“سیرجان خبر” به نقل از تسنیم،”محمد النمر” برادر شیخ نمر گفت: دادگاه عالی و استیناف حکم اعدام شیخ النمر را تأیید کردند و حکم برای اجرا به دفتر پادشاهی برای تأیید نهایی ارجاع داده شد.

وی ضمن هشدار درباره پیامدهای اجرای این حکم گفت: تنها یک راه حل برای این موضوع باقی مانده و این مسئله دست ملک سلمان پادشاه عربستان است، یا این حکم را امضا می‌کند که این امر پیامد‌ها و واکنش‌هایی درپی خواهد داشت که در این صورت ممکن است اوضاع از کنترل ما خارج شود.

حکم دادگاه کیفری برای اعدام شیخ نمر فوراً اجرا نمی‌شود و پس از تأیید دادگاه استیناف به شورای عالی قضایی و پس از آن به پادشاه ارائه می‌شود و در صورت تأیید نهایی برای اجرا به وزارت کشور ارجاع داده می‌شود. بنابراین اجرای حکم بعد از طی کردن چنین مراحلی قابل اجراست ولی شاه سعودی اگر بخواهد، حکم باسرعت اجرا خواهد شد.

برادر آیت الله النمر در ادامه افزود: همچنین ممکن است این واکنش با بی‌نظمی و عدم انضباط همراه باشد که ما امیدواریم این اتفاق روی ندهد و واکنشی صورت نپذیرد.

وی ابراز امیدواری کرد که ملک سلمان دیدگاه دیگری داشته باشد و برای جلوگیری از بروز ناآرامی و تنش نه تنها در قطیف بلکه در تمام مناطق مسلمان نشین از امضای حکم اعدام شیخ النمر امتناع کند.

برادر شیخ النمر با اشاره به جایگاه برادرش بین مردم عربستان و مسلمانان جهان تأکید کرد: اگر این حکم تأیید و اجرا شود، این امر باعث بروز عکس العمل شدیدی خواهد شد.

وی در ادامه افزود: امیدوارم تمام فعالیت‌های اعتراضی در چارچوب اقدامات مسالمت آمیز باشد و واکنش‌های تند، غیرمنضبط و خارج از کنترل روی ندهد. هم اکنون امور در اختیار ملک سلمان است، امیدوارم در تصمیم‌گیری‌های این‌چنینی در سطوح بالا عقلانیت وجود داشته باشد.

نهم جولای سال 2012 میلادی بود که «شیخ نمر آل‌نمر»، روحانی برجسته شیعی پس از تعقیب و حمله مسلحانه نیروهای امنیتی رژیم سعودی به خودرویی که در آن قرار داشت و او را به منزلش می‌برد، مورد بازداشت قرار گرفت.

این روحانی شیعه سرشناس عربستانی از سوی رژیم سعودی به اتهاماتی از قبیل «فتنه انگیزی» و «دعوت به برهم زدن وحدت ملی» متهم است.

دادستان سعودی در همان اولین جلسه محاکمه این روحانی شیعه خواستار اجرای اشد مجازات یعنی «اقامه حد محاربه» یا «قتل تعزیری» علیه وی شده بود.

شیخ نمر علاوه بر فعالیت‌های مذهبی معمول خود مانند خطبه‌سرایی و آموزش و ترویج آموزه‌های اسلامی بر اساس اصول شیعی، اهتمام ویژه‌ای به حقوق سیاسی و حقوق بشر داشته و جسارت وی میان تمامی فعالان و مخالفان داخلی رژیم آل‌سعود بی‌نظیر و زبانزد عام و خاص بوده است.

وی همواره به‌صورت آشکار از فساد و استبداد و دیکتاتوری نظام سیاسی آل‌سعود انتقاد و همگان را به اصلاح و تحکیم پایه‌های آزادی و انتقال قدرت و نیز موافقت با تأسیس احزاب دعوت می‌کرد.

از جمله دیگر اقدامات شیخ نمر النمر که منجر به خشم آل‌سعود و بازداشت خشونت‌بار وی شد ترویج تحول‌خواهی و اصلاح‌طلبی و اعتراض مسالمت آمیز و مخالفت با اشکال مختلف خشونت و همچنین مبارزه با تفرقه‌گرایی و ترویج گرایشات مذهبی و نژادپرستی و نیز مقابله با تفرقه و دودستگی مذهبی میان اهل‌سنت و شیعیان از سوی او بود.

آیت‌الله شیخ نمر النمر مرد جنجال برانگیز استان الشرقیه عربستان همواره با اشاره به فساد حاکمان کشورهای حاشیه خلیج فارس خواستار مبارزه با فاسدین و ظالمان شده است، وی همچنین خواستار مبارزه با خاندان حاکم در عربستان و بحرین شد.

وی به ارث بردن تاج و تخت میان حاکمان کشورهای عربی را غیرشرعی خوانده و مشروعیت دست به دست شدن پادشاهی در عربستان را زیر سؤال برده بود، او همچنین آل‌سعود و آل‌خلیفه را پیرو انگلیس دانسته بود.

طی سال‌های گذشته شیخ نمر به‌دلیل به چالش طلبیدن نظام حاکم در عربستان و صراحت در مطرح کردن مطالب و انتقادات خود و همچنین توصیف کردن آل‌سعود به فساد، کفر، ظلم و موارد دیگر همواره منبع اصلی نگرانی‌های آل‌سعود بوده است.

شیخ نمر برای اولین بار در سال 2006 در بازگشت از بحرین و به‌دلیل مشارکت در همایش بین‌المللی قرآن کریم از سوی نیروهای امنیتی رژیم سعودی بازداشت شد.

مقامات عربستانی اعلام کرده بودند که النمر از حکومت عربستان خواسته است که به وضعیت “قبرستان بقیع” رسیدگی کرده، مذهب “تشیع” را به رسمیت شناخته و شیوه‌های آموزش و تدریس کنونی را تغییر داده یا لغو کند.

شیخ نمر النمر برای دومین بار در تاریخ 23 آگوست 2008 میلادی در شهر “القطیف” به‌اتهام تحریک شیعیان عربستانی برای جدایی از حکومت مرکزی به دست نیروهای امنیتی رژیم سعودی بازداشت شد.

نهم جولای سال 2012 میلادی بود که «شیخ نمر آل‌نمر»، روحانی برجسته شیعی پس از تعقیب و حمله مسلحانه نیروهای امنیتی رژیم سعودی به خودرویی که در آن قرار داشت و او را از به منزلش می‌برد، مورد بازداشت قرار داد.

به‌دنبال این حمله خودروی شیخ نمر به دیوار یکی از منازل برخورد می‌کند و خود شیخ نیز از ناحیه ران پا زخمی می‌شود تا پس از آن نیروهای امنیتی سعودی وی را بار دیگر بازداشت و او را در بیمارستان نیروهای امنیتی ریاض بستری کنند.

پس از دستگیری شیخ نمر اعتراضات مردمی زیادی در مناطق شرق عربستان انجام شد. شیعیان بلافاصله به خیابان‌ها ریختند و نیروهای امنیتی رژیم سعودی به‌شدت آنها را سرکوب کردند، به‌گونه‌ای که تنها در روز اول بازداشت سه نفر از معترضان کشته شدند.

با این حال اعتراض گروه‌های مختلف مخالف حکومت ادامه پیدا کرد و آنها به رژیم سعودی نسبت به هرگونه آزار و اذیت شیخ نمر هشدار دادند.

صدور حکم اعدام این روحانی برجسته، با موج اعتراضات سراسری در کشورهای اسلامی همراه بود و درباره پیامدهای اجرای این حکم به رژیم سعودی هشدار دادند.