joghrafia zaminبه گزارش“سیرجان خبر” حمید چگینی پس از بازدید از دانشگاه صنعتی سیرجان اظهار داشت: با توجه به موقعیت سیرجان و نزدیکی به بندرعباس و وجود نیروی دریایی در این شهر و زیرساخت‌های لازم برای دوره‌های اموزشی رشته‌های مرتبط با اقیانوس‌شناسی و علوم جوی و هماهنگی با وزارت علوم امروز تفاهمنامه‌ای با مسئولان دانشگاه صنعتی، فرماندار و نماینده مردم سیرجان در مجلس به امضا رسید تا کلاس‌های دکترا و کارشناسی ارشد در رشته‌های اقیانوس‌شناسی و علوم جوی در این دانشگاه برگزار شود.

وی افزود: مجوز ایجاد یک مرکز منطقه‌ای اقیانوسیه‌ای غرب آسیا نیز اخذ شده است تا دانشجویان خارج از کشور نیز بتوانند در دوره‌های آموزشی کوتاه مدت این مرکز شرکت کنند و فعالیت‌های علمی را در این شهرستان داشته باشیم.

چگینی گفت: برای ایجاد ارتباط با استان‌های ساحلی کشور در بخش این آموزش‌های جوی ایستگاه‌های تحقیقاتی هواشناسی فراهم شده است و سیرجان مرکز اصلی پذیرش دانشجو با تمام امکانات فراهم شده در این زمینه است.

محمدباقر رهنما رئیس دانشگاه صنعتی سیرجان نیز گفت: بر اساس تفاهمنامه‌ای که امروز برای تربیت دانشجو در مقاطع کارشناسی و دکترا بین این دانشگاه و پژوهشگاه اقیانوس‌شناسی منعقد شد از ابتدای سال تحصیلی جدید در هر رشته اقیانوس‌شناسی و علوم جوی سه نفر سهمیه پذیرش این دانشگاه است که بیش از 30 نفر دانشجو می‌شوند.

شهباز حسن‌پور نماینده مردم سیرجان و بردسیر در مجلس شورای اسلامی نیز اظهار داشت: در نشستی که با رؤسای دانشگاه‌های سیرجان و بردسیر در وزارت علوم داشتیم، مقرر شد، دانشگاه صنعتی سیرجان تربیت دانشجوی رشته‌های اقیانوس‌شناسی و علوم جوی را داشته باشد و این تفاهم‌نامه و  قرارداد بر اساس موافقت و همکاری این وزارتخانه در شهرستان محسوب می‌شود.

وی از فعالیت گسترده‌تر دانشگاه بین‌المللی سیرجان که با مجوز قبلی در منطقه ویژه اقتصادی دایر است در آینده‌ای نزدیک خبر داد.