ساعت: ۱۵:۲۹ منتشر شده در مورخ: ۱۳۹۶/۰۴/۲۰ شناسه خبر: 44704

مدیر جهاد کشاورزی سیرجان گفت:شهرستان سیرجان با ۱۱۱ هکتار سطح زیر کشت زعفران قابلیت برداشت بیش از سه کیلوگرم محصول خشک در هکتار را دارد.

به گزارش “سیرجان خبر” محمودآبادی مدیر جهاد کشاورزی شهرستان سیرجان در رابطه با کشت زعفران در این شهرستان گفت: سطح زیر کشت این محصول در شهرستان در حال حاضر ۸۳ هکتار می باشد و در سال ۹۵ توسعه کشت جدید زعفران ۲۸ هکتار بوده است.

وی با بیان اینکه زمان کاشت زعفران با توجه به فراهم بودن شرایط کاشت از خرداد ماه تا اواسط مهر ماه و زمان برداشت باتوجه به شرایط آب و هوایی و خاک از اوایل آبان ماه می باشد، افزود: میزان تولید محصول در سال ۹۵ حدود ۱۷۰ کیلو گرم بوده و عملکرد زعفران با توجه به وضعیت خاک و اقلیم منطقه بین ۳ تا ۵ کیلوگرم متغیر و متوسط عملکرد محصول حدود ۳٫۲ کیلو گرم در هکتار می باشد که بالاترین عملکرد در شهرستان ۵ کیلو گرم محصول خشک در هکتار بوده است.

محمود آبادی با اشاره به اینکه از طریق برگزاری کلاسهای آموزشی در سطح شهرستان و آموزش انفرادی کشاورزان و ارائه دستور العملها و بروشورهای مربوطه، زمینه ترغیب کشاورزان به کاشت زعفران فراهم شده، افزود: به این ترتیب شرایط افزایش سطح زیر کاشت این محصول فراهم گردیده و استقبال زیادی نیز از سوی کشاورزان انجام شده است که در صورت حمایت های مالی به مرحله اجرا در می آید.

وی با اشاره به اینکه در سال ۹۵، تعداد ۷۸ پرونده در سطح۸۱٫۵ هکتار از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی جهت دریافت وام زعفران کاری به بانک کشاورزی معرفی گردیده است، اذعان داشت: اما متاسفانه فقط ۵ نفر موفق به دریافت تسهیلات شدند و کشاورزان پیاز زعفران را از سطح خود شهرستان تهیه می کنند و جهت تهیه آن، با هماهنگیهای بعمل آمده افرادی که در این خصوص فعالیت دارند به کشاورزان معرفی می شوند.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان سیرجان در پایان یکی از مشکلات که مانع جذب تسهیلات توسط کشاورزان متقاضی کشت زعفران می گردد را کمبود تسهیلات عنوان کرد و گفت: اعطای تسهیلات بصورت اقساطی می باشد که جوابگوی هزینه های اولیه از قبیل آماده سازی زمین و خرید پیاز نمی باشد و سود بالای تسهیلات و نیاز به ضامنین متعدد و یا وثیقه از دیگر مشکلات زعفران کاران سیرجان می باشد.

لینک کوتاه:
نظرات
هنوز نظری برای این مطلب ارسال نشده