به گزارش“سیرجان خبر” به نقل از روابط عمومی دادگستری کرمان،حمید خالقی اظهارداشت: متادون ماده مخدر مصنوعی است که به صورت قرص، شربت و آمپول مورد استفاده قرار می گیرد. معمولاً این ماده می تواند خماری و اشتیاق معتادان به هروئین را تا 24 ساعت کنترل کند.

وی بیان داشت: بیماران معمولاً از نظر فیزیکی به همان اندازه به متادون وابسته هستند که به هروئین و یا هر ماده مخدر دیگری وابسته بودند. اما آنچه که بایددر نظر گرفته شود این است که متادون به عنوان جایگزینی برای دیگر مواد استفاده شده و به خودی خود نوعی اعتیاد است نه درمان!

این مقام قضایی گفت: از معمولی ترین عوارض استفاده از متادون می توان به خواب آلودگی، ضعف، خشکی دهان، نوسان تنفسی، حساسیت پوستی، خارش، سردرد، سرگیجه،فقدان تمرکز، احساس مستی، افسردگی، ضعف بینایی، رنگ پریدگی، عرق کردن، تپش قلب، حالت تهوع و استفراغ اشاره نمود.

خالقی ادامه داد: با اندکی تأمل این سؤال به ذهن می آید که آیا متادوناعتیادآور است؟ و نکته قابل تأمل اینجاست که پاسخ به این سؤال مثبت است! مشکلی که مصرف کنندگان متادون برای رهایی از مواد تجربه می کنند ترک خود متادون است و ترک اولیه موادی مثل هروئین شاید در مدت یک هفته یا 10 روز میسر باشد ولی ترک متادون می تواند ماه ها یا سال ها طول بکشد.

وی خاطرنشان ساخت:بر اساس اصلاحیه قانون اصلاح قانون مبارزه با مواد مخدر مصوبسال 1389 خرید، فروش، توزیع، تولید، ساخت، مصرف و نگهداری متادون جرم و بارعایت تناسب و با توجه به مقدار مواد، مرتکب به مجازات حبس، جزای نقدی و شلاق محکوم خواهد شد، و حتی در مواردی مجازات مرتکب اعدام و مصادره اموال نیز خواهد بود.

معاون پیشگیری ازوقوع جرم دادگستری درپایان تاکید کرد:باتوجه به اینکه براساس قانون خصوصاً ماده 155 قانون مجازات اسلامی جهل به حکم، مانع از مجازات مرتکب نیست،و نظر به اینکه این اقدامات تأثیرات بسیار بدی برای مصرف کنندگان و مجازات هایی نیز برای فروشندگان به همراه خواهد داشت.