ساعت: ۰۹:۲۲ منتشر شده در مورخ: ۱۳۹۵/۰۸/۱۰ شناسه خبر: 39496

مدیر عامل شرکت معدنی صنعتی گل‌گهر گفت:در حال حاضر کارخانه گندله سازی شماره ۲ از نیمه مهر ماه عملا به مرحله بهره برداری رسیده و بزودی در مرحله تست عملکرد و تحویل نهائی از پیمانکاران قرار خواهد گرفت که از همان ابتدا محصول تولید شده قابلیت و کیفیت لازم برای فروش را دارا می‌باشد.

به گزارش خبرنگار سرویس صنعت معدن “سیرجان خبر” مهندس ناصر تقی‌زاده؛ مدیر عامل شرکت گل‌گهر گفت:شرکت معدنی صنعتی گل‌گهر در راستای جبران ظرفیتهای خالی فولاد سازان و برقراری توازن در زنجیره تولید فولاد، خودکفایی از واردات گندله و جلوگیری از خروج ارز ،جلوگیری از خام فروشی ناشی از عدم توازن در زنجیره فولاد (صادرات سنگ آهن) ،افزایش ارزش افزوده تولیدات و ایجاد اشتغال در منطقه (میزان اشتغال مستقیم ۵۰۰ نفر و غیر مستقیم ۲۰۰۰ نفر) مطالعات اولیه پروژه گندله سازی شماره ۲ را در سال ۱۳۹۰ با هدف تولید سالیانه ۵ میلیون تن در سال در دستور کار قرار داد.

وی بیان کرد : پس از برگزاری مناقصه شرکت آلمانی Outotec به عنوان صاحب تکنولوژی و تامین کننده تجهیزات خارجی و مشارکت کیسون/فراتحقیق سپاهان بعنوان پیمانکار بخش داخلی انتخاب شدند، این قراردادها در تیر ماه سال۹۱ برای مدت ۳۹ ماه منعقدگردید.

وی ادامه داد: همچنین سرمایه گذاری پروژه بالغ بر ۸۵۰۰ میلیارد ریال و دوره بازگشت سرمایه حدود ۳ سال می‌باشد که در مقایسه با سایر پروژه‌های مشابه جزو ارزانترین پروژه های گندله سازی اجرا شده در ایران می‌باشد.

تقی‌زاده افزود: با توجه به تجربه به دست آمده شرکت گل گهر از کارخانه مشابه (گندله سازی شماره ۱)، در بخش طراحی و مهندسی به منظور کاهش هزینه های تولید، افزایش کیفیت محصول، بهبود پارامترهای زیست محیطی و همچنین کاهش توقفات خط تولید، حدود ۵۵ اصلاح شناسائی و در طرح لحاظ گردید که این اصلاحات امکان افزایش ظرفیت اسمی این کارخانه را از ۵ میلیون تن به ۷ میلیون تن در آینده میسر می‌سازد.

مدیر عامل گل‌گهر با بیان اینکه در بخش تامین تجهیزات علی رغم تحریم‌های بین المللی تمام تجهیزات اصلی از برند‌های معتبر اروپایی تامین گردیده است گفت: بنا به نظر کارشناسان خارجی اجرای پروژه از کیفیت بالایی برخوردار می‌باشد. یکی از موفقیتهای منحصر به فرد در این پروژه اجرای عملیات راه اندازی آن تنها طی مدت ۴۵ روز می‌باشد که به اذعان شرکت اتوتک این یک رکورد شکنی در سطح جهانی می‌باشد کاری که در تجربیات سابق به طور متوسط حدود ۴ ماه زمان لازم دارد. تحقق این رکورد موید کیفیت ساخت و اجرا و تلاش شبانه روزی دست اندرکاران پروژه و در سایه خواست و حمایت همه جانبه مدیریت ارشد مجموعه محقق گردیده است .
وی افزود: از دیگر نکات شایان ذکر در این پروژه، مدت زمان اجرای آن می‌باشد که صرفا با حدود چند ماه تاخیر نسبت به مدت زمان پیش بینی شده در قرارداد علی رغم تحریم ها و کمبود نقدینگی صنایع کشور به بهره برداری رسید که در مقایسه با سایر پروژه های مشابه در ایران می‌تواند یک رکورد محسوب گردد و در حال حاضر کارخانه گندله سازی شماره ۲ از نیمه مهر ماه عملا به مرحله بهره برداری رسیده و بزودی در مرحله تست عملکرد و تحویل نهائی از پیمانکاران قرار خواهد گرفت که از همان ابتدا محصول تولید شده قابلیت و کیفیت لازم برای فروش را دارا می‌باشد.
مهندس تقی‌زاده خاطر نشان کرد: با بهره‌برداری از این پروژه، شرکت صنعتی و معدنی گل‌گهر موفق شد بخش عمده کمبود گندله کشور و ظرفیتهای خالی شرکت های فولاد سازی را پوشش دهد و امید است در آینده با افزایش بهره وری در سایه اصلاحات صورت گرفته موفق به ارتقای ظرفیت تولید از ۵ به ۷ میلیون تن در این کارخانه شده و نه تنها موجب جبران صد در صدی کمبود گندله شده و کشور را در این زمینه به خودکفایی خواهد رساند بلکه زمینه صادرات این محصول استراتژیک را نیز فراهم خواهد آورد.

لینک کوتاه:
نظرات
هنوز نظری برای این مطلب ارسال نشده