mohamad yosefi morghبه گزارش“سیرجان خبر” محمد یوسفی در پاسخ به این سؤال که سخنگوی ستاد تنظیم بازار میانگین قیمت مرغ را در شهر تهران 6270 تومان اعلام می‌کند، اما قیمت در بازار 7 هزار تومان و بالاتر است، اظهار داشت: من نمی‌دانم آقای پورکاوه بر چه اساسی این قیمت را اعلام کرده است، در حال حاضر میانگین قیمت شهر تهران 6800 تومان است.

وی افزود: قیمت نهاده‌ها 65 درصد قیمت مرغ را تشکیل می‌دهد و قیمت جوجه 20 درصد قیمت را تشکیل می‌دهد. در حال حاضر مرغداران یک ماه و نیم است دوره پرورشی مرغ‌هایی را شروع کرده‌اند که نهاده‌ آن را با ارز آزاد تهیه کرده‌اند و ممکن است قیمت مرغ از این هم بالاتر برود.

یوسفی افزود: قیمت هر کیلو گرم ذرت با ارز مبادله‌ای باید 950 تومان باشد اما همکاران ما ذرت را به قیمت 1150 تا 1250 تومان تهیه می‌کنند.

رئیس اتحادیه پرورش دهندگان مرغ گوشتی گفت: پس از مصوبه مجلس برای ارز تک نرخی قرار بود تا به نهاده‌ها مابه‌التفاوت تعلق گیرد، اما لجبازی قیمت دولت قبل باعث شد تا این اتفاق نیافتد چرا که می‌خواستند دولت آقای روحانی در تنگنا باشد.

وی افزود: مرغداران ناچارند نهاده‌ها، واکسن‌ها و ویتامین‌ها را با ارز مبادله‌ای وارد کنند لذا قیمت تمام شده مرغ نیز افزایش پیدا می‌کند.

یوسفی گفت: قرار است هفته آینده قیمت تمام شده مرغ در بازرگانی داخلی تعیین و کف و سقف قیمت مرغ را مشخص کنند.

وی افزود: قرار است شرکت پشتیبانی امور دام 200 هزار تن نهاده در اختیار مرغداران قرار دهد که تاکنون 40 هزار تن را تحویل داده است اما با توجه به 90 تا 100 میلیون قطعه جوجه‌ای که هر ماه تولید می‌شود، این مقدار نهاده فقط یک پنجم نیاز مرغداران را تأمین می‌کند.

یوسفی گفت: مرغداران در یک ماه گذشته در حالت بلاتکلیفی بودند و دولت باید مابه‌التفاوت ارز قدیم و ارز جدید را برای کالاهای اساسی مرغ و تخم‌مرغ تأمین کند تا قیمت برای مصرف کننده افزایش پیدا نکند.

رئیس اتحادیه پرورش دهندگان مرغ گوشتی گفت: میانگین قیمت  مرغ در شهر تهران 6800 تومان است و اگر قیمتها بر اساس قیمت تمام شده با ارز مبادله‌ای محاسبه شود قیمت مرغ از این هم بالاتر می‌رود.