“سیرجان خبر”، پس از حادثه سقوط جرثقیل در مکه مکرمه و کشته و زخمی شدن بیش از صدها نفر از حجاج بیت الله الحرام، گمانه زنی‌های مختلفی درباره با این حادثه و علل وقوع آن مطرح شد و در نهایت با معرفی طوفان و عوامل طبیعی به این اعتراضات پایان داده شد. بهانه تراشی و توجیه برای این فاجعه مدیریتی تمام نشده بود که حادثه دیگری آنهم در روز عید قربان، بار دیگر مسلمانان را عزادار نمود. اما این بار نیز مقامات عربستان دست به دامن عوامل طبیعی شده و گرمای هوا، انبوه جمعیت و بی نظمی زائران را به عنوان عامل اصلی فاجعه و به عنوان ابزاری برای توجیه فاجعه مدیریتی خود معرفی کردند. این در حالی است که شواهد تاریخی بسیاری در رابطه با سوء مدیریت آل سعود در رابطه مراسم حج وجود داشته و در بسیاری از موارد از جمله در رابطه با کشتار حجاج ایرانی در سال 1366 تعمدی بودن حوادث روشن است.

×××××شواهد تاریخی سوء مدیریت رژیم آل سعود

1.در سال 1987 مصادف با  9 مرداد 1366 هنگامی حجاج ایرانی شعار برائت از مشرکین را سر دادند با هجوم مسلحانه نیروهای امنیتی عربستانی مواجه شدند.  در این حادثه که 402 نفر از جمله 275 ایرانی کشته و 649 نفر از جمله 303 ایرانی زخمی شدند، گرچه عربستان ادعا کرده بود که خشونت از سوی کاروان حجاج ایرانی آغاز شده اما شمار بالای زنان ایرانی در میان قربانیان نشان می‌دهد که نیروهای امنیتی عربستان به راحتی به سوی حجاج بی دفاع آتش گشوده است.

درگیری خونین نیروهای سعودی و برخی از حجاج ایرانی شرکت کننده در تظاهرات برائت از مشرکین در مکه

2- در سال 1989 به دنبال وقوع بمب گذاری در مکه یک تن کشته و 16 تن دیگر زخمی شدند. یکسال بعد دادگاهی در عربستان 16 فرد خارجی را به جرم شرکت در این اقدام ترورییستی اعدام کرد.

3-در سال 1990 به دنبال بروز هیاهو در درون تونل طولانی منی در مکه، دست کم1426 زائر در حال عبور از این تونل  کشته و  صدها تن دیگر زخمی شدند. بسیاری از این زائران به دلیل خفگی و یا ماندن در زیر دست و پا کشته شدند.

4-در سال 1994 به دنبال بروز همهمه در مجاورت پل پر ازدحام جمرات در منی که در  شرق مکه واقع است، 270 نفر جان باختند.

5-در سال 1997 در حدود 343 تن از حجاج در خلال یک حریق مهیب در یک اردوگاه چادری در منی کشته و 1500 نفر دیگر زخمی شدند.

آتش سوزی مهیب در چادرهای منا

1- در سال 1998 به دنبال هجوم جمعیت در نزدیکی پل جمرات 119 نفر کشته و دهها تن دیگر مجروح شدند.

2- در سال 2001در شهر مکه در هنگام مناسک حج 3٥ حاجی در اثر ازدحام شدید مردم کشته و دهها تن دیگر زخمی شدند.

3-در سال 200٤ در شهر مکه در اثنای  شلوغی مراسم حج، 289 حاجی کشته و صدها تن دیگر مجروح شدند.

4-در سال 200٦ در شهر مکه در خلال مراسم رجم شیطان دست کم 3٦2 تن از زوار بیت الله الحرام در هیاهوی ناشی از ازدحام زائران کشته و صدها تن دیگر مجروح شدند شدند.

5-در سال 2015 به دنبال وزش طوفان شدید و سقوط یک جرثقیل عظیم در صحن در حال احداث مسجدالحرام بر روی زائران، دست کم 107 تن کشته و صدها تن دیگر مجروح شدند.

سقوط یک جرثقیل عظیم بر سر حجاج در مسجدالحرام

در تازه ترین حادثه نیز فاجعه دیگری در منا اتفاق افتاده است که در پی بسته شدن یکی از مسیرهای منتهی به محل رمی جمرات در یک تقاطع منطقه منا ازدحام ایجاد شد و در حدود 2 هزار نفر از حجاح مجروح یا کشته شده‌اند. سازمان حج و زیارت کشورمان آمار قربانیان این حادثه را  133 نفر کشته و  99  نفر مجروح  و  356 نفر مفقود شده اعلام کرده است.

رهبر معظم انقلاب این حادثه را تسلیت گفتند و سه روز عزای عمومی اعلام نموده اند. ایشان فرمودند: دولت سعودی موظف است مسئولیت سنگین خود را در این حادثه‌ تلخ پذیرفته و به لوازم آن به قاعده‌ حق و انصاف عمل کند. مدیریت غلط و اقدامات ناشایسته که عامل این فاجعه بوده نباید از نظر دور بماند.

مرکز اسناد انقلاب اسلامی