ساعت: 09:01 منتشر شده در مورخ: 2018/01/13 شناسه خبر: 47785

رعايت نكردن استانداردهاي ايمني در جايگاه هاي سوخت سیرجان و نبود نظارت كافي بر اين جايگاه ها باعث شده است که پمپ بنزين های این شهرستان به بمب هايي خفته تبديل شوند و هر لحظه احتمال وقوع فاجعه اي بزرگ را در بر خواهند داشت.

به گزارش خبرنگار سرویس اجتماعی“سیرجان خبر”رعايت نكردن استانداردهاي ايمني در جايگاه هاي سوخت سیرجان و نبود نظارت كافي بر اين جايگاه ها باعث شده است که پمپ بنزين های این شهرستان به بمب هايي خفته تبديل شوند و هر لحظه احتمال وقوع فاجعه اي بزرگ را در بر خواهند داشت.
براساس پیگیری خبرنگار ما حدود نيمي از جایگاه های پمپ بنزين همجوار منازل مسكوني هستند و حدود 20 درصد از آن ها در مجاورت اماكن عمومي و تجاري قرار گرفته اند كه با وجود هشدارهاي مكرر سازمان آتش نشاني تاكنون هيچ اقدامي براي اصلاح اين جايگاه ها صورت نگرفته است.

از سوي ديگر، اغلب اين جايگاه ها به سيستم هاي اطفاي حريق معمولي و دستي مثل خاموش كننده هاي دستي و سطل هاي پر از شن مجهز می باشند كه اين تجهيزات در برابر آتش سوزي در جایگاه های پمپ بنزين ها كارايي چندانی ندارند.

درحال حاضر بیشتر جايگاه عرضه سوخت در شهرستان سیرجان در حال فعاليت است كه با توجه به نياز شهروندان 6 جايگاه ديگر در دست احداث است.
اين جايگاه ها در تمام نقاط پراكنده است و روزانه حجم بالايي از بنزين در آنها سوختگيري مي شود.

روزانه تعداد زیادی از انواع وسایل نقلیه برای بنزین و گاز زدن به پمپ های بنزین و گاز میروند،اکنون خانه هایی که در مجاور پمپ های بنزین و گاز هستند دچار خطراتی از قبیل بخارات گازهایی که وجودشان باعث انواع بیماری های تنفسی و سرطانی می شود.

بیشتر آتشنشان ها معتقدند که پمپ های بنزین هیچ استانداردی برای جلوگیری از آتش گرفتن ندارند.
به گفته بیشتر افرادی که اهالی مجتمع های مسکونی مجاور پمپ گاز واقع در خیابان ابن سینا هستند اعتقاد دارند که بخارات گازها در هوا باعث بیماری های تنفسی برایشان شده است و ساکنین که در مجاور جایگاه های بنزین واقع در بلوار سید جمال و بلوار امام رضا(ع)هستند نیز دچار همین مشکل می باشند.
دکتر بهارستانی پزشک عمومی در گفت و گو با خبرنگار ما اظهار داشت:در اطراف جایگاه های بنزین‌ ذرات سمی بسیار ریزی وجود دارد که هنگام بنزین زدن به سرعت بخار شده و در هوا پراکنده می‌شوند.
وی اذعان داشت:به همین دلیل دانشمندان معتقدهستند که محل زندگی افراد از پمپ بنزین‌ها باید حداقل 50 متر فاصله داشته باشد، اگر چه این ذرات می‌توانند تا فاصله 100 متری هم در هوا منتقل شوند.
بهارستانی خاطر نشان کرد:بعضی از این ذرات مانند بنزین در درازمدت می‌تواند خطر ابتلا به سرطان را افزایش دهد و یکی از مهم‌ترین عوامل بروز سرطان خون در شهرهای بزرگ به حساب می‌آیند و همچنین این گاز می‌تواند باعث بروز رفتارهای خشونت‌آمیز در انسان شود و تمرکز اعصاب او را نیز به هم بزند.
این پزشک عمومی اذعان داشت: حتی در دقایق کوتاهی که یک فرد در پمپ‌بنزین قرار می‌گیرد، این مواد شیمیایی می‌توانند روی سلول‌های مغزی او اثرات مخرب داشته باشد و از همین جا متوجه می‌شویم زندگی کردن در اطراف جایگاه ‌های سوخت و قرار گرفتن طولانی‌مدت در معرض ذرات ریز حاصل از بخار بنزین چه عوارض خطرناکی می‌تواند به همراه داشته باشد.
وی در پایان گفت: مواد شیمیایی حاصل از بخار بنزین به‌خصوص روی کودکان تاثیرات بدی دارد که از جمله آن می‌توان به ضعیف شدن سیستم ایمنی بدن، ابتلا به بیماری‌های تنفسی مانند آسم، انواع آلرژی‌ها، مشکلات ذهنی و افسردگی شود.

گزارش:مهسا السادات رضوی زاده

لینک کوتاه:
نظرات
هنوز نظری برای این مطلب ارسال نشده