fetnehبه گزارش“سیرجان خبر” به نقل از تسنیم، سالی از فتنه 88 گذشته و چند ده پرونده شکایت مردم عادی، کسبه، فعالین سیاسی و دانشجویان از سران داخلی فتنه در قوه قضائیه خاک می‌خورد. در این مسیر حتی قیام مردمی 9 دی و مطالبه محاکمه موسوی و کروبی نیز نتوانتسه گرد و خاک پرونده را بزداید و آن را به جریان بیندازد.

از خرداد 88 تا آذر 92، آنچه مانع از رسیدگی به اتهامات سران فتنه شده، «رافت فوق‌العاده نظام اسلامی» است؛ مساله‌ای که به طور حتم در درخواست رفع حصر سران فتنه از سوی حامیان این جریان، بی‌تاثیر نبوده است. آنان با پشتیبانی رسانه‌های همسو، تلاش می‌کنند این مساله (رفع حصر) را به عنوان یک مطالبه عمومی درآورند. این وضعیت با روی کار آمدن دولت تدبیر و امید شتاب بیشتری به خود گرفته است تا جایی که یکی از سیاسیون موثر در فتنه در گفت‌و‌گویی با یکی از روزنامه ها به جای عذرخواهی از ملت ایران بابت فتنه 88، از طلبی گفته که در سال 88 اطلاح‌طلبان از آن گذشت کردند.

اما جدای از برخی افراد در داخل، کم نیستند رسانه‌های خارجی مخالف نظام جمهوری اسلامی‌ که از رفع محدودیت سران فتنه حمایت می‌کنند. شاید رقم این رسانه‌ها اعم از دیداری و شنیداری و مکتوب به صدها و هزاران رسانه برسد ولی با گشتی در مهمترین رسانه‌های مکتوب همچون بی‌بی‌سی‌ فارسی، رادیو فردا، صدای آمریکا و دویچه‌وله، می توان به حمایت‌های بی‌حد این رسانه‌ها از سران داخلی فتنه پی برد.

سرآمد این رسانه‌ها، وب‌سایت شبکه بی.بی.سی فارسی وابسته به وزارت امور خارجه انگلستان و MI6 است که در ماه مه 2001 با بودجه 23٫4 میلیون دلاری وزارت امور خارجه و مشترک‌المنافع بریتانیا اداره می‌شود. وبسایت فارسی‌زبان بی‌بی‌سی که در برهه انتخابات ریاست‌جمهوری نیز به حمایت گسترده از میرحسین موسوی می‌پرداخت، در دوران پس از انتخابات و فتنه، به پوشش آشوب‌های داخلی و حتی هدایت فتنه گران همت گمارد. پس از آغاز حصر خانگی سران فتنه، بی‌بی‌سی و سایر رسانه‌های همسو بارها و بارها به  این مساله پرداختند. اکنون با روی کار آمدن دولت تدبیر و امید، خط خبری بی‌بی‌سی بر روی رفع حصر و آزادی سران فتنه می‌‌چرخد.

براساس این گزارش، بی‌بی‌سی در 8 آذرماه به گفت‌و‌گو با یک فعال ملی‌مذهبی پرداخته و نوشته که این فعال ملی مذهبی معتقد است اگر قرار بر رفع حصر از میرحسین موسوی، زهرا رهنورد، و مهدی کروبی باشد، نشانه آن آزادی زندانیان سیاسی است. بی‌بی‌سی به اظهارات سخنگوی دولت در این زمینه اشاره کرده و افزوده «پیشتر محمدباقر نوبخت، سخنگوی دولت به روزنامه اعتماد گفته بود که رفع حصر از میرحسین موسوی و مهدی کروبی، و گشایش‌های امنیتی، در دستور کار رئیس جمهور قرار دارد.»

بی‌بی‌سی در هفتم آذرماه نیز مطلبی را از فیسبوک محمدحسین کروبی پسر مهدی کروبی درخصوص عمل جراحی زانوی پدرش در بیمارستان و ادعای وضعیت بد محل حصر او منتشر کرد. دلیل انتشار این مطلب به سخنان آیت‌الله جنتی در خطبه‌های نماز جمعه تهران بازمی‌گردد که وی امکانات محل حصر سران فتنه را خوب ارزیابی کرده بود.

دو هفته قبل و پس از گذشت هزارمین روز حصر خانگی سران فتنه، رسانه وزارت امور خارجه انگلستان تمام تلاش خود را برای پرداختن به این مساله در نظر گرفت و در 23 آبان گزارشی را با عنوان «چرا قیامت نشد؟» در حمایت از سران فتنه بر روی خروجی خود قرار داد و با اشاره به شعارهای «موسوی دستگیر بشه، ایران قیامت میشه»و «کروبی دستگیر بشه، ایران قیامت میشه» که از سوی هواداران سران فتنه در حوادث پس از انتخابات سر داده می‌شد، نوشت: «اقدامی که هواداران جنبش سبز در بسیاری از تظاهرات اعتراضی‌شان، حاکمیت را از آن بر حذر می‌داشتند، نهایتا اواخر بهمن ١٣٨٩ انجام شد و میرحسین موسوی و مهدی کروبی به همراه همسرانشان تحت بازداشت خانگی قرار گرفتند.خیلی‌ها می‌گویند موسوی و کروبی را گرفتند، هزار روز گذشت و قیامتی هم نشد.»

این رسانه البته در همین روز گزارشی نیز درخصوص «خانه‌هایی که زندان شد؛ حصر خانگی در ایران» منتشر کرد و در آن به حصر خانگی چهره‌هایی همچون مصدق، عباس امیرانتظام، آیت‌الله منتظری، موسوی و کروبی اشاره کرد.

بی‌بی ‌سی در 22 و 21 آبان نیز 2 مطلب که یکی از آنها نامه فاطمه کروبی درخصوص گذشت هزار روز از حصر سران فتنه بود، منتشر کرد. «صد روز روحانی و هزار روز حصر» عنوان دیگر مطلبی بود که در این رسانه منتشر شد.

در 21 آبان‌ماه نیز بی‌بی سی از مخاطبینش خواست تا درخصوص هزار روز حصر سران فتنه و چگونگی برخورد با اعضای خانواده این افراد، بیان کنند.

رادیو فردا

از دیگر رسانه‌های خارجی حامی جریان فتنه، رادیو فردا است. این رادیو که با هزینه کنگره آمریکا و بودجه 7 میلیون دلاری اداره می‌شود، در تازه‌ترین مطلب وب‌سایت خود پیرامون فتنه به پیام محمد خاتمی به مناسبت روز دانشجو اشاره کرده و از میان تمام سخنان وی، تیتری را برگزیده که بیشترین همراستایی را با آزادی سران فتنه داشته باشد. رادیو فردا برای پیام خاتمی تیتر «خاتمی: آزادی زندانیان و رفع‌ حصرها دروازه گذر از فضای امنیتی است» را برگزیده است. این وب‌سایت سعی کرده از سخنان حسن روحانی نیز تیتری در همین راستا برگزیند که «‌واکنش روحانی به شعار آزادی زندانیان سیاسی: به وعده‌های خود پایبندم»، همان تیتر دلخواه این رسانه است.

این وب‌سایت در مجله هفتگی دهم آذرماه نیز در مطلبی با عنوان «دولت صد روزه روحانی و احتمال رفع حصر موسوی، رهنورد و کروبی» اظهارات محمدباقر نوبخت را اینگونه تفسیر کرد که سخنگوی دولت گفته « رفع حصر از مهدی کروبی و میرحسین موسوی و همسرش زهرا رهنورد در دستور کار دولت است اما ترجیح این است که این امور در بی‌خبری و در عمل دنبال شود.»

وب‌سایت رادیو فردا در راستای پوشش تمامی اخبار مربوط به سران داخلی فتنه خبر ملاقات خانواده موسوی با پدر و مادرشان، بیانیه مجمع مدرسین و محققین حوزه علمیه قم‌ برای رفع حصر سران فتنه و همچنین عمل جراحی کروبی را نیز منتشر کرده است.

رادیو فردا در دوم آذرماه در اقدامی قابل تامل یک بار خبر مخالفت میر حسین موسوی با درخواست توبه را منتشر کرد و ساعاتی بعد برای بار دوم این خبر را با عنوان «واکنش موسوی به درخواست توبه: نمی‌‌توانند تحت هیچ فشاری به کاری وادارم کنند»بازنشر داد.

***

 

• صدای آمریکا

وب‌سایت صدای آمریکا وابسته به سازمان اطلاعات و جاسوسی آمریکا (سیا) هم در گزارش‌ها و اخبارهای خود سعی بر آن داشته و دارد تا بیشتر اخبار خود را تحت عناوینی چون آزادی سران فتنه منتشر کند. صفحه فارسی صدای آمریکا در 17 مهر ماه در مطلبی با عنوان « پیشنهاد آزادی موسوی و کروبی بررسی می‌شود»، به گزارش آسوشیتدپرس اشاره می‌کند که در آن به نقل یک خبرگزاری داخلی از مدعی می‌شود که مقامات قضایی و امنیتی ایران پیشنهاد آزادی دو رهبر اپوزیسیون را که از اوائل سال 2011 در بازداشت خانگی بوده‌اند، را بررسی می‌کنند.

در همین روز، این رسانه به نامه فاطمه کروبی به رئیس‌جمهور پرداخته و نوشته «درحالی که بر شایعات آزادی مهدی کروبی ومیرحسین موسوی، رهبران اپوزیسیون در ایران افزوده می‌شود، همسر کروبی درنامه‌ای به حسن روحانی رئیس‌جمهوری از اوخواسته است دلایل اقداماتی را که علیه همسرش صورت گرفته است بررسی کند.»

• دویچه وله

سایت فارسی دویچه‌وله وابسته به سازمان جاسوسی آلمان نیز همچون سایر رسانه‌های معاند جمهوری اسلامی رفع حضر و آزادی سران فتنه را بسیار مورد توجه قرار داده است. از مجموع 7خبری که در 20 روز اخیر بر روی خروجی این رسانه قرار گرفته است، 5 مورد آن به طور مستقیم با عناوینی درخصوص رفع حصر و یا عواقب عدم آن مربوط است.

دویچه‌وله در آخرین خبر خود پیرامون سران داخلی فتنه، به اظهارات حجت‌الاسلام روحانی در مراسم روز دانشجو در دانشگاه تهران پرداخته و از مجموع سخنان وی، علی‌رغم اهمیت مسائل هسته ای و سیاست‌خارجی تیتر «پاسخ روحانی به خواست آزادی موسوی و کروبی: به وعده‌های خود پایبندم» را برگزیده است.

در اوایل آذرماه نیز دویچه‌وله همچون سایر رسانه‌های مخالف جمهوری اسلامی، به یادداشتی که دختران موسوی نگاشته‌اند و در آن مدعی شدند «میرحسین موسوی خواهش برای توبه را غلط دانسته است» اشاره کرده و در این زمینه گزارشی را نیز با عنوان«درخواست برای پیگیری رفع حصر» بر روی خروجی خود قرار داد که 193 پزشک به حسن روحانی برای رفع حصر مهدی کروبی، میرحسین موسوی و زهرا رهنورد نامه نوشتند.

این سایت وابسته به سازمان جاسوسی آلمان در 27 آبان‌ماه به اظهارات هاشمی رفسنجانی در دیدار خانواده‌های سران داخلی فتنه (کروبی و موسوی) به نقل از فیسبوک محمدحسین کروبی پرداخته که هاشمی نسبت به عواقب ادامه حصر سران فتنه به یکی از مقامات بلند پایه نظام تذکر داده است. دویچه‌وله نوشته هاشمی گفته «ننگ حصر بر دامن نظام خواهد ماند.»

در همین روز دویچه‌وله دو خبر دیگر با عناوین «تشکیل کمپین توییتری “کلید کو” برای آزادی “رهبران در حصر”» و همچنین «زیر سرم رفتن مهدی کروبی در حصر» پرداخته است تا در این زمینه بیش از رسانه‌‌ها و سایت‌های داخلی نگران وضعیت سران فتنه باشد.

پوشش همه‌جانبه پیرامون اخبار سران داخلی فتنه از سوی رسانه‌های معاند انقلاب اسلامی را می‌توان تلاش دولت‌های غربی برای بالا بردن هزینه برخورد با سران فتنه دانست ولیکن با توجه به حمایت‌های داخلی و مطالبه عمومی مردمی در 9 دی برای محاکمه سران فتنه و اجرای حکم محاربه و بغی ، اکنون وقت آن رسیده است که به جرایم میرحسین موسوی، زهرا رهنورد و مهدی کروبی پرداخت.