×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : سه شنبه, ۸ اسفند , ۱۴۰۲  .::.   برابر با : Tuesday, 27 February , 2024

20130518145236944

زمینه های طرح حماسه سیاسی برای سال   ۹۲ متاثر از روند و شرایطی است که در دو سطح داخلی و خارجی در جریان است

در سطح داخلی چند روند سیاسی وجود دارد که حماسه سیاسی می تواند آنها را متاثر قرار دهد.

از جمله این روندها:

۱- روند اختلافات سلیقه ای در عرصه داخلی: متاسفانه اختلافات و دعواهایی میان جریانات سیاسی در سالهای گذشته روند روبه رشدی داشته است و ادامه آن می تواند وحدت ملی و نشاط سیاسی را به خطر اندازد و بر سیاست خارجی بسیار تاثیر گذار باشد. دشمن سعی دارد از اختلافات سیاسی داخل دوگانگی حاکمیت، چند پارگی سیاسی و بحرانی جلوه دادن نظام سیاسی را تصویر سازی کند.

۲- روند بداخلاقی های سیاسی : بداخلاقی سیاسی بدین معنی است که در عرصه سیاست اگر افرادی یا احزابی برای دیگران بدنامی ایجاد کنند یا به همدیگر تهمت هایی بی اساس نسبت دهند تا همدیگر را سرکوب کنند و یا یک مسئله کوچک و فرعی را یک مسئله بزرگ و اصلی جلوه دهند و به جای تلاش در راستای خدمت به مردم به سیاست بازی های بیهوده بپردازند همه این ها مصداق بداخلاقی سیاسی به شمار می رود افرادی که در اینگونه عرصه ها خدمت می کنند باید از اینگونه بداخلاقی ها اجتناب کنند و جامعه را با سیاست بازی های خود به چالش نکشانند.

۳- روند فشارهای حقوق بشری: دشمنان و مخالفان از ابتدای انقلاب ابزار حقوق بشر را بر ضد ایران به کار گرفته اند و استفاده از این ابزار در سالهای اخیر که ملتهای منطقه بواسطه بیداری اسلامی به دنبال الگوی سیاسی برای حکومت های جدید بودند شدت بیشتری پیدا کرده است به گونه ای که از سال ۹۱ به عنوان سال قطعنامه و گزارش های حقوق بشری بر ضد ایران یاد کرد در واقع دشمن از طریق ادبیات حقوق بشری سعی در تصویرسازی منفی از مردم سالار ی دینی و مناسبات مردم با حاکمیت به جهانیان دارد تا از این طریق ضمن نشان دادن شکاف بین ملت و دولت، نظام دینی را به عنوان نظام غیر مردمی معرفی نماید. حماسه سیاسی به معنای نماد مردم سالاری دینی می تواند خنثی کننده این روند باشد.

۴- احتمال توطئه انتخابات غیرآزاد: انتخابات آزاد یکی از مفاهیمی است که سال گذشته که برای اهداف سیاسی کلید خورد و روندها نشان می دهد این واژه به عنوان رمز اختلال در انتخابات و بر هم زدن نظم سیاسی طراحی شده است تردیدی نیست که طرح انتخابات آزاد ضمن کاربرد فوق می تواند بر نشاط سیاسی و انگیزه حضور مردمی تاثیر بگذارد از همین رو رهبر معظم انقلاب در سال گذشته نسبت به استفاده از آن واکنش نشان داده و با انتقاد از برخی که می گویند انتخابات باید آزاد برگزار گردد فرمودند: معلوم است که انتخابات باید آزاد باشد مگر بیش از سی انتخابات سه دهه اخیر آزاد نبوده است؟ مراقب باشیذ این حرفهای شما مردم را از انتخابات مایوس نکند.

۵- قرار گرفتن در پیچ تاریخی : جهان سیاست در یک پیچ تاریخی و در حال چرخش بزرگی است. به طور نظری دوره گذار یا رادایمی در قدرت جهانی بهترین فرصت برای ملتهایی است که دارای ظرفیت بهره برداری از آن می باشند. از همین رو مقام معظم رعبری در سخنرانی اجلاس سران جنبش عدم تعهد در تهران فرمودند: شرایط گیتی حساس و جهان در حال گذار از یک پیچ تاریخی بسیار مهم است انتظار می رود که نظم نوینی در حال تولد یافتن باشد که در چنین شرایطی حماسه افرینی ها در دو عرصه سیاسی و اقتصادی می تواند برای کشور ظرفیت سازی کرده و سبب موفقیت آن در بهره گیری از فرصت مهم و سرنوشت ساز پیچ تاریخی شود. موفقیت ما در پیچ تاریخی تابع میزان استواری ماست اگر از این استواری کمی کوتاه بیاییم همه چیز فرو می ریزد.

۶- متراکم شدن فشارهای دشمن: اقدامات دشمن در سالهای اخیر نشان می دهد که آنها هیمنه و منابع خود را برای شکست دادن انقلاب اسلامی به میدان اورده اند یکی از نقشه های دشمن در سال ۹۲ جلوگیری از انتخابات پرشور و باشکوه است از همین جهت رهبر معظم انقلاب در یکی از روشنگریهایشان در سال گذشته فرمودند: یکی از نقشه های دشمن برای جلوگیری از انتخابات پرشور این است که در ایام انتخابات سر مردم را به ماجرای سیاسی، اقتصادی یا امنیتی گرم کنند اما ملت ایران هوشمند تر از این است که از دشمن فریب بخورد.

۷- سرنوشت سازی در عرصه هسته ای سال ۹۲ سال نبرد سرنوشت ساز در کسب حقوق هسته ای ست آنچه می تواند تاثیر تعیین کننده در این سرنوشت داشته باشد میزان پایداری و استقامت مردم و پشتیبانی آنها از دیپلماسی هسته ای است. بدون تردید امسال آزمون بزرگی برای طرفین در این عرصه است. بزرگترین برگ برنده در این میان برای ایران حمایت های مردمی در شکل گیری حماسه است که انتخابات نمود عینی این حماسه سیاسی است.

/ م.صالحی فر

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.