valiballبه گزارش“سیرجان خبر” ستارگان واليبال ايران در نخستين روز رقابت‌هاي قهرمان قاره‌هاي جهان از ساعت 10 و 40 دقيقه به مصاف برزيل مي‌روند. برزيلي‌ها به ارائه نمايش سرعتي در واليبال جهان مشهور هستند به همين جهت هميشه تماشاي بازي‌هاي واليبال تيم ملي برزيل براي علاقه‌مندان واليبال از جذابيت زيادي برخوردار است. کسب ده‌ها عنوان قهرماني و حضور موفق در مسابقات مختلف المپيک و ليگ جهاني تا جام جهاني و جايزه بزرگ واليبال، افتخاراتي است که در کارنامه تيم ملي واليبال برزيل قرار دارد.

تيم‌هاي ملي واليبال ايران و برزيل پيش از اين سه بار برابر هم به ميدان رفته‌اند که در هر سه مسابقه پيروزي با تيم قدرتمند برزيل بوده است.

ديدار تيم‌هاي واليبال ايران و برزيل به نوعي نبرد تفکرات تاکتيکي دو سرمربي بزرگ جهان واليبال به شمار مي‌رود. “برناردو رِزِنده”؛ ملقب به “برناردينيو” همان کسي است که از وقتي به سرمربيگري برزيل برگزيده شد با کسب عناوين متعدد بين‌المللي، تمام رکوردهاي ولاسکو را شکست و حالا “پرافتخارترين مربي واليبال جهان” است.

عنواني که به نظر نمي‌رسد تا سال‌ها از آنِ مربي ديگري شود. برناردينيوي 54 ساله که از سال 2001 هدايت برزيلي‌ها را بر عهده گرفته و حالا سيزدهمين سال حضورش در اين سمت را پشت سر مي‌گذراد (که همين حضور در راس کادر فني يک تيم ملي نيز به نوعي يک رکورد محسوب مي‌شود) تاکنون 3 مدال طلاي قهرماني جهان، يک طلا و 2 نقره المپيک، 8 طلا و 2 نقره ليگ جهاني، 2 طلا و يک برنز جام جهاني، 2 طلا و يک نقره جام قهرمانان قاره‌ها را بر گردن آويخته و در 427 بازي رسمي سرمربيگري برزيل را بر عهده داشته است. او خود از ملي پوشان واليبال کشورش در دهه 1980 بود که برنز جام جهاني 1981 و نقره قهرماني جهان 1982 و المپيک 1984 را تصاحب کرد.

در مقابل “ولاسکو” علاوه بر اينکه با پشت سر گذاشتن 61 سال از عمرش به عنوان مسن‌ترين سرمربي حاضر در جام قهرمانان قاره‌ها شناخته مي‌شود، با کسب مدال طلاي اولين دوره جام قهرمانان و همچنين اولين دوره ليگ جهاني (همراه با تيم ايتاليا) به نوعي خالق رکوردهايي تاريخي است که تحت تاثير تئوري‌هاي پيشرفته او در سال‌هاي پاياني دهه 1980 و آغازين 1990 در واليبال سنتي دنيا حاصل شد و نام او را بر سر زبانها انداخت. ولاسکو که از سال 2011 و از بازي مقابل افغانستان در چارچوب رقابت‌هاي قهرماني مردان آسيا، سرمربيگري در تيم ملي ايران را آغاز کرد و تاکنون در 45 بازي رسمي سرمربي ايران بوده، با کسب يک مدال طلاي جام قهرمانان قاره‌ها، 2 مدال طلاي مسابقات قهرماني جهان، 7 مدال ليگ جهاني (پنج طلا، يک نقره، يک برنز)، دو مدال جام جهاني (يک طلا، يک نقره) و يک نقره المپيک (همه اين افتخارات با تيم ملي ايتاليا طي سال‌هاي 1989 تا 1996 کسب شده است) به عنوان يکي از پرافتخارترين مربيان تاريخ واليبال جهان مطرح است که حالا با ايران در جام قهرمانان 2013 حاضر خواهد شد. ايراني که با هدايت او دو مدال طلاي آسيا را بر گردن آويخته و از آن با عنوان “يک قدرت در حال ظهور” در دنياي واليبال نام برده مي‌شود.

لااقل روي کاغذ کمتر کارشناسي براي شاگردان ولاسکو مقابل برزيل تيم رويايي منطقه کنکاکاف شانس موفقيت قائل است. برزيلي‌ها در تمامي فاکتورهاي فيزيکي و تکنيک فردي و تاکتيک گروهي يکي از بهترين تيم‌هاي حال حاضر جهان به شمار مي‌روند. به باور بسياري از کارشناسان سيستم برزيلي در دنيايي واليبال همچنان پيشتاز است. با اين همه بلندقامتان واليبال ايران که در سال‌هاي اخير همواره شگفتي‌ساز مسابقات بين‌المللي بوده‌اند براي هيچ حريفي دست و پا بسته نيستند. بعيد نيست که شکست شاگردان ولاسکو با برد برزيل در نخستين روز مسابقات تمام معادلات را بهم برزيد.

در برابر تيم سرعتي و بازي ترکيبي و برق‌آساي برزيل تمرکز در دفاع روي تور اهميت ويژه‌اي دارد. فاکتوري که به پشتوانه حضور محمد موسوي بهترين مدافع ليگ جهاني و همچنين عادل غلامي و آرمين تشکري تا حدي خيال ولاسکو را راحت کرده است. از سوي ديگر حضور دو پاسور باهوش با دو سيستم کار متفاوت همچنين بهره‌گيري از دو قطر پاسور قدرتي و تکنيکي در حمله نيز کارايي تيم ايران را بالا مي‌برد. به نظر مي‌رسد دريافت کننده‌ها و توپ گير‌هاي ايران در برابر سرويس‌هاي خطرناک برزيل کار دشواري داشته باشند. بايد ديد انگيزه بالاي بازيکنان ايران در برابر تجربه بالاي برزيلي‌ها چه نتيجه‌اي به دنبال خواهد داشت.

سعيد معروف، مهدي مهدوي، سيد محمد موسوي، عادل غلامي، آرمين تشکري، حمزه زريني، فرهاد قائمي، عليرضا مباشري، مجتبي ميرزا‌جانپور، رحمان داودي، شهرام محمودي، امير غفور، فرهاد ظريف، ناصر رحيمي‌پناه ترکيب تيم ايران را در اين مسابقات تشکيل مي‌دهند. همچنين امير خوشخبر(سرپرست)، احمد مساجدي و ناصرشهناري(مربي) و سيامک افروزي(پزشک) به ولاسکو در کادر فني تيم ملي کمک مي‌کنند.

*برنامه اين رقابت‌ها به وقت تهران به شرح زير است:

*سه‌شنبه – 28 آبان – کيوتو

ساعت 6:40 صبح: ايتاليا – روسيه

ساعت 10:40 صبح: ايران – برزيل

ساعت 13:40 ظهر: ژاپن – ايالات متحده

*چهارشنبه – 29 آبان – کيوتو

ساعت 6:40 صبح: ايران – ايتاليا

ساعت 10:40 صبح: برزيل – ايالات متحده

ساعت 13:40 ظهر: ژاپن – روسيه

*جمعه – اول آذر – توکيو

ساعت 6:40 صبح: ايتاليا – ايالات متحده

ساعت 10:40 صبح: ايران – روسيه

ساعت 13:40 ظهر: ژاپن – برزيل

*شنبه – دوم آذر – توکيو

ساعت 6:40 صبح: ايران – ايالات متحده

ساعت 10:40 صبح: روسيه – برزيل

ساعت 13:40 ظهر: ژاپن – ايتاليا

*يکشنبه – سوم آذر – توکيو

ساعت 6:40 صبح: برزيل – ايتاليا

ساعت 9:40 صبح: روسيه – ايالات متحده

ساعت 12:40 ظهر: ژاپن – ايران