ساعت: ۱۹:۰۰ منتشر شده در مورخ: ۱۳۹۲/۰۷/۲۷ شناسه خبر: 11057

بانک مرکزی در بخشنامه ای به بانک‌ها از شیوه جدیدی برای سوء استفاده مالی بانک ها در شبکه ساتنا و صدور چک‌های بین بانکی در این شبکه پرده برداشت و خواستار اقدام فوری بانک‌ها برای مقابله با این فساد شد.

bank markaziبه گزارش“سیرجان خبر” به نقل از تسنیم،مدیریت کل نظارت بر بانک‌ها و موسسات اعتباری بانک مرکزی با صدور بخشنامه ای خطاب به بانکداران خصوصی و دولتی اعلام کرد: “براساس اطلاعات واصله در خصوص سوء جریانات مالی در شبکه بانکی به ویژه تأمین مالی به منظور داد و ستدهای ارزی و تحصیل انتفاع نامشروع و طی بازرسی های به عمل آمده در زمینه ارزیابی سیستم کنترل داخلی برخی از بانک ها در فرایند صدور چک های بین بانکی و صدور حواله ساتنا مشاهده گردیده است که امکان صدور حواله ساتنا به صورت یکطرفه از طریق سیستم مکانیزه شعبه بدون نیاز به تأمین وجه از سوی متقاضی تا پایان روز بدون ایجاد هرگونه اثر در سرفصل های حساب شعبه و به عبارت دیگر بدون ثبت طرف بدهکار به صورت یکطرفه وجود دارد”.

در بند دیگر بخشنامه مورد اشاره قید شده که ” در این روش فرد متخلف از بانک الف یک یا چند برگ چک بین بانکی بدون پشتوانه به عهده بانک ب دریافت نموده و بدون کارسازی وجه ازسوی دارنده، آنها را به بانک ب ارائه می کند. بانک ب چک مذکور را عمل نموده و مابه ازای آن را به حساب فرد متخلف واریز می کند اما با توجه به اینکه جهت تسویه مبلغ چک تا پایان وقت اداری زمان باقی است عملا مبلغ چک در حساب بانک الف نزد بانک ب منظور نمی شود”.

همچنین در ادامه توضیحات بانک مرکزی آمد است که “فرد متخلف (عامل) وجه را از بانک ب دریافت کرده و یا از محل آن به داد و ستدهای مورد نظر خود اقدام و پس از کسب سود و قبل از پایان وقت، وجه در دسترس را پس از کسر سود تحصیل شده به بانک الف (صادرکننده چک اولیه) پرداخت می کند و در مرحله آخر بانک ب چک بین بانکی را در حساب های بانک الف نزد خود منظور می نماید و بدین ترتیب سود حاصل از تعاملات به فرد متخلف (عامل) می رسد”.

در خاتمه بخشنامه تأکید شده که مدیران عامل بانک‌ها دستور دهند تا ضمن بررسی موضوع و ابلاغ مراتب به کلیه شعب، اقدامات لازم جهت جلوگیری از بروز اینگونه موارد درسیستم های نرم افزاری و سازگارهای عملیات بین بانکی صورت گرفته و نتیجه را را این اداره اعلام نمایند”.

لینک کوتاه:
نظرات
هنوز نظری برای این مطلب ارسال نشده