ساعت: ۱۱:۲۳ منتشر شده در مورخ: ۱۳۹۶/۰۴/۱۷ شناسه خبر: 44668

گهر زمین بزرگترین معدن سنگ آهن کشور با ظرفیت ۶۴۳ میلیون تن پس از طی مراحل، به زودی وارد بورس می‌شود.

به گزارش “سیرجان خبر” تعدادی از مدیران، فعالان بازار سرمایه، شرکت‌های سرمایه‌گذاری و خبرنگاران از معدن گوهرزمین بزرگترین معدن سنگ‌آهن کشور در سیرجان استان کرمان بازدید کردند.

سهامداران این معدن شامل گل گهر ۳۰ درصد، شرکت مدیریت و سرمایه‌گذاری امید ۲۸ درصد، شرکت سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات ۲۰ درصد و شرکت سرمایه‌گذاری غدیر ۲۲ درصد است و این شرکت در حال حاضر به صورت سهامی خاص فعالیت دارد، ولی به گفته مدیران به زودی وارد بورس شده و تبدیل به سهامی عام می‌شود.

در این مراسم، دلاوریان مدیر روابط عمومی شرکت گوهرزمین گفت: ذخیره این معدن حدود ۶۴۳ میلیون تن برآورد می‌شود که به عنوان بزرگترین معدن سنگ‌آهن ایران شناخته شده است.

همچنین مهندس پناهی مدیر معدن افزود: این معدن از سال ۱۳۸۳ شروع به فعالیت کرده و طی سال گذشته با عملیات باطله‌برداری و خاک‌های مازاد، هم‌اکنون بیش از ۳ میلیون و ۶۵۰ هزار تن کنسانتره سنگ آهن تولیدشده که از این رقم ۲ میلیون تن در داخل کشور به مصرف رسیده و یک میلیون و ۶۵۰ هزار تن آن صادر شده است.

وی افزود: این معدن با هدف تولید سالانه ۱۰ میلیون تن گنداله و ۱۵ میلیون تن سنگ آهن به بهره‌برداری رسیده است که این محصول برای ۳ کارخانه ۲٫۵ میلیون تنی خوراک تهیه خواهد کرد.

مدیر معدن گهر زمین گفت: منطقه گل‌گهر در سیرجان استان کرمان بیش از ۱٫۱ میلیارد تن ذخایر سنگ‌آهن دارد که از آن رقم ۶۰ درصد در معدن شماره ۳ یعنی گهرزمین است.

وی افزود: تاکنون بیش از ۷۱ هزار مترمربع خاک از این معدن برداشته شده و هزینه جاری بهره‌برداری از این معدن از سال ۸۳ تاکنون یک‌هزار میلیارد تومان بوده و میزان سرمایه‌گذاری در آن ۵۰۰ میلیارد تومان بوده است. تاکنون ۲ کارخانه هرکدام به ظرفیت ۶ میلیون تن راه‌اندازی شده و در حال حاضر ۳ هزار و ۱۰۰ نفر به صورت مستقیم و غیرمستقیم در معدن مشغول کار هستند.

پناهی گفت: گودال معدن در حال حاضر به ابعاد ۱٫۵ در ۱٫۵ کیلومتر است که عمق آن به حدود ۱۹۰ متر رسیده و پیش‌بینی می‌شود تا برداشت آخرین لایه‌های سنگ آهن، عمق معدن به ۴۳۰ متر خواهد رسید که البته با توجه به شیب لایه سنگ اهن و گستردگی آن ، در آینده مجبور خواهیم شد به صورت زیرزمینی از معدن برداشت کنیم.

وی اذعان داشت: گهرزمین بزرگترین معدن روباز خاورمیانه می‌شود که ظرفیت تولید آن ۱۵ میلیون تن در سال برای کنسانتره و ۶ میلیون تن برای گندله خواهد بود و در حال حاضر واحدهای فرآوری آن در مرحله آغاز بهره‌برداری است.

پناهی در مورد عنصر مزاحم در معدن گهرزمین گفت: در معادن دیگر فسفر به عنوان عنصر مزاحم است که در اینجا گوگرد به عنوان عنصر مزاحم شناخته می‌شود و همچنین برای جداسازی خاک‌های باطله از سنگ آهن، از روش فلوتاسیون یا شناورسازی استفاده می‌شود.

وی افزود: امسال ۹۰ میلیون تن باطله‌برداری خاک از معدن انجام شده و کل خاک برداشته شده از معدن در اطراف سایت در زمینی به مساحت ۲٫۵ در ۲٫۵ کیلومتر تخلیه شده که هم‌اکنون تپه‌ای به ارتفاع ۶۰ متر ایجاد شده که پیش‌بینی می‌شود این تپه پس از انباشت خاک، به ارتفاع ۱۲۰ متر برسد.

پناهی هدف اصلی معدن در درازمدت را تولید سالانه ۹۰ میلیون تن کنسانتره اعلام کرد و گفت:‌ امسال پیش‌بینی می‌شود ۱۵ میلیون سنگ آهن با عیار ۶۰ تا ۷۰ درصد تولید شود.

پناهی در مورد ذخیره کنسانتره سنگ‌آهن در معدن گوهرزمین گفت: در حال حاضر بیش از یک و نیم میلیون تن کنسانتره به صورت دپو شده در معدن داریم که هر روز ده‌ها کامیون به مقصد بندرعباس برای صادرات و همچنین به مقصد فولاد مبارکه و فولاد خوزستان از این معدن بارگیری می‌شود.

مدیر روابط عمومی گهرزمین گفت: منطقه گوهرزمین و گل‌گهر قبلاً زیستگاه عشایر بوده و رئیس طایفه آن ۲ دختر به نام‌های «گلی» و «گهر» داشته که هم اکنون این دو معدن به نام‌های گل گهر و گهر زمین شناخته می‌شوند، آن پدر فوت کرده ولی آن ۲ دختر هم‌اکنون در سنین بالا زندگی می‌کنند.

در جریان بازدید از خط تولید کنسانتره، برخی از کارگران معدن اعلام کردند، بدون داشتن بیمه به صورت روزمزد روزی ۴۰ هزار تومان حقوق باید دریافت کنند که متأسفانه از اردیبهشت ۹۶ به این طرف حقوق دریافت نکرده‌اند و این کارگران اعلام کردند با داشتن زن و فرزند و هزینه‌های زندگی، دارای مشکل بوده و از مسئولان و مدیران معدن تقاضا دارند نسبت به پرداخت به موقع حقوق و دستمزد آنها اقدام نمایند.

 

لینک کوتاه:
نظرات
هنوز نظری برای این مطلب ارسال نشده