fazlab paigahبه گزارش“سیرجان خبر” عدم وجود سیستم تصفیه فاضلاب در دو مرکز آموزش نیروی دریایی و آمادگاه جنوب سیرجان سال‌های متمادی است که علاوه بر ایجاد بوی نامطبوع، موجب ناراحتی مردم محله‌های اطراف این مراکز نظامی شده بود.

با اتمام طرح تصفیه فاضلاب نیروی دریایی سیرجان علاوه بر رضایت مردم این مناطق، آبیاری 20 هکتار فضای سبز و درختکاری نیز ممکن شده است.

1540 مترمکعب فاضلاب در چرخه بازیافت

مجید توسلی ‌فرمانده مرکز آموزش شهدای دریایی سیرجان اظهار داشت: با اجرا و اتمام طرح فاضلاب مجموعه پایگاه دریایی سیرجان که دارای مجهز‌ترین وسایل در اجرای طرح است، روزانه یک هزار و 540 مترمکعب آب فاضلاب که موجب آلودگی سفره‌های آب زیر‌زمینی می‌شد، به چرخه بازیافت برای مصارف کشاورزی بازگشته است.

وی بیان داشت: از این طریق 10 هکتار باغ انار و 10 هکتار فضاهای سبز و درختان منطقه را آبیاری ‌و مازاد آن نیز به مصارف صنعتی و کشاورزی داخل شهر منتقل می‌شود.

توسلی گفت‌: برای اجرای این طرح مهم بهداشتی و عمرانی 60 میلیارد ریال از منابع موجود هزینه شده‌ که‌ رضایتمندی جمع زیادی از ساکنان نیروی دریایی و محله‌ها و شهرک‌های اطراف را به دنبال داشته است.

وی خاطرنشان کرد: همچنین اجرای این طرح به بحران خشکسالی‌ کمک شده و آب مورد نیاز درختان و فضاهای سبز تامین می‌شود.

برای پی بردن به میزان رضایتمندی شهروندان به میان مردم محله‌های اطراف‌ رفتیم و با آنان به گفت‌وگو پرداختیم که با ابراز رضایت از اجرای این طرح مهم از مسئولان پایگاه دریایی تشکر کردند.

خانم حجازی که مدت 10 سال ساکن محله پرسی گاز است، به خبرنگار فارس گفت: ساکنان این منطقه دائم از بوی بد فاضلاب ناراحت بوده و به دنبال بوی بد، حشرات نیز بهداشت منطقه را به خطر انداخته بودند.

رضا پور‌مهدی‌آبادی‌ از ساکنان این منطقه گفت‌: این مشکل به گونه‌ای بود که حتی اگر کسی می‌خواست در این محله‌ها خانه‌ای ‌خریداری کند، به دلیل بوی نامطبوع منطقه منصرف می‌شد.

پایگاه دریایی سیرجان جمعیت زیادی اعم از سربازان آموزشی، پایور و منازل مسکونی را در خود جای داده است و مشکل سیستم فاضلاب این مجموعه تهدیدی برای بهداشت ساکنان به شمار می‌رفت.