ساعت: ۰۹:۴۱ منتشر شده در مورخ: ۱۳۹۷/۰۸/۵ شناسه خبر: 50853

مدیر گروه بیماری های بهداشت و درمان دانشکده علوم پزشکی سیرجان گفت:اگر علائم خاص آنفلوانزا درفرد وجود داشته باشد باید حتما به پزشک مراجعه شود و تنها آنتی‌بیوتیک اختصاصی اثر گذار بر این بیماری کپسول و شربت اوستا لامیوویر است.

مدیر گروه بیماری های بهداشت و درمان دانشکده علوم پزشکی سیرجان در گفت و گو با خبرنگار سرویس اجتماعی “سیرجان خبر” اظهار داشت:بیماری آنفلوآنزا یک بیماری ویروسی است که درفصل پاییز و زمستان شیوع بیشتری دارد.
اسدی در خصوص علائم این بیماری گفت:علائم بیماری آنفلوانزا تب ، درد شدید عضلانی ، گلودرد و سرفه های معمولا قطاری وپشت سرهم است ، لازم به ذکراست که تفاوت این بیماری با سرما خوردگی در تب وگلو درد و درد شدید عضلانی است که در آنفلوانزا وجود دارد اما در سرماخوردگی وجود ندارد.

وی درادامه افزود:گروه های درمعرض خطر شدید این بیماری افراد بالای ۶۰ سال ، زنان باردار  کسانیکه پیوندکلیه شده و یا عمل بازقلب انجام داده‌اند ،کودکانی که زیر ده سال هستند و مرتب سرما میخورند،کسانیکه شیمی درمانی می شوند یا داروهای شیمی درمانی استفاده میکنند ، معلولین مراکز بهزیستی جز گروه درمعرض خطر این بیماری هستند وباید حتما واکسن آنفلوآنزا را تزریق کنند در صورتیکه کودکان یابزرگسالان سرماخورده اند به هیچ عنوان آنتی بیوتیک استفاده نکنند زیرا باعث کاهش سطح ایمنی بدن می شود و به آنتی بیوتیک بدن این گونه افراد مقاوم می شوند و باید گفت به هیچ عنوان خود درمانی انجام ندهند.
اسدی در خصوص درمان این بیماری گفت:اگر علائم خاص آنفلوانزا درفرد وجود داشته باشد باید حتما به پزشک مراجعه شود و تنها آنتی‌بیوتیک اختصاصی اثر گذار بر این بیماری کپسول و شربت اوستا لامیوویر است که شربت برای کودکان زیر۵سال تجویز می شود وکپسول ویژه بزرگسالان وهرگز آنتی بیوتیک دیگر معمولا اثرگذار نیست.
وی در خصوص نحوه جلو گیری از این بیماری گفت :درطول فصل سرد ظرف آبی روی بخاری گذاشته شود چون هوای سیرجان خشک است و کمبود رطوبت دارد که آن ظرف آب گرم ۳۰تا۲۵درصد رطوبت راجبران خواهد کرد استفاده ازمرکبات بخصوص لیمو شیرین و پرتغال و نارنگی که سرشار از ویتامین c است ودر پیشگیری و درمان سرماخوردگی آنفلوانزا نقش مهمی دارد اگر کودک به مدرسه میرود و دچار آنفلوانزا شد تفاضا داریم یک هفته به مدرسه نرود و استراحت درمنزل داشته باشد تا باعث ابتلای دیگر دانش آموزان نشوند.
وی در پایان گفت:درصورتیکه شهروندان سوالی دراین خصوص دارنند می تواندباتلفن  ۴۲۲۶۲۰۸۰گروه بیماریها تماس گرفته و کارشناسان بیماریها آماده پاسخگویی خواهند بودتمامی زائران اربعین بخصوص گروه در معرض خطر اولا لباس مناسب بپوشند وحتما واکسن آنفلوآنزا راتزریق کنند و دربازگشت اگرعلائم آنفلوانزا و سرماخوردگی داشته اند از بوسیدن دیگران تا رفع علائم جدا خوداری کنند.

لینک کوتاه:
ارسال نظر

نظرات
هنوز نظری برای این مطلب ارسال نشده