ساعت: ۰۸:۰۰ منتشر شده در مورخ: ۱۳۹۷/۰۸/۲ شناسه خبر: 50828
مدیر عامل سازمان آتش نشانی سیرجان:

مدیر عامل سازمان آتش نشانی سیرجان گفت:شهروندان هنگام نصب وسایل گرمایشی باید تمام نکات ایمنی را برای جلو گیری از حوادث ناگوار رعایت کنند.

مدیر عامل سازمان آتش نشانی سیرجان در گفت و گو با خبرنگاسرویس اجتماعی“سیرجان خبر”اظهار داشت:عدم آگاهی کافی مردم ،درباره راههای مقابله با گازگرفتگی در زمستان و طریقه نصب درست بخاری و وسایل گازی موجب مرگ تعدادی از عزیزانمان شده است،گرمای بخاری همیشه لذت بخش نیست و به خصوص بخاری های گازی حوادث تلخی را در صورت رعایت نکردن ایمنی در پی دارندکه در چند سال اخیر حوادث تلخی از مرگ هموطنان عزیزمان بر اثر استنشاق گاز و عدم رعایت نکات ایمنی در نصب بخاری گازی شاهد بوده ایم.

فیروز آبادی اظهارداشت:حادثه گاز گرفتگی به واسطه دو عامل اصلی اتفاق می افتد یک عدم تامین هوای مصرفی جهت ترکیب با گاز به منظور سوخت کامل، دو فقدان امکان خروج کامل گازهای حاصل از سوخت.

وی اظهارکرد: به دنبال کاهش دما و سردی هوا شهروندان باید نکات ایمنی را در نصب وسایل گرمایشی در منازل و مغازه ها رعایت کنند و در این راستا شهروندان باید از صحت وسایل گرمایشی و متعلقات آن مثل نوع دودکش، محل نصب، قطر دودکش و کارآیی مطلوب دودکش ها به منظور خروج گازهای سمی و خطرناک به خارج از محیط اطمینان کامل داشته باشند.
مدیرعامل سازمان آتش نشانی شهرداری سیرجان خاطرنشان کرد: انتهای کلیه دودکش ها باید حداقل ۸۰ سانتی متر از سطح پشت بام بالاتر باشد، اما متأسفانه در ساختمان های قدیمی چند طبقه، بسیاری از لوله ها در مجاورت جان پناه پشت بام ها قرار دارند که این مهم باعث جلوگیری از خروج دود آبگرمکن می شود.
فیروز آبادی با بیان اینکه باید لوله دودکش ها استاندارد و محل اتصال قطعات دودکش ها کاملاً دود بند باشد، گفت: همچنین استفاده از لوله دودکش به صورت افقی از داخل پنجره، درب ها و سقف های کاذب غیرمجاز است.
وی در پایان از شهروندان خواستار شد به منظور پیشگیری از حوادث گاز بسیار خطرناک منو اکسید کربن به نکات زیر توجه کنند:
۱-انتهای کلیه دود کش ها باید حداقل یک متر از سطح بام وحداقل یک متر از دیوار جانبی بام فاصله داشته ودارای کلاهک مخصوص به شکلH باشد .

۲-دود کش واتصالات آن باید از جنس مقاوم وبدون هیچ منفذ نشتی در سرتاسر آن باشد .(به کارگیری لوله های آکاردئونی آلمنیومی مجاز نمی باشد)

۳-شیب لوله های افقی در داخل واحدها باید مثبت (رو به بالا)وارتفاع عمودی لوله ها در بیرون حداقل سه برابر طول افقی آن باشد.

۴-قطر لوله دودکش باید مساوی یا بزرگتر از قطر لوله خروجی دستگاه گازسوز باشد.

۵-اگر فضای خانه ویا محیط کار خود را باشوفاژسیستم حرارت مرکزی گرم میکنید درزبندی وبستن منافذ به منظور جلوگیری از اتلاف حرارتی بلامانع می باشد.

۶-در صورتیکه از بخاریهای گازسوز به منظور گرمایش محیط استفاده می کنید حتما مختصری تهویه از طریق درب یا پنجره در فضا ایجاد نمائید واز درزبندی وبستن منافذ خودداری کنید.

۷-به کار بردن پلوپز گازی ووسایل گرمایشی جهت گرم کردن محیط بسیار خطرناک است.

۸-اگر لوله دودکش بخاری شما سرد باشد دلیل آن خارج نشدن محصولات احتراق وگازهای سمی از دودکش است در این صورت باید ضمن رفع نقص به طور موقت با باز کردن قسمتی از در یا پنجره تهویه مناسب در محیط ایجاد نمائید.

۹-از به کاربردن وسایل گرمایشی بدون نصب دودکش ویا دارای نقص در دودکش جدا خودداری کنید.

۱۰-آب گرمکن های دیواری اگر به مدت طولانی روشن باشند این موضوع می تواند ناشی از مصرف به مدت طولانی یا نشت آب گرم باشد که بسیار خطرناک است.

۱۱-به کارگیری آب گرمکن های دیواری در فضاهای بسته یا مکان های فاقد جریان هوا مجاز نمی باشد.

۱۲-هروسیله گاز سوز باید دارای یک دودکش مستقل ومنتهی به فضای بیرون باشد.

۱۳-سرتاسر مسیر دود کش ها را به منظور اطمینان از هدایت مناسب محصولات احتراق به فضای بیرون کنترل واطمینان حاصل نمائید .

۱۴-اگر رنگ شعله بخاری آبی نباشد ممکن است هوای کافی به بخاری نرسیده وتولید گاز منو اکسید کربن نمائید.

۱۵-از قرار دادن لوله خروجی بخاری به داخل ظرف آب جدا خودداری کنید.

۱۶-طول شیلنگ گاز حداکثر یک ونیم متر باشد.

۱۷-در صورت خارج شدن از خانه به مدت طولانی حتما شیر اصلی گاز بسته شود.

لینک کوتاه:
نظرات
هنوز نظری برای این مطلب ارسال نشده