“سیرجان خبر” در این اطلاعیه آمده است، براساس برنامه‌ريزی های انجام شده امکان پذيرش متقاضيان دارای اولويت تشرف در حج تمتع سال 94 دركاروان‌های منتخب فراهم شده است.

بنابراین از افراد واجد شرايط تقاضا می‌شود با مطالعه دقیق مطالب ذیل اقدام لازم معمول دارند:

الف – مشمولان تشرف:
تمامی دارندگان قبوض ودیعه‌گذاری علی‌الحساب حج تمتع که تا تاریخ  1384/12/15 در یکی از شعب بانک‌ملی ودیعه‌گذاری کرده‌اند مشمول تشرف بوده و بایدبه شرح ذیل اقدام کنند:

1) دارندگان قبوض ودیعه‌گذاری علی‌الحساب حج تمتع 10 میلیون ریالی تا تاریخ فوق الذکر، می‌توانند مستقیماً جهت ثبت‌نام به کاروان‌ها مراجعه کنند.

2) آن دسته از متقاضیانی که اسناد ثبت‌نامی سال‌هاي 1360 و 1363 با مبالغ 180 هزار ریال و 200 هزار ریال و 250 هزار ریال و 270 هزار ريال را دارا هستند باید قبلاً با مراجعه به دفتر حج و زیارت استان مربوطه برای تبدیل سند خود به قبض ودیعه‌گذاری 10 میلیون و استفاده از تسهیلات مربوطه اقدام و پس از دریافت قبض جدید از شعبه بانک معرفی شده از سوی حج و زیارت استان برای ثبت‌نام اقدام کنند.

3) دارندگان اسناد 8 میلیون ريالی مربوط به سال1377 و منتهي به 1378/01/31 باید قبل از ثبت‌نام به یکی از شعب بانک‌ملی مراجعه و با استفاده از تسهيلات و يارانه مربوطه سه میلیون ريالی نسبت به تبديل قبض ودیعه‌گذاری خود به قبض 10میلیون ريالی اقدام کنند.

4) دارندگان اسناد 8 میلیون ريالی ازتاریخ 1387/02/01تا 1378/12/29 باید قبل از ثبت‌نام به یکی از شعب بانک‌ملی مراجعه و با احتساب سود متعلقه نسبت به تبديل سند خود به ودیعه‌گذاری ده میلیون ريالی اقدام کنند.

5) تمام افراد واجد شرایطی تشرفی که در سال‌های گذشته در كاروان پذيرش شده ولیکن مشرف نشده‌اند(بستانکاران سازمان) باید ابتدا به دفتر حج و زيارت استان مراجعه تا وفق دستورالعمل‌های سازمان نسبت به پایدار کردن قبض ودیعه‌گذاری خود از طریق مراجعه به شعب بانک‌ملی وفق ضوابط مربوطه اقدام و سپس به مدیرکاروان جهت ثبت‌نام مراجعه کنند.‌ بديهی است اين‌گونه اسناد بعد از تبديل به قبض ودیعه‌گذاری 10 میلیون ریالی جدید و ظهرنويسي آن به‌صورت مکانیزه توسط سیستم بانکی با ذكر سابقه و درج شماره قبض اولیه و ممهور کردن آن به مهر شعبه امکان ثبت‌نام را خواهند داشت.

ب‌)تاریخ درج اطلاعیه‌های استانی (اعلام کاروان‌ها و پذیرش متقاضیان):

اعلام اسامی، نشانی و تلفن مدیران منتخب کاروان های حج تمتع سال 1394 طبق برنامه ذیل برای هریک از استان‌ها خواهد بود:

استان های تهران، قم، البرز، قزوین، اردبیل، آذربایجان غربی، ایلام، کرمانشاه، بوشهر، خوزستان، سمنان، سیستان و بلوچستان، فارس، کردستان، کرمان، کهکیلویه و بویراحد، لرستان، گیلان، مازندران، هرمزگان، همدان و گلستان : 30 دی ماه 93

استان های آذربایجان شرقی، اصفهان، چهارمحال و بختیاری، خراسان رضوی، خراسان شمالی، خراسان جنوبی، زنجان، مرکزی، یزد، کاشان : اول بهمن 93

زمان آغاز پذیرش متقاضیان دارای اولویت تشرف در کاروان ها نیز مطابق جدول ذیل خواهد بود:

1) استان های تهران، قم، البرز، قزوین : سوم بهمن ماه 1393 از ساعت 9 صبح

2) استان های اردبیل، آذربایجان غربی، ایلام، کرمانشاه، بوشهر، خوزستان، سمنان، سیستان و بلوچستان، فارس، کردستان، کرمان، کهکیلویه و بویراحد، لرستان، گیلان، مازندران، هرمزگان، همدان و گلستان : چهارم بهمن ماه 1393 از ساعت 9 صبح

3) استان های آذربایجان شرقی، اصفهان، چهارمحال و بختیاری، خراسان رضوی، خراسان شمالی، خراسان جنوبی، زنجان، مرکزی، یزد، کاشان : پنجم بهمن ماه از ساعت 9 صبح

تذکر مهم 1 ) چنانچه در زمان تعیین شده (یک هفته) ظرفیت کاروان‌های استان تکمیل نشود، سازمان حج و زیارت از اولویت‌های بعدی دعوت به عمل خواهد آورد. لذا تأکید می‌شود دارندگان قبوض دارای اولویت حتماً در مدت مقرر به کاروان‌ها مراجعه نکنند.

ج) نحوه مراجعه و ثبت نام متقاضیان:

در سال جاری نیز مانند سال‌های گذشته متقاضیان اعزام به حج تمتع علاوه بر مراجعه حضوری به کاروان‌های مجاز(در زمان مقرر)، می‌توانند درصورت تمایل با مراجعه به نشانی اینترنتی  http://haj94.haj.ir از ظرفیت 50 درصدی ثبت‌نام هر کاروان که به‌صورت غیرحضوری استفاده نموده و نسبت به انجام ثبت‌نام اولیه در کاروان (شهر/ شهرستان) استان محل سکونت خود مبادرت و سپس در مهلت مقرر با مراجعه به کاروان‌های مربوطه نسبت به اخذ کد رهگیری و رسید ثبت‌نام که حاوی تذکرات و نکات ضروری است اقدام کرده و اصل قبض ودیعه‌گذاری خود را به مدیر کاروان تحویل دهند.

د‌) مدارک مورد نیاز برای نام نویسی در کاروان:

–  اصل و کپی قبض ودیعه‌گذاری حج تمتع مطابق بند “الف” این اطلاعیه

– اصل شناسنامه و تصویر از تمام صفحات آن

–  اصل و کپی کارت ملی یا شماره تاییدشده آن

توجه: سایر مدارک موردنیاز ازقبیل گذرنامه معتبر و عکس پس از ثبت‌نام توسط مدیرکاروان به متقاضی اعلام خواهد شد.

هـ) هزينه تشرف:

هزینه قطعی سفر هر کاروان بر مبنای مخارج ارزی و ریالی برای هر زائر محاسبه میباشد که مبلغ قطعی آن در اطلاعیه استانی برای هر کاروان درج خواهد شد ازینرو از آنجایی که ودیعه اولیه دریافت شده توسط بانک‌ملی به صورت علی‌الحساب بوده، به منظور رفاه حال زائران واریز مابه التفاوت هزینه سفر به صورت دو مرحله ای  پیش بینی شده که مدیران کاروان هنگام ثبت‌نام برگه واریز مرحله اول هزینه سفر “ویژه حج تمتع سال 1394 ”  را به متقاضی تحویل می دهند. زائران محترم باید ظرف مدت یک هفته نسبت به واریز آن با مراجعه به یکی از شعب بانک ملی ایران اقدام کنند.

بدیهی است برگه واریز مرحله دوم مابه التفاوت سفر ( که برحسب هزینه سفر هر کاروان متفاوت میباشد) حدوداً در نیمه دوم فروردین ماه 1394 خواهد بود . تاکید می شود زائران با پیش بینی لازم نسبت به دریافت و واریز بموقع آن اقدام کنند.

مدیر کاروان موظف هستند با هم‌فكری و هم‌کاری سه نفر از افراد برگزیده از سوی زائران که در اولین جلسه آموزشی انتخاب می‌شوند درخصوص تهيه ملزومات شخصی زائرین نظیر ساک، لباس احرام و سایر موارد ازقبیل نحوه انتقال به فرودگاه که به هزينه زائرین خواهد بود تمهیدات لازم را فراهم کنند. نظارت بر اين‌گونه هزينه‌ها بر‌عهده سه نفر مذکور خواهد بود.

تذکرات ضروری و لازم

1) متقاضیان پس از نام‌نویسی باید رسید مربوطه را  از مدیر کاروان دریافت و ضمن مطالعه مندرجات آن، آنرا نزد خود نگهداری  کنند.

2) چنانچه نشانی و تلفن متقاضی نسبت به زمان ثبت‌نام اولیه در بانک تغییر کرده باشد، باید آدرس و شماره جدید تلفن هنگام ثبت‌نام به مدیرکاروان اعلام شود.

3) متقاضیان محترم باید در زمان مقرر نسبت به پرداخت مابه‌التفاوت هزینه سفر و نیز مراجعه به پزشک و مراکز پزشکی که از سوی مدیرکاروان معرفی می‌شود (جهت انجام معاینات و آزمایشات مربوطه) اقدام کنند. بدیهی است درصورت تأخیر متقاضی در این خصوص، مدیر کاروان اجازه خواهد داشت نسبت به جایگزینی وی از دیگر متقاضیان واجد شرایط اقدام کنند.

و) گذرنامه:

با توجه به این‌که مطابق قوانین کشور عربستان سعودی جهت تشرف به حج تمتع از گذرنامه بین المللی انفرادی استفاده خواهد شد، از این‌رو لازم است متقاضیان واجد شرایط در صورت نداشتن گذرنامه بین‌المللی از هم‌اکنون نسبت به اخذ گذرنامه جدید اقدام کنند.

ضمناً متقاضیانی که دارای گذرنامه با تاریخ اعتبار کمتر از 29 اسفند 1394 هستند  باید نسبت به تمدید و یا تعویض گذرنامه خود اقدام کنند؛ ضمناًٌ به اطلاع متقاضیان محترم می‌رساند که همانند سال‌های گذشته با تعامل و همکاری مجدانه ادارات گذرنامه ناجا، امور مربوط به گذرنامه حجاج از طریق دفاتر پلیس + 10 در کوتاه‌ترین زمان ممکن قابل انجام خواهد بود ازاین رو زائران باید حداکثر تا دهه سوم خرداد ماه 1394، گذرنامه خود را به مدیر کاروان مربوطه تحویل دهند.

ز) نحوه دريافت وجه قربانی  زائران:

پس از توافق با بانك توسعه اسلامی در عربستان و نهايی شدن وجه قربانی، مراتب از طریق کاروان به اطلاع زائران خواهد رسيد تا نسبت به واریز آن به حسابی که از طرف مدیر کاروان به آنان اعلام خواهد شد اقدام کنند.

ح) نقل و انتقال اسناد:

آن دسته از افرادی‌که قبلاً با اخذ مجوز سازمان و با مراجعه به دفاتر اسناد رسمی قبض ودیعه‌گذاری خود را به احدی از بستگان درجه اول خود واگذار کرده اند لیکن همچنان قبض ودیعه‌گذاری به نام انتقال دهنده باقی‌است باید قبلاً با در دست داشتن اسناد مربوطه به یکی از دفاتر خدمات زیارتی مراجعه کرده تا اطلاعات آنان در سیستم جامع نقل و انتقال درج و سپس برای تغییر قبض ودیعه‌گذاری به نام فرد انتقال گیرنده (احدی از بستگان درجه اول) به بانک‌ملی مراجعه کنند.

تاکید می‌شود در صورت عدم طی مراحل فوق‌الذکر امکان ثبت‌نام برای فرد انتقال گیرنده فراهم نخواهد شد؛ ضمناً دارندگان قبوض ودیعه‌گذاری دارای اولویت برای اطلاع از ضوابط نقل و انتقال می‌توانند شخصاً به دفاتر زیارتی مراجعه کنند.

ط) شرايط تشرف مشمولان وظيفه، نظاميان، مقامات و مديران دستگاه های دولتی:

شرايط خروج از كشور مشمولان، نيروهای نظامی و انتظامی تابع مقررات مربوطه خواهد بود و سفر آن دسته از مقامات و مديران دستگاه های اجرايی و نيز فرمانداران و بخشداران كه قبلاً به حج تمتع مشرف شده اند تابع مفاد بخشنامه شماره 481/61689 مورخ 1384/10/04 دبير محترم هيأت دولت خواهد بود.

ی) اقدامات ذيل در رابطه با اسكان زائرين انجام شده است:

1) با توجه به اینکه در حج تمتع بسیاری از امور از جمله مسکن حجاج براساس مقررات وزارت حج عربستان سامان‌دهی و به اجرا گذاشته می‌شود و سازمان حج و زیارت برای انتخاب هتل‌ها و یا تقسیم ظرفیت‌ها با محدودیت‌هایی روبروست لذا با توجه به مقررات وزارت حج عربستان سعودی که سرانه متراژ اسكان حجاج در مدينه منوره را 4 و نیم متر مربع و در مكه مكرمه 4 متر مربع با احتساب فضای خدماتی در ساختمان و هتل تعيين نموده، نسبت به تامین محل اسکان حجاج اقدام شده است.

2) در حج سال آینده نیز با تلاش بسیار امكان اسكان حدود 95% زائران در هتل‌های منطقه مركزی مدينه منوره و نزديك به حرم شريف نبوی (ص) فراهم شده است. لیکن با عنایت به اینکه شرایط اسکان زائرین در مکه مکرمه با مدینه متفاوت هستند و باتوجه به استقبال زائران سال‌های گذشته از امکانات اقامتی با شرايط بهتر و درخواست افزایش کیفیت بیشتر در مكه مكرمه این سازمان در جهت تامین درصد بیشتری هتل با شرایط و امکانات بهتر اقدام کرده است لیکن بخش عمده ای از زائران در ساختمان‌ها و هتل‌های حج گذشته اسکان خواهند یافت و برای تشرف به مسجدالحرام از اتوبوس‌های مخصوص زائران ایرانی که از مناطق مختلف به ایستگاه‌های اطراف حرم تردد می کنند، استفاده خواهند کرد.

3) با عنايت به مطالب فوق، هزينه مسكن هر زائر باتوجه به ساختمان محل اسکان در مدينه منوره و مكه مکرمه محاسبه و تعيين گرديده است. بنابراین يكی از دلايل مهم تفاوت هزينه های هر كاروان، مكان اقامت آنان در هر يك از دو شهر مذكور می باشد.

4) همان‌گونه که اشاره شد تفاوت هزينه‌هاي كاروان‌ها ناشی از اختلاف قيمت اجاره بهای مسكن، ايستگاه پروازی و…. می باشد؛ از این‌رو بر اين اساس به متقاضیان محترم ثبت‌نام در کاروان‌ها توصيه میشود از ابتدا دقت كافی در انتخاب كاروان مورد نظر خود را داشته باشند زیرا به‌دلیل ایجاد مشکلات اجرایی، جابه‌جایی زائر در کاروان‌ها مقدور نمی‌باشد.

5) درصورت اخذ مجوزهای لازم از سوی مبادی ذیربط انشاء ا… تمام زائران مدينه اول از ايستگاه‌های پروازی تعيين شده مستقيماً به مدينه منوره اعزام و از طريق جده به ايستگاه‌های پروازی خود بازخواهند گشت . همچنين زائران مدينه دوم نيز از ايستگاه‌های پروازی خود مستقيماً به جده اعزام خواهند شد و در مراجعت از فرودگاه مدينه باز خواهند گشت.