سیرجان خبر” به نقل از زیتون،علی یونسی در مصاحبه با روزنامه عرب زبان «الشرق الوسط» گفته است، «در حال حاضر عراق نه فقط حوزه تمدنی نفوذ ماست بلکه هویت، فرهنگ، مرکز و پایتخت ماست و این مسئله هم برای امروز است و هم گذشته. چرا که جغرافیای ایران و عراق غیر قابل تجزیه است و فرهنگ ما غیر قابل تفکیک است. پس ما یا باید با هم بجنگیم و یا یکی شویم»

سخنان یونسی از هر طرف که خوانده شود و با نهایت حسن ظن به آن نگریسته شود باز نمی توان از پس تبعات منفی آن در منطقه بر آمد.تنها دریافتی که از جملات یونسی میتوان کرد القای«تشکیل امپراطوری ایران» در منطقه است که از مدتها قبل توسط غرب و صهیونیستها برای جدایی همسایگان ایران از کشورمان طراحی گردید.البته نه بصراحت تشکیل امپراطوری با عناوینی همچون،هلال شیعی و … سعی در ایران هراسی داشته و دارند.

سخنان نسنجیده یونسی چنان بازتاب داشت که وزیر امور خارجه عراق را واکنش وا داشت.ابراهیم جعفری در پاسخ به سخنان یونسی گفته است:« عراق دارای حاکمیت کامل است و به هیچ طرفی چه ایران و چه غیر از آن اجازه نداده و نخواهد داد که این حاکمیت را نقض یا در امور داخلی این کشور دخالت کند.»

علی لاریجانی هم در سفر به قطر، در نشست خبری مورد سئوال خبرنگاران قرار گرفت.لاریجانی در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران مبنی بر اینکه مفهوم اظهارات آقای یونسی مشاور رئیس جمهور مبنی بر اینکه بغداد پایتخت ایران است، چیست؟ گفت: بعید می‌دانم ترجمه درستی از صحبت‌های وی شده باشد(!) نظام جمهوری اسلامی ایران برای همه کشورهای منطقه استقلال قائل است و ما به این نکته که هر کشوری باید بدون دخالت سایرین اداره شود،‌ به‌عنوان مبنا قبول داریم.

سخنان نسجیده دستیار ویژه رییس جمهور در امور اقوام و اقلیت ها تنها به موضوع عراق خلاصه نمی شود.وی چندی قبل نیز در اظهاراتی جنجالی گفته بود:««آذری‌ها پیش‌تر کُرد بودند، بعد آذری شدند»!

در حالی که جبهه مقاومت در آستانه تحمیل یک شکست بزرگ برای تکفی ری ها و داعش قرار دارد، اینگونه اظهارات می توان بهای سنگینی در پی داشته باشد.

آیا وزارت خارجه و دولت از سخنان یونسی تبری می جوید؟ حداقل اصلاح میکند؟

سکوت رسانه های حامی دولت نیز در این موضوع جالب توجه است.این رسانه ها که بر سر تیتر روزنامه وطن امروز در ماجرای درگذشت پادشاه عربستان فریاد وامصیبتا بر آورده بودند اکنون در قبال سخنان نسنجیده یونسی سکوت را ترجیح داده اند.آیا برای اصلاح طلبان منافع ملی یعنی کشک؟!

لینک کوتاه:
نظرات
هنوز نظری برای این مطلب ارسال نشده