ساعت: ۰۸:۳۷ منتشر شده در مورخ: ۱۳۹۸/۰۳/۲۵ شناسه خبر: 53364

رئیس کل دادگستری استان کرمان گفت: اراده جدی قوه قضائیه و دادگستری استان کرمان با برخورد قاطع، سریع و دقیق با مفاسد اقتصادی است.

به گزارش”سیرجان خبر”یدالله موحد شب گذشته به همراه رئیس حفاظت اطلاعات دادگستری استان کرمان در دیدار با امام جمعه شهرستان سیرجان اظهار داشت: بدون تردید شفافیت لیست کارگزاران نظام با تصویب و ابلاغ آئین نامه قانون رسیدگی به دارایی‌های مسئولان باعث افزایش اعتماد عمومی جامعه نسبت به مسئولان نظام خواهد شد.

رئیس شورای قضائی استان کرمان یادآور شد: برخی از اصول قانون اساسی سال‌ها بود که راکد مانده و به نتیجه نرسیده بود. یکی از آن‌ها آئین نامه اجرایی قانون رسیدگی به دارایی مقامات، مسئولان و کارگزاران جمهوری اسلامی ایران بود که در نهایت به تصویب آیت الله رئیسی، ریاست قوه قضائیه رسید.

موحد بیان کرد: طبق اصل ۱۵۶ قانون اساسی، قوه‌ قضائیه‌ قوه‌ای است‌ مستقل‌ که‌ پشتیبان‌ حقوق‌ فردی‌ و اجتماعی‌ و مسئول‌ تحقق‌ بخشیدن به عدالت و عهده‌ دار رسیدگی‌ و صدور حکم‌ در مورد تظلمات، تعدیات، شکایات، حل‌ و فصل‌دعاوی‌ و رفع خصومات‌ است.

وی موضوع قضازدایی را یک بحث جدی در قوه قضائیه اعلام کرد و گفت: با توجه به حجم بالای ورودی پرونده‌ها به سیستم قضائی کشور، گسترش سیاست قضازدایی، استفاده از کمیسیون‌های شبه قضائی در رسیدگی‌ها، بیش از گذشته احساس می‌شود.

وی با اشاره به اینکه قوه قضائیه باید تلاش کند مردم کمتر درگیر مسائل قضائی و قوه قضائیه شوند، ادامه داد: به عنوان نمونه چه ضرورتی دارد که قوه قضائیه به موضوع رانندگی با وسیله نقلیه بدون داشتن گواهینامه رسیدگی کند آیا نمی‌توان چنین موارد غیر مهمی را به سایر بخش‌ها واگذار کرد؟ موحد تصریح کرد: ما معتقدیم بسیاری از مسائل از این دست باید خارج از نظام قضائی به آنها رسیدگی و وقت قضات صرف مباحث قضائی مهمی شود.

رئیس کل دادگستری استان کرمان تصریح کرد: مدیریت دادگستری استان کرمان همواره تلاش دارد در کنار استفاده از تجربیات ارزشمند قضات باسابقه، میدان را برای قضات جوان برای کسب تجربه و موفقیت باز بگذارد زیرا معتقدیم این جوانان هستند که آینده این نظام را می‌سازند. ‌

موحد بیان کرد: خوشبختانه برنامه‌های تحولی در قوه قضائیه آغاز شده است و ریاست قوه قضائیه در سه بخش ساختارهای قوه قضائیه، منابع انسانی و همچنین قوانین که ابزار کار دستگاه قضاء است ورود کرده‌اند و استان کرمان پیشنهادات تحولی خود را به قوه قضائیه اعلام کرده است.

وی به موضوع چابک سازی ساختارهای نظام قضائی کشور اشاره کرد و گفت: قانون، ابزار مهم کار در قوه قضائیه است و برخی قوانین نیاز به اصلاح و تغییر دارند زیرا معتقدیم برخی قوانین ناکارآمد پاسخگوی نیاز فعلی جامعه نیستند.

در ادامه حجت الاسلام حسینی امام جمعه سیرجان ضمن مثبت ارزیابی کردن عملکرد حوزه قضائی سیرجان، گفت: مسئولان باید تمام تلاش و همت خود را بگمارند تا خدای ناکرده مردم احساس یاس و ناامیدی نکنند./مهر

لینک کوتاه:
ارسال نظر

نظرات
هنوز نظری برای این مطلب ارسال نشده