به گزارش“سیرجان خبر” محمد احمد کیسول در جمع خبرنگاران با اشاره به نگاه مثبت کشور اوگاندا به ادامه روابط تجاری با ایران، اظهار کرد: در مدت چند سالی که سفیر اوگاندا در ایران هستم، سفرهای زیادی به استان‌های مختلف داشته‌ام.

وی بیان کرد: در تمام استانها با موقعیت‌های خاصی برای تجارت و سرمایه‌گذاری روبرو شدیم که نیاز به بررسی بیشتر برای مشارکت و یا تجارت بین دو کشور است.

سفیر اوگاندا در ایران با اشاره به فراهم بودن زمینه همکاری در بخش‌های معادن، کشاورزی و صنایع، تصریح کرد: میزان مبادلات تجاری بین ایران و اوگاندا بسیار ناچیز است که قابل محاسبه و گزارش آماری نیست و باید بیشتر از این در برنامه‌ریزی‌ها روی آن کار شود.

احمدکیسول با بیان اینکه شرکت‌های مختلفی از ایران به شکل جزئی در اوگاندا در حال فعالیت هستند، افزود: تراکتورسازی تبریز، شیرین عسل و برخی از شرکت‌های تحت نظر ایمیدرو در اوگاندا فعالیت‌هایی دارند.

وی اظهار کرد: اخیرا شرکت گل گهر سیرجان نیز فعالیت‌های خود را در اوگاندا آغاز کرده است.

رئیس سفرای کشورهای آفریقایی در ایران، بیان کرد: ایران و اوگاندا تاریخ روابط 400 ساله‌ دارند و کرمانی‌ها از قدیمی‌ترین تجار خارجی در اوگاندا هستند.

احمدکیسول تعداد شرکت‌های ایرانی فعال در اوگاندا را 20 شرکت ذکر  و تصریح کرد: ایرانی‌های زیادی در اوگاندا در حال فعالیت هستند و حتی در نام‌گذاری برخی از خیابان‌ها یا بنادر از نام فارسی استفاده شده است.

وی، افزود: تعداد انگشت شماری از تجار اوگاندا در ایران فعال هستند که باید با برنامه‌ریزی‌های بیشتر، تعداد این تجار را بیشتر کنیم.

سفیر اوگاندا در ایران بیان کرد: مسئله‌ای برای صدور ویزا برای تجار ایرانی نداریم و ویزای درخواستی این افراد در کمتر از چند دقیقه ارائه می‌شود.

احمدکیسول تصریح کرد: با ویزایی که به مقصد اوگاندا صادر می‌شود تجار ایران می‌توانند در شرایط نیاز در کشورهایی نظیر کنیا و تانزانیا نیز از همین ویزا برای امور کاری خود استفاده کنند.

وی، خاطرنشان کرد: در ارگان‌های دولتی آفریقا حتی ممکن است دید منفی به ایران وجود داشته باشد که وظیفه خود می‌دانیم این تبلیغات منفی را اصلاح کنیم.

سفیر اوگاندا در ادامه سفر دو روزه خود به استان کرمان بعد از حضور در شهرک صنعتی خضرا و صنایع سیمان کرمان از مجتمع گل گهر سیرجان دیدن می‌کند.