به گزارش“سیرجان خبر” به نقل از فارس،حسن روحانی رئیس‌جمهور اسلامی ایران صبح امروز در بیست و هفتمین کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی که در سالن اجلاس سران کشورهای اسلامی برگزار شد، با تبریک فرا رسیدن سالروز ولادت پیامبر گرامی اسلام(ص) گفت: سیره پیامبر گرامی اسلام در صلح و دوستی سرمشق و الگوی تمام ما مسلمانان است، همانطور که ما سور قرآنی را در یک تقسیم‌بندی کلی به مکی و مدنی تقسیم می‌‌کنیم سیره پیامبر (ص) را نیز به مکی و مدنی تقسیم کنیم، مکه زادگاه و مدینه پایگاه اسلام است، در مکه پیامبر گرامی اسلام به تربیت انسان‌ها در یک تراز جدید پرداخت تا انسان به سطح مسلم برسد، در مکه هدف ساخت و تربیت انسان‌ها بود.

رئیس جمهور ادامه داد: این کار در زمانی صورت گرفت که مسلمان شدن یک مزیت اجتماعی به حساب نمی‌آمد، مسلمان شدن نوعی جهاد بود، پیامبر در مکه به فرد فرد انسان‌ها بیشتر توجه داشت  اما هدف ایجاد ساختاری فراتر از مسلمان بودن انسان‌ها بود، هدف ساخت یک جامعه و دولت اسلامی بود.

روحانی گفت: در مکه شرایط برای رسالت و دعوت پیامبر برقرار بود و در مدینه هدف رسالت و امامت بود. پیامبر عظیم‌الشأن اسلام در مکه در مقام عمل و اجرا نبود و به همین دلیل با هجرت پیامبر یثرب را برگزید.

روحانی گفت: در آن روزگار بحث قرارداد اجتماعی مطرح نبود بلکه قرن ها طول کشید که جوامع انسانی به بحث قراردادهای اجتماعی برسد اما پیامبر(ص) که از جانب خدای بزرگ مامور رسالت و امامت بود ، با قراردادهای اجتماعی مانند عقبه و با مشورت با مردم ، مرحله دوم امامت و ساخت جامعه توحیدی را محقق کرد و به ما نشان داد که اسلام در پی مردم سالاری دینی است .

رئیس جمهور افزود: پیامبر(ص) هم در مکه و هم در مدینه جامعه را قدم به قدم از کلمه توحید به توحید کلمه رساند.

وی  در ادامه سخنانش در بیست و هفتمین همایش وحدت اسلامی گفت: پیامبر(ص) کاری کرد دو قبیله ای که تنازع تاریخی و قومی داشتند کنارهم بنشینند و این دو قوم را به قومیت واحد درآورد.

روحانی افزود: پیامبر(ص) بعد از آن مکه و مدینه را نیز یکی کرد و کل حجاز را به جامعه اسلامی و توحیدی خود دعوت کرد.

رئیس جمهور گفت: دعوت پیامبر(ص) با عقل، تدبیر، اخلاق حسنه و سیره محمدی بود.

روحانی افزود: پیامبر(ص) سخنگویان و مشاورانش را از نژاد، قبایل و قومیت های مختلف برگزید از بلال حبشی تا سلمان فارسی و سهیب.

رئیس جمهور ادامه داد: پیامبر(ص) عرب و غیرعرب را یکی کرد و همچنین سیاه و سفید را یک رنگ کرد،پیامبر(ص) توانست وحدتی مستحکم، منسجم و بنیان مرصوص در سایه فرهنگ بلند توحید و اسلام بسازد.

رئیس جمهور با بیان اینکه هفته وحدت هفته توحید است، افزود: هفته وحدت هفته ای است که همه به یک نفر توجه می کنیم، او که آورنده پیام، بنیانگذار تمدن بزرگ بشری و رحمت برای همه عالمیان بود.

رئیس جمهور در ادامه سخنانش در اجلاس بین المللی وحدت اسلامی با بیان اینکه ما ممکن است راههای مختلفی را برای دستیابی به فرهنگ بلند اسلام و اجرای آن برگزیده باشیم گفت: با این حال یادمان باشد که مبداء یکی است و مقصد نیز یکی خواهد بود،ما از راههای مختلف و مذاهب مختلف به دنبال یک حقیقت هستیم و آن حقیقت توحید و توحید حقیقت است . ما به دنبال یک مقصدیم .

وی با بیان اینکه امروز نیازمند پیروی از سیره پیامبر(ص) در مکه و مدینه هستیم گفت : در دنیای امروز نیازمندیم سیره مکی را بیشتر دنبال کنیم یعنی باید فرد فرد انسانها را بسازیم و آماده کنیم زیرا تا تک تک انسانها آماده نشوند مدینه النبی ساخته نخواهد شد،اگر به دنبال مدینه النبی در جامعه اسلامی مطلوب پیامبریم باید اول مکه را طراحی و بعد با یک هجرت ،یثرب را به مدینه النبی تبدیل کنیم.

وی جهان امروز و جهان اسلام را جهان زخم خورده خواند و گفت: جهان اسلام بیش از هر زمان دیگری نیازمند تلاش فرهنگی برای ترمیم شکاف ها دارد .

روحانی با اشاره به اینکه دشمنان اسلام و مسلمین همواره دو هدف شوم ایجاد تناقض و اختلاف و شکاف و تعمیق آن میان امت اسلامی را پیگیری می کنند گفت: آنها با اسلام هراسی در سراسر جهان و افکار عمومی ، سدی جلوی دعوت پیامبر(ص) که باید به گوش جهانیان برسد ایجاد کرده اند.

رئیس جمهور افزود: متاسفانه گروهک هایی که از فرهنگ اسلامی و حقیقت فرهنگی و ابعاد اخلاقی اسلام مطلع نیستند به نام اسلام و به نام جهاد،  چهره اسلام را منحرف و واژگونه به جهان معرفی و شکاف ها و اختلاف ها را در میان مسلمانان بیشتر می کنند .

رئیس جمهور در ادامه سخنان خود تاکید کرد: قدرت های بزرگ و غربی که درپی منافع خود در منطقه هستند و می خواهند به منابع مسلمانان به ویژه در بخش انرژی نفت و گاز چنگ بیندازند ، همواره بر دو هدف شوم یعنی تعمیق اختلافات و اسلام هراسی در میان افکارعمومی جهان می دمند.

روحانی افزود: آنها می خواهند حضور نظامی، سلطه سیاسی و فرهنگی خود را در منطقه توجیه کنند ، غاصبان و متجاوزان و صهیونیست ها بر منطقه ما تسلط یابند و جنایات آنها به فراموشی سپرده شود.

وی تصریح کرد : دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت تدبیر و امید در 5 ماه اخیر در کنار تلاش برای حل مسایل و معضلات داخلی، برای مقابله با این دو هدف نیز همواره دارای برنامه بوده و در مقام عمل گام هایی برداشته است.

رئیس جمهور تصریح کرد: دشمنان اسلام می خواستند جنگ جدیدی در منطقه راه بیندازند و برای این کار زمینه هایی را آماده کرده بودند.

روحانی گفت: انها  قدرت های نظامی خود را آماده باش داده بودند و می خواستند حمایت افکار عمومی را برای خون ریزی جدید، اشغال جدید و جنگ جدید و نوعی حمایت از رژیم غاصب صهیونیستی به وجود آورند.

رئیس جمهور افزود: نخستین گام دولت ، جلوگیری از جنگ جدید در منطقه بود و با همه توان این دولت و دیپلماسی خارجی و همه ابزارهایی که این دولت در اختیار داشت، با تماس مداوم با کشورهایی که در این هدف همسو و با ایجاد خونریزی جدید مخالف بودند ، دست در دست هم داد و منطقه را از جنگ ، نزاع و اشغال جدید دور کرد.

روحانی با بیان اینکه  ایران با همکاری دولت های منطقه و خارج از منطقه و برخی قدرت ها ، این کار بزرگ را انجام داد، اظهار داشت: اگر همکاری روسیه و سوریه نبود این هدف محقق نمی شد.

رئیس جمهور در ادامه سخنان خود گفت: دومین قدمی که دولت جمهوری اسلامی ایران برای مقابله با هدف سلطه گران دنبال کرد مقابله با اسلام هراسی بود.

روحانی افزود: در تبلیغات گسترده و نابجای دهه های گذشته ، همواره اسلام و مکتب اسلام را مکتب خشونت، افراطی گری و نعوذبالله دعوت مردم به تروریسم و ارهاب، تبلیغ و ترویج کرده بودند .

وی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران به عنوان کشوری اسلامی پرچم مبارزه با خشونت و افراطی گری را در دست گرفته است گفت: در مجمع عمومی سازمان ملل متحد مسئله مقابله جهانی با افراط و خشونت مطرح شد؛ همان طرحی که در زبان انگلیسی به “ویو” معروف شده است.

روحانی با بیان اینکه این طرح که رئیس جمهور ایران آن را پیشنهاد داد در ظرف چند ماه این هدف را محقق کرد، اظهار داشت: این طرح آنچنان بُرنده ، جامع و تکان دهنده بود که حتی دشمنان قوی پنجه هم ولو اینکه مخالف با آن بودند جرأت نکردند تقاضای رأی از مجمع عمومی کنند و این طرح به اتفاق آراء یعنی بدون رأی گیری به تصویب مجمع عمومی سازمان ملل متحد رسید.

وی افزود: همان کشورهایی که قبلاً تبلیغ می کردند مسلمانان، کشورهای اسلامی و جمهوری اسلامی ایران در پی خشونت و افراط هستند ناچار شدند به این طرح رأی دهند،این اولین گام در برابر اسلام هراسی بود که دشمنان اسلام سالیان دراز در پی آن هستند.

رئیس جمهور با بیان اینکه این دولت و این مردم و این ملت با اعلام اعتدال و تدبیر به دنیا اعلام کرد که راه ما راه میانه روی است افزود: اگر پیامبر اسوه ماست ، او راه اعتدال ، میانه روی و اقتصاد را به ما آموخته است.

روحانی گفت: رسول اسلام نه تنها با مسلمانان که با غیر مسلمانان نیز با چهره ای اخلاقی ، انسانی و با رحمت و مهربانی رفتار کرد.

وی گفت: ایشان نه تنها پیمان عقبه با قبایل مدینه را به انجام رساند بلکه حتی با یهود و دیگران نیز پیمان بست و حکومت خود را در مدینه بر مبنای پیمان با دیگران و قرارداد اجتماعی تثبیت کرد و به ما آموخت چگونه رفتار و حکومت کنیم.

رئیس جمهور با بیان اینکه ایران هراسی از اقدامات دیگر دشمنان در سالهای اخیر بود که به شدت ترویج می شد گفت: این موضوع بهانه ای شد که به مسئله فن آوری هسته ای صلح آمیز در ایران پرداخته شود.

وی گفت: ایران هراسی بر این مبنا صورت گرفته و ادامه می یابد که ایران را به عنوان پایگاهی برای اسلام و ترویج اسلام و انقلاب اسلامی می بینند.

روحانی افزود: ایران منهای اسلام ،‌ایران منهای انقلاب اسلامی چیزی نبود که غرب به دنبال ایران هراسی باشد، این دولت برای گرفتن بهانه از آنها در یک مذاکرات و تعامل موثر و سازنده توانست به اولین توافقنامه دست یابد.

رئیس جمهور با بیان اینکه اولین اثر و ثمره این توافقنامه آن بود که برای بسیاری از افکار عمومی جهان روشن کرد که جمهوری اسلامی ایران چیزی برای مخفی کردن در زمینه فناوری هسته ای ندارد گفت: فناوری هسته ای ایران صرفاً صلح آمیز است و برای مقاصد صلح آمیز استفاده می شود.

روحانی تاکید کرد: یکی از اهداف مهم جمهوری اسلامی ایران مقابله با طرح ایران هراسی در سالهای گذشته بوده است و امروز برای جهان روشن شده که جمهوری اسلامی ایران نه تنها به دنبال سلاح هسته ای و کشتار جمعی نبوده و نیست و طبق فتوای مقام معظم رهبری این کار مُحَرم و تحریم شده است بلکه این ملت و کشور در سالهای گذشته قربانی سلاح کشتار جمعی بوده است .

رئیس جمهور گفت: هفته وحدت برای آن است که همه در برابر این دو هدف دشمن یعنی ایجاد اختلاف و شکاف در میان مسلمانان و اسلام هراسی در سطح دنیا مقابله کند.

وی افزود: آنچه ما امروز در منطقه مشاهده می کنیم به معنای آن است که آنچه تاکنون برای وحدت دنیای اسلام قدم برداشته ایم کافی و کارآمد نبوده است.

رئیس جمهور در ادامه سخنانش در اجلاس بین المللی وحدت اسلامی با بیان اینکه ما باید گام های بلندتری برداریم و ریشه های این تنازع را بیابیم، گفت: برخی ریشه های تنازع مربوط به خارج از اسلام است اما برخی هم به انحرافات فکری در دنیای اسلام مربوط می شود .

روحانی افزود: همواره ریشه کشتار و تروریسم در ترس است و کسی که دست به کشتار می زند ترسوترین آدم است و فکر می کند منافع فردی و گروهی اش درحال از بین رفتن است.

وی ادامه داد: ما باید ریشه های اختلافات و ارعاب را بیابیم و این ریشه ها هم فرهنگی است هم اقتصادی ، هم اجتماعی و هم سیاسی است.

رئیس جمهور گفت: امروز این رسالت بر دوش علما، فرهیختگان، اندیشمندان، بزرگان و محققان دنیای اسلام و البته بر دوش دولتهای اسلامی است.

روحانی افزود: اگر دولتی فکر می کند با تقویت تروریست ها حکومتی را در این منطقه از بین می برد و می تواند نفوذ و قدرتش را افزایش دهد درصددرصد در اشتباه است.

وی تاکید کرد: هر کس چاهی برای برادرش بکند در همان چاه می افتد و آن هایی که فکر کردند با کشیدن شمشیر ارهاب بر روی بی گناهان ، خود محفوظ می مانند در خطای مطلقند.

رئیس جمهور افزود: امروز جهان اسلام در سوریه، لبنان، مصر، عراق، افغانستان، بحرین، لیبی و بسیاری از نقاط دیگر نیازمند گفتگو و تعامل است.

روحانی با تاکید بر اینکه امروز باید همه توان خود را برای جلوگیری از ادامه خون ریزی در میان امت اسلامی که به بهانه های واهی است به کار گیریم گفت: کسانی که بین گویندگان لااله الا الله و محمدرسول الله(ص) با زشت ترین حربه یعنی تکفیر فاصله می افکنند نه دوستان اهل سنتند نه دوستان اهل تشیع بلکه دشمنان اسلام و پیامبرند و قرآن بین ما پیوند ولایت برقرار کرده است.

رئیس جمهور با تاکید بر ضرورت تحکیم پیوند ولایی میان همه مسلمانان و چنگ زدن به ریسمان الهی گفت: هر کس به پیوند و ریسمان محبت و ولایت آسیب بزند مخالف با اسلام، قرآن و پیامبر است.

روحانی در ادامه سخنانش در اجلاس بین اللمللی وحدت اسلامی با بیان اینکه ما امروز نیازمند اتکا به اسوه وجود پیامبر گرامی اسلام هستیم افزود: هر کس به خدا و قیامت امید و اعتقاد دارد باید در جهت ایجاد وحدت در دنیای اسلام و تحکیم پیوند برادری تلاش کند.

رئیس جمهور اظهار امیدواری کرد: خدای بزرگ رحمان و رحیم همه کسانی را که در جهت اتحاد کشورها و ملت های اسلامی گام برمی دارند تایید و موفق کند.

بنابراین گزارش در ابتدای این مراسم آیت‌الله اراکی دبیر مجمع تخریب مذاهب به بیان گزارشی از فعلایت‌های صورت گرفته در این مجمع پرداخت و پیام‌های آیت‌الله مکارم شیرازی و آیت‌الله بشیر نجفی در این مراسم قرائت شد.

در این مراسم علاوه بر رئیس‌جمهور محمد نهاوندیان رئیس دفتر رئیس‌‌جمهور، حسین فریدون دستیار ارشد رئیس‌جمهور و سرلشکر پاسدار صفوی مشاور عالی مقام معظم رهبری نیز حضور داشتند.