ساعت: ۱۰:۰۷ منتشر شده در مورخ: ۱۳۹۸/۰۸/۱۵ شناسه خبر: 56133

کلاس آموزشی کنترل و مبارزه با زنبور مغزخوار بادام و مگس میوه مدیترانه ای در روستای ده غازی هماشهر سیرجان با حضور جمعی از مسئولین،کشاورزان و کارشناسان جهاد کشاورزی توسط کانون بسیج مهندسین کشاورزی و منابع طبیعی برگزار شد.

به گزارش سرویس اجتماعی “سیرجان خبر” با توجه به حملۀ آفت مهلک زنبور مغزخوار بادام به منطقه هماشهر شهرستان سیرجان که سطح وسیعی از باغات بادام شهرستان را به خود اختصاص داده است و پیشرفت سریع و گسترده این بیماری از سویی و عدم آشنایی روستاییان از میزان فعالیت و زیان دهی این آفت موجب شد که در چند سال گذشته برداشت محصول بادام در این منطقه با کاهش چشم گیری مواجه شود.

مسئول کانون بسیج مهندسین کشاورزی در گفت و گو با خبرنگار ما اظهارداشت: آفت زنبور مغزخوار بادام از آفات خیلی خطرناک است که خسارتی حدود ۴۰ تا ۵۰ درصدی به محصول میرساند.

شاهبداغی افزود: حشره بالغ آن زنبوری کوچک وسیاه رنگ است که از اوآخر زمستان هم زمان با باز شدن گل درختان از داخل بادم های خشک وریخته شده پای درختان بیرون آمده وبعداز ریزش گل وتشکیل میوه داخل میوه تخم گزاری می کند و هر زنبور تا ۱۵۰عدد تخم ریزی دارد.

وی اذعان داشت: این تخمها بعد از چند روز تبدیل به لارو شده واز مغز میوه تغذیه نموده وبعد از مدتی باعث خشک شدن مغز های بادام میگردد و لارو آفت حدود ۱۱ ماه از سال را داخل بادم های خشک شده پای درخت به سر میبرد.

شاهبداغی در پایان گفت: بهترین راه مبارزه با این آفت رعایت بهداشت باغ وجمع آوری میوهای ریخته شده پای درخت ومعدوم نمودن وسوزاندن آنها می باشد.

لینک کوتاه:
ارسال نظر

نظرات
هنوز نظری برای این مطلب ارسال نشده