به گزارش سرویس اقتصادی “سیرجان خبر” پرویز گرشاسبی در آیین راه‌اندازی صندوق توسعه منابع ‌طبیعی در سیرجان اظهار داشت: یکی از مشکلات اساسی ما از گذشته این بوده که دولتی کار کردیم و دولتی فکر کردیم و کمتر از مشارکت مردم استفاده بردیم و امروزه باید با حمایت فکری و تصمیم‌سازی مردم به امور بپردازیم.

وی از مشارکت 4 هزار نفر از فارغ‌التحصیلان رشته‌های منابع طبیعی و جوانان محلی و متخصصان برای نگهداری منابع طبیعی در شهرها خبر داد و گفت‌: ‌این افراد با نظارت عالیه و با همکاری سازمان نظام مهندسی به صورت نیروی حقوق‌بگیر از محل درآمدهای منابع طبیعی خواهند بود و ضمن آموزش به نظارت بر منابع و مراتع منطقه خود اقدام می‌کنند.

معاون آبخیز‌داری و امور مراتع و بیابان سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری از اختصاص اعتبار 550 میلیارد تومانی برای مقابله با بیابان‌زایی خبر داد و افزود: 300 میلیارد تومان آن از محل صرفه‌جویی یارانه‌ها بوده و کرمان با توجه به اینکه یک استان پهناور بیابانی است سهم به سزایی از این اعتبار دارد و در اعتبارات آبخیزداری استان کرمان نیز 50 در‌صد نسبت به سال قبل افزایش خواهد داشت.

وی تاسیس صندوق توسعه منابع طبیعی استان کرمان را مشارکت مردم در حفظ مراتع عنوان کرد و افزود‌: با وجود 500 بهره‌بردار مرتعی در شهرستان سیرجان و یک‌میلیون و 200 هکتار مرتع، ظرفیت خوبی در منطقه است که ما باید از توان مشارکتی مردم استفاده ببریم.

گرشاسبی ابراز داشت: یگان حفظ و حراست از منابع طبیعی که در چند سال اخیر با هماهنگی نیروی انتظامی وارد عمل شد کاهش تخریب و تصاحب مراتع را داشت و با جذب 4 هزار نفر مشارکت مردم بیشتر خواهد شد.

مهدی رجبی‌زاده مدیر‌کل منابع طبیعی و آبخیز‌داری استان کرمان از ایجاد پایگاه ملی اطفای حریق در استان خبر داد و گفت‌: برای ایجاد این پایگاه که مرکز آن در رابر است، یک‌میلیارد تومان اعتبار اولیه گذاشته شده است.

وی افزود: این مرکز باید مجهز به بالگرد و سایر تجهیزات برای پوشش دادن شمال و جنوب استان هنگام آتش‌سوزی مراتع باشد، اما پایگاه‌های فرعی شهرستان‌ها با همت بهره‌برداران را در قالب انجمن‌های محلی ساماندهی کرده و تجهیزاتی را در اختیار آنان قرار دادیم.

رجبی‌زاده شرکت‌های تعاونی فراگیر منابع طبیعی استان را 18 شرکت عنوان کرد و افزود‌: 10 شرکت به مرحله مجمع رسیدند که امروز سیرجان مراحل خوبی را داشته و این شرکت‌ها در حمایت از توسعه منابع طبیعی با 49 درصد سهم دولت و 51 درصد سهم بهره‌بردار فعالیت دارند و تا اواخر شهریور ماه تمام این صندوق‌ها راه‌اندازی می‌شوند.