ساعت: ۱۷:۰۰ منتشر شده در مورخ: ۱۳۹۲/۰۹/۱۸ شناسه خبر: 12902

مدیرجهاد کشاورزی شهرستان سیرجان، ادامه داد: بیشترین میزان تولید پسته شهرستان سیرجان در سال گذشته 45 هزار تن بوده که این میزان رکورد سال‌های قبل به شمار می‌آید.

ghanatبه گزارش“سیرجان خبر” “احمد مسعودی” با اعلام این خبر اظهار کرد: 60 هزار هکتار از اراضی شهرستان سیرجان به کشت پسته اختصاص دارد که هزار و 990 هکتار آن نهال و 58 هزار هکتار بارور است و در سال هایی که منابع آبی نرمال و بارندگی به میزان کافی بوده است، سالانه 40 هزار تن پسته برداشت کرده‌اند.

مدیرجهاد کشاورزی شهرستان سیرجان، ادامه داد: بیشترین میزان تولید پسته شهرستان سیرجان در سال گذشته 45 هزار تن بوده که این میزان رکورد سال‌های قبل به شمار می‌آید.

وی مهمترین عامل بروز آفات و بیماری‌های محصول پسته را در سال گذشته خشکسالی عنوان کرد و گفت: مهمترین آفات پسته نیز در شهرستان سیرجان پسیل، پروانه چوب خوار پسته، شپشک، سن و سنک‌های پسته بوده است.

مدیر جهاد کشاورزی سیرجان، تصریح کرد: نظارت حدود 30 کارشناس ناظر بر باغات پسته و برگزاری کلاس های آموزشی در سال گذشته، آلودگی باغات پسته این شهرستان را به 10 درصد کاهش داد و به همین دلیل کمترین سم پاشی سال گذشته در باغات پسته این شهرستان انجام شد.

وی به روش‌های مبارزه بیولوژیک و غیرشیمیایی اجرا شده در شهرستان سیرجان اشاره کرد و گفت: پرورش حشره بالتوری در کلینیک حفظ نباتات در هر سال یکی از راه‌های مبارزه بیولوژیک است، حشره بالتوری در سال گذشته نیز در 150 هکتار از باغات پسته شهرستان سیرجان رهاسازی شده و از این طریق آفت پسیل در این باغات کاهش چشمگیری داشته است، همچنین در شش هزار هکتار از باغات پسته شهرستان سیرجان بصورت مکانیکی با آفات مبارزه می شود و در هزار هکتار از تله های آفات استفاده شده است.

مسعودی گفت: برای استفاده بهینه از آب در باغات پسته 162 کیلومتر لوله گذاری و احداث 17 استخر ذخیره آب انجام شد و با توجه به خشکسالی‌های چند سال اخیر در این شهرستان، کم آبی 65 درصد چاه‌های این شهرستان را تحت تاثیر خود قرار داده، بطوری که سختی آب در این چاه‌ها بالای 10 هزار است.

مدیر جهاد کشاورزی سیرجان، با بیان اینکه برداشت سالیانه آب از منابع آبی این شهرستان 520 میلیون مترمکعب است، افزود: این در حالی است که ورودی آب 380 میلیون متر مکعب است.

وی تصریح کرد: برداشت از آب‌های زیر زمینی در شهرستان سیرجان بیش از ورودی آب به منابع آبی است که این امر موجب می‌شود هر سال حدود یک متر سفره‌های آبی این شهرستان افت داشته باشند، در واقع به ازای هر یک افت منابع آبی 40 متر سفره‌های آب شور پیشروی می‌کند.

لینک کوتاه:
نظرات
هنوز نظری برای این مطلب ارسال نشده