ساعت: ۱۰:۳۰ منتشر شده در مورخ: ۱۳۹۳/۰۱/۸ شناسه خبر: 15481

عبدالرئوف ریگی برادر بزرگتر عبدالمالک که ارتباطات خاصی با برخی شیوخ در عربستان و امارات دارد پس از تاسیس جیش الظلم محوریت مذهبی و فتوایی این گروه را برعهده گرفت.

به گزارش“سیرجان خبر” باوجود درخواست گسترده علمای اهل سنت در جنوب شرق گروهک جیش الظلم  نه تنها مرزبانان را آزاد نکرده بلکه طی بیانیه ای از شهادت گروهبان جمشید دانایی فرد نیز خبر داده است. این اقدام سبب شده که ادعای حمایت از دفاع از حقوق اهل سنت و علمای سنی توسط این گروه بیش از پیش زیر سوال برود.
گروهک جیش الظلم متشکل شده از چند گروه تروریستی و تعدادی از چهره های اصلی باقیمانده گروهک عبدالمالک است. عبدالرئوف ریگی برادر بزرگتر عبدالمالک که ارتباطات خاصی با برخی شیوخ در عربستان و امارات دارد پس از تاسیس جیش الظل  محوریت مذهبی و فتوایی این گروه را برعهده گرفت.

عبدالرئوف از زمان تاسیس جیش العدل تلاش کرده که همانند دوران برادرش عبدالمالک همچنان نقش رهبر معنوی و مفتی را برای خود حفظ کند. در کنار این بنا به سیاست های حمایتی شبکه العربیه عربستان از ترویست ها این شبکه خود را موظف به ارتباط مستقیم با عبدالرئوف به عنوان سخنگوی گروه جیش العدل می‌داند.

این در حالیست که از همان ابتدا برخی چهره های عملیاتی گروهک جیش الظلم نسبت به عبدالرئوف اعتراضاتی را داشته اند، این افراد نسبت به اینکه عبدالرئوف بیشتر زمان خود را در عربستان و همچنین امارات به سر می‌برد گلایه‌های از عدم استقرار وی در مناطق عملیاتی در مرز پاکستان داشته اند.

در همین حال توجیه عبدالرئوف این بوده است که وی به دنبال رایزنی های گسترده برای ایجاد  و تجهیز پایگاه نظامی از طریق برخی شیوخ عربستان و امارات است و این اقدام وی موثرتر می‌باشد.

با این وجود پس از رایزنی های صورت گرفته شده غیر رسمی توسط تعدادی از علمای اهل سنت در سیستان و بلوچستان برای آزادی مرزبانان، عبدالرئوف که خود را یک مفتی می داند تلاش می کند در این گفتگوها نقش محوری پیدا کند.

در این میان تعدادی از فرماندهان شاخه نظامی این اقدام را نمی پسندند و تلاش می کنند که خود اقداماتی را به صورت غیر دستوری و بدون هماهنگی با وی انجام بدهند.

عبدالرئوف معقتد است که کشتن مرزبانان باعث نفرت بیشتر مردم و علمای اهل سنت از انها می شود و همچنین آنها را در معرض این استدلال قرار می دهد که آنها از سرویس های اطلاعاتی غربی و عربی خط می گیرند.

با این وجود به نظر میرسد که برخ عناصر میدانی گروهک جیش العدل این مسئله را پذیرش نمی کنند و با این توجیه که با شهادت رساندن یکی از مرزبانان نظام ایران برای امتیاز دادن تحت فشار خانواده های مرزبانان قرار می گیرد، گروهبان جمشید دانایی فرد را به شهادت می رسانند.

این مسئله حتی رسانه ای نیز می شود و عبدالرئوف در گفتگو با شبکه العربیه مخالفت خود را با شهادت مرزبانان اعلام می کند و مدعی می شود بدون هماهنگی با وی گروهبان دانایی فرد به قتل رسیده است.

گرچه عبدالرئوف در این مصاحبه تلاش کرده خود را تظهیر کند ولی باید منتظر ماند و دید اعضای جیش الظلم با آزاد سازی مرزبانان از نفرت بیشتر علمای اهل سنت از خود جلوگیری می کنند و یا این موضوع اثبات می شود که آنها تمام قد از دستگاه های اطلاعاتی غربی و عربی دستور می گیرند.

منبع:دانا

لینک کوتاه:
ارسال نظر

نظرات
هنوز نظری برای این مطلب ارسال نشده