به گزارش خبرنگار سرویس اقتصادی “سیرجان خبر” استان کرمان را بهشت معادن می نامند، بهشتی که در سال های متوالی به جهنم زیست محیطی تبدیل شده است و هيچ كشوري در تاريخ به عنوان يك قدرت صنعتي بزرگ ظهور نكرده مگر آنكه آسيب زيست‌ محيطي را از خود به ميراث گذاشته باشد. آسيبي كه چندين دهه طول می كشد و باید دارايي‌هاي عمومي كلاني صرف شود تا این خسارات جبران شوند و مشكل آلودگي در استان کرمان گوي سبقت را از شهرهای دیگر ربوده است، اكنون تباهي زيست‌ محيطي در استان کرمان به قدري شديد است که هيچ معلوم نيست كه این استان زير بار نيروي اقتصادي مهيب خودش له نشود.

سلامت عمومي در شهرهایی مثل سیرجان، خاتون آباد وسرچشمه به خطر افتاده است و شهر خاتون آباد شهربابک یکی از شهرهایی که بیشتر از همه در معرض دود ناشی از ذوب مس است که در‌هاله‌اي خاكستري و سمي احاطه شده‌است، برخی از کارشناسان معتقدند دود های ناشی از این کارخانه ها در بیماری هایی نظیر سرطان، مشکلات تنفسی تاثیر است.

استدلال مسئولان در استان کرمان به گونه ایی است که در تخریب محیط زیست نقش دارند و تنها  انبارها را از مواد صنعتی و بانک ها را از در آمدهای کلان میلیاردی پر می کنند.

شهرستان سیرجان یکی از مهم ترین شهرهای استان است که در معرض هجمه زیست محیطی قرار دارد و معدن گل گهر یکی معادنی است که آلایندگی آن در طی سال های متوالی باعث شده است تا آسیب زیادی به محیط زیست بزند که دود ناشی از فرایند های صنعتی در این شرکت محیط زیست را مورد هجمه خود قرار داده است .

زمانی که وارد مجموعه گل گهر می شوید به چشم خود مرگ تدریجی گیاهان را خواهید دید گیاهانی که طی چند ماه پس از کاشت خشک خواهند شد و بر شاخه های آنان چیزی جز غبار خود خواهی مسئولان نیست.

سلامت محیط زیست برای داشتن یک زندگی سالم ضروری است اگر به اصل 50 قانون اساسی رجوع کنیم خواهید دید که حفاظت محیط زیست را یک وظیفه عمومی تلقی کرده است و از این رو فعالیتهای اقتصادی و … که با آلودگی محیط زیست یا تخریب غیرقابل جبران آن ملازمه پیدا کند، ممنوع است . در ميان آلاينده هاي محیط زیست اكسيدهاي گوگرد خاصيت انتشار جهاني دارد ، بطوريكه گسترده ترين و بيشترين مطالعات مربوط به اين آلاينده مي باشد.

با این حال نمی توان گفت: نباید از معادن بهره برداری کرد اما می توان گفت  که مسئولان با اقداماتي همچون خارج نمودن صنايع آلاينده از محيط شهري ، نصب فيلترهاي مناسب جهت حذف آلاينده هاي خروجي،ايجاد و توسعه فضاي سبز و درختكاري، مشاركت همه اقشار مردم در حفظ و نگهداري فضاي مطلوب محیط زیست و رعايت مقررات تعيين شده از سوي ارگانهاي ذيربط در خصوص كاهش بار آلودگي مي تواند تا حدود زيادي از ميزان آلودگي هوا و تأثيرات سوء آن كاسته و از به خطر افتادن سلامت انسانها جلوگيري نمایند.