به گزارش خبرنگار گروه حوادث “سیرجان خبر” سرهنگ یوسف نجفی فرمانده پلیس راه استان در نشست خبری به مناسبت هفته نیروی انتظامی گفت: جاده کرمان-سیرجان از محورهای حادثه‌ خیز‌ استان به شمار می رود که با 57 فقره تصادف تا به الان دومین محور حادثه‌ خیز استان است.

وی اظهار داشت: در شش ماه ابتدای سال جاری 167 فقره تصادف فوتی در استان کرمان رخ داده که منجر به فوت 260 نفر شده و در مدت مشابه سال قبل 160 مورد تصادف فوتی در استان رخ داده که 257 نفر فوت شدند.

وی افزود: در مجموع در سال گذشته 870 تصادف جرحی و فوتی رخ داده و این تعداد در شش ماه نخست سال جاری به یک هزار و 173 فقره افزایش یافته است.

نجفی تصریح کرد: از مجموع این تصادفات 47 درصد واژگونی و خروج از جاده بوده و عمده دلیل آن سرعت غیرمجاز، بی‌توجهی به جلو و خواب آلودگی و خستگی در حین رانندگی است.

وی بیان کرد: در شش ماه نخست سال جاری 99 ‌فقره معادل 9 درصد تصادفات حوزه‌های برون شهری مربوط به عابران پیاده است.

فرمانده پلیس راه شمال استان کرمان گفت: از مجموعه تصادفات فوتی و جرحی استان کرمان 56 درصد در محورهای اصلی، 37 درصد در محورهای روستایی و هفت درصد در محورهای فرعی به وقوع پیوسته‌اند.

نجفی تصریح کرد: در 30 درصد از تصادفات معادل 352 تصادف یک طرف حادثه موتورسیکلت سواران بوده‌اند و جمعا 25 نفر فوت و 460 نفر نیز مجروح شدند.

وی با اشاره به اینکه عمده تصادفات در محورهای برون شهری به دلیل عدم توجه به جلو بوده است، افزود: 39 درصد تخلفات مربوط عدم توجه به جلو، تخطی از سرعت مطمئنه 20 درصد، خستگی و خواب‌آلودگی 10 درصد، انحراف به چپ 12، عدم رعایت حق تقدم 11 درصد و مابقی سایر علل بوده است.

نجفی ادامه داد: خودروهای سواری 58 درصد، موتورسیکلت‌ها 14 درصد در حوادث رانندگی در سطح استان کرمان مقصر بوده‌اند.

وی گفت: حادثه‌ خیز‌ترین محورهای استان کرمان محور کرمان – بم با 63 فقره، کرمان سیرجان با 57 فقره، کرمان – رفسنجان با 39 فقره، انار – شهربابک با 37 فقره هستند.

فرمانده پلیس راه شمال استان کرمان عنوان کرد:‌در شش ماه ابتدای سال جاری 512 هزار و 414 فقره برخورد با تخلفات رانندگی صورت گرفته که 274 هزار و 192 فقره ‌مربوط به تخلفات حادثه‌ساز بوده است.

نجفی ادامه داد: در شش ماه نخست سال جاری 7 هزار و 500 خودرو و موتورسیکلت در استان کرمان توقیف و 117 گواهینامه نیز به دلیل اخذ 30 نمره منفی ضبط شده است.

وی تصریح کرد: در شش ماه نخست سال جاری 360 دستگاه خودرو نیز به دلیل داشتن خلافی بیش از 10 میلیون ریال توقیف شده‌اند.

نجفی عنوان کرد: اولویت‌های پلیس راه رعایت حقوق شهروندی و احترام به شان و شخصیت رانندگان، توجه به اخلاق حرفه‌ای و برخورد جدی و قانونمند با تخلفات رانندگی، انجام اقدامات فرهنگی و آموزشی، برخورد جدی با تخلف سرعت غیرمجاز، انجام تست سلامت رانندگان به ویژه رانندگان ناوگان عمومی، برخورد جدی با موتورسیکلت سواران متخلف، استفاده حداکثری از ظرفیت رسانه‌ها، تعامل با تمام سازمان‌ها و رده‌های دخیل در امر ترافیک، جلب مشارکت مردم است.

وی بیان داشت: از ابتدای سال جاری در 32 مرحله آموزش در مدارس حاشیه‌ راه‌ها انجام شده و 960 دانش‌آموز تحت آموزش قرار گرفتند.