ساعت: 16:57 منتشر شده در مورخ: 2020/05/31 شناسه خبر: 59111

معاون بهداشتی دانشکده علوم پزشکی سیرجان گفت: مصرف مواد دخانی، سیگار و قلیان بر اساس مطالعات انجام شده یکی از عوامل خطرآفرین و تشدید کننده بیماری کرونا است.

به گزارش “سیرجان خبر”دکتر محمد موقری پور به مناسبت هفته ملی بدون دخانیات افزود: مصرف کننده مواد دخانی عمدتا دچار مشکلات تنفسی، قلبی عروقی، فشارخون بالا، دیابت و برخی دیگر از بیماری های زمینه ای می شوند. این بیماری ها علاوه بر این که موجب افزایش خطرات جانی و جسمی برای مصرف کنندگان دارد، از عوامل خطرآفرین و در معرض ابتلا به بیماری کرونا نیز هستند.

وی با اعلام اینکه از ابتدای شروع طرح های تشدید برای مقابله با کرونا تا کنون، با همکاری اماکن نیروی انتظامی ۱۸ واحد عرضه قلیان پلمب، ۸۵۰عدد قلیان جمع آوری و معدوم شده و ۲۶ پرونده جهت متخلفین تشکیل و به مراجع قضایی ارجاع شده است، ادامه داد: از طرف دیگر میزان انتقال ویروس از افراد مصرف کننده خصوصا مصرف قلیان بیشتر است چرا که این افراد ادوات مصرف قلیان را بین یکدیگر به اشتراک می گذارند و معمولا هم در محیط های بسته و با تهویه نامناسب مصرف می کنند.

دکتر موقری پور به شعار امسال هفته بدون دخانیات که «محافظت از سلامت عمومی در برابر ترفندهای صنایع دخانی و بیماری کرونا» است اشاره کرد و افزود: دخانیات سالیانه موجب مرگ حدود ۸ میلیون نفر در جهان می شود و مصرف کننده مواد دخانی تنها به خود صدمه نمی زند بلکه منجر به بروز مشکلاتی برای اطرافیان نیز می شود.لذا از شهروندان خصوصا نوجوانان و جوانان درخواست داریم به خودمراقبتی و دوری از دخانیات، توجه ویژه ای داشته باشند.
۱۱خرداد

لینک کوتاه:
نظرات
هنوز نظری برای این مطلب ارسال نشده