ساعت: ۱۲:۲۲ منتشر شده در مورخ: ۱۳۹۸/۰۴/۱۶ شناسه خبر: 54059

مدیر گروه بیماری های دانشکده علوم پزشکی شهرستان سیرجان گفت: آمار موارد گاز گرفتگی شهروندان توسط سگهای بلاصاحب، سگهای خانگی و گربه در سه ماهه اول سال ۹۸ به نسبت مدت مشابه سال قبل دو برابر شده است.

بمناسبت هفته ملی مبارزه با بیماری های مشترک انسان و دام مهندس اسدی مدیر گروه بیماری های دانشکده علوم پزشکی شهرستان سیرجان در گفت وگو با خبرنگار سرویس اجتماعی “سیرجان خبر” اظهار داشت:سه بیماری مشترک انسان و دام شامل تب مالت،هاری و بیماری CCHF یا تب خونریزی کریمه کنگو را جدی بگیرید.

وی در ادامه افزود:بیماری هاری یک بیماری با کشندگی و مرگ صدرصد است که تاکنون درجهان هیچ درمانی برای این بیماری کشف نشده است متاسفانه با توجه به زاد و ولد هر ۴ تا ۶ ماه سگ ها تعداد سگهای بلاصاحب در سطح شهرستان به نسبت سال گذشته دو برابر شده است.

اسدی افزود: آمار موارد گاز گرفتگی شهروندان توسط سگهای بلاصاحب، سگهای خانگی و گربه در سه ماهه اول سال ۹۸ به نسبت مدت مشابه سال قبل دو برابر شده است که کل تعداد موارد گاز گرفتگی که به گروه بیماریها در سه ماهه امسال مراجعه کرده تعداد ۲۷۵نفر بوده که هر ماه ۹۰ مورد نفر گاز گرفتگی داریم که تماما واکسن دریافت کرده اند.

مدیر گروه بیماری های دانشکده علوم پزشکی سیرجان افزود: هزینه گزافی که دولت برای واردات و خرید واکسن پیشگیری از هاری پرداخت می کند برای هر یک نفر گاز گرفته سه نوبت واکسن تزریق می شود که مبلغ یک میلیون تومان هزینه دارد و اگر مسئولین و متولیان امر فکر اساسی برندارند قطعا این مهم به یک بحران درون شهرستانی تبدیل خواهد شد که وجود سگهای بلاصاحب زیاد در سطح شهر و معابر شهری داد شهروندان را در آورده است.

اسدی گفت:متاسفانه بسیاری از دوستداران محیط زیست فقط دایه دلسوزتر از مادر شده اند و هیچ کس یک راهکار عملی و کم عارضه را پیشنهاد نمی کند و مسئولیت نمی پذیرند بعنوان مثال نسبت زاد و ولد سگها با نسبت از بین بردن این حیوان دقیقا نسبت تضاد است یعنی هرچه ما بخواهیم این حیوان را با روشهایی معمول ازبین ببریم باز ازدیاد زاد و ولد بیشتر خواهد بود و روش کارآمدی نیست و نخواهد بود که اقدام زنده گیری و تجمیع در یک مکان مناسب همراه بادروش عقیم سازی دارویی میتواند موثرتر واقع گردد.

وی ادامه داد:خواهش دیگر ما در خصوص بیماری هاری این است که هرگز و هرگز سگ و گربه از هر نوع و گونه ولو تمام واکسنها را نیز حیوان دریافت کرده باشد در محیط زندگی نگهداری نکنید زیرا بذاق،مو،گوارش و مدفوع آنها بشدت آلوده کننده خواهدبود و بیماریهای زیادی را منتقل خواهد کرد و حتی ما مورد مرگ از هاری در فرد توسط سگهای خانگی داشته ایم.

مصاحبه: مسلم سعید

لینک کوتاه:
ارسال نظر

نظرات
هنوز نظری برای این مطلب ارسال نشده